Strach dominuje w Twoim życiu? Sprawdź 5 objawów

Mężczyzna z parasolkami

Strach sam w sobie nie jest niczym złym. Chroni nas przed możliwymi zagrożeniami. Często pomaga nam być bardziej dokładnymi i oddanymi w naszych działaniach. Jednak jest to również uczucie, która czasami atakuje nasze istnienie nie zwracając naszej uwagi. Po prostu nagle odkrywasz, że strach dominuje w Twoim życiu.

Szczerze mówiąc, nie każdy jest tego świadomy. Czasami strach dominuje w Twoim życiu, a Ty nie zdajesz sobie z tego sprawy. Strach jest jednym z tych uczuć, które często zakłada maskę, ukrywa się, by pozostać niezauważone i, w ten sposób, nadal sprawować kontrolę . Dlatego czasami tak trudno jest go zidentyfikować.

“Nieśmiałe osoby boją się zanim wydarzy się niebezpieczeństwo. Tchórze, podczas, a odważni później”.

-Jean Paul-

Kiedy strach dominuje w Twoim życiu możesz po prostu czuć, że nie posuwasz się do przodu lub że rzeczy nie dzieją się tak, jakbyś tego chciał. Nie osiągasz Twoich celów i przeważa dyskomfort, ale wciąż nie zdajesz sobie sprawy, że jesteś otoczony strachem. Poniższe objawy pomogą Ci ustalić, czy Twoje życie zostało opanowane przez strach czy nie. Gotowy?

Perfekcjonizm

Skrajny perfekcjonizm nie jest zaletą, zwłaszcza jeśli towarzyszy mu nietolerancja i niepokój. Zamiast pomagać Ci pracować nad sobą, by osiągać lepsze wyniki często po prostu nie pozwala Ci cieszyć się życiem.

Kiedy czujesz ciągłą potrzebę perfekcjonizmu możesz to uznać za znak, że strach dominuje w Twoim życiu. Możliwe, że w głębi duszy nie chcesz, aby wszystko było idealne, ale boisz się, że nie jesteś wystarczająco dobry, i możesz zostać odrzucony przez innych. Być może obawiasz się też popełnienia błędów.

Strach dominuje działanie.

Nie podejmowanie ryzyka

Jest to niezaprzeczalny znak, że strach dominuje w Twoim życiu. Unikanie wszelkiego ryzyka to tak, jakby przestać żyć. Jest to postawa, która prowadzi tylko do poważnej stagnacji i, wcześniej czy później, do poczucia, że życie jest nudne lub nijakie.

Jeśli chcesz żyć bezpiecznie ograniczysz liczbę ważnych doświadczeń do minimum. Brak ryzyka to fantazja, ponieważ ono zawsze będzie obecne w naszym życiu. Ty jedynie boisz się nie być wystarczająco dobry i dlatego starasz się stworzyć strefy komfortu i chcesz zostać w nich na zawsze.

Odkładanie spraw na później

Strach jest jednym z powodów, dla których wiele spraw jest odkładanych na czas nieokreślony. Odkładasz wszystko na później, bo boisz się dotrzeć do punktu, w którym musisz podjąć działanie. Strach uniemożliwia Ci przejście do działań i realizacji Twoich zadań i celów.

Odwaga nie jest czymś, co pojawia się przed zrobieniem rzeczy, które jej wymagają. Jest to raczej rzeczywistość budowana wtedy, kiedy znajdujemy odwagę, by działać i posuwać się naprzód w tym celu. Kiedy strach dominuje Twoje działania, jesteś jak sparaliżowany. Odkładanie na później często prowadzi tylko do tego, że lęk rośnie coraz bardziej, aż stanie się niemożliwy do przezwyciężenia.

Góra papierów.

Chęć kontrolowania wszystkiego

Pragnienie kontrolowania wszystkiego jest wyraźną oznaką braku pewności siebie. A brak pewności siebie to nic innego jak lęk przed byciem, wyrażaniem siebie w pełni, przyjmowaniem siebie razem ze wszystkimi błędami i sukcesami, które nam towarzyszą. Chęć kontrolowania wszystkiego, paradoksalnie, to pozwolić lękowi kontrolować nasze życie.

Niepewność jest częścią stałą w naszym życiu. W rzeczywistości nic w życiu nie jest całkowicie kontrolowane. Jest zbyt wiele sił, które wymykają się naszej woli, naszemu pragnieniu. Bycie elastycznym jest oznaką realizmu i siły. Również pokory. Pragnienie kontrolowania wszystkiego jest pewną drogą do problemów.

Strach dominuje umysł i zniechęca do wyrażania siebie

Mówiąc o niechęci do mówienia nie mamy na myśli trudności w wygłaszaniu wielkich przemówień czy konferencji. Są ludzie, którzy niechętnie wyrażają to, co myślą lub czują. I robią to ze strachu. Strachu przed reakcją innych, strachu przed zobowiązaniem lub obroną własnych przekonań.

Mężczyzna na łonie natury

Nie wyrażanie myśli i uczuć jest równoznaczne z przekreśleniem samego siebie. Kto wyrzeka się swojego słowa, wyrzeka się swojej istoty. Wyrzeka się także swojej wolności, która jest myślą i wyrażeniem. Strach przed mówieniem dominuje Twój umysł, a potem prowadzi do niewidzialności, do symbolicznej śmierci.

Nie ma innego sposobu na przezwyciężenie lęków niż je skonfrontować. Nie chodzi o to, żeby wystawiać się lekkomyślnie na to, co Cię przeraża. Oznacza to, że warto podjąć działania, które pomogą Ci odzyskać siłę, która jest w Tobie. Jeśli strach dominuje w Twoim życiu, nadszedł czas, abyś zrobił coś, aby go opanować.

Bibliografia

Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.

  • Levenson, R. W. (2003). Blood, Sweat, and Fears: The Autonomic Architecture of Emotion. In Annals of the New York Academy of Sciences. https://doi.org/10.1196/annals.1280.016
  • Taylor, J. E., Deane, F. P., & Podd, J. V. (2000). Determining the focus of driving fears. Journal of Anxiety Disorders. https://doi.org/10.1016/S0887-6185(00)00033-5
  • Cunha, M., Gouveia, J. P., & Salvador, M. do C. (2008). Social Fears in Adolescence. European Psychologist. https://doi.org/10.1027/1016-9040.13.3.197
Scroll to Top