Cytaty dające do myślenia od pokoleń

Cytaty dające do myślenia od pokoleń

Ostatnia aktualizacja: 05 października, 2019

Literatura zawsze stanowiła sposób wyrażania emocji autora. Wśród zjadliwej krytyki Plautusa i Terence’aw Rzymie, tragedii Szekspira a także wiatraków Cervantesa i desperacji Goethego, wyodrębniliśmy najbardziej kultowe i ponadczasowe cytaty dające do myślenia.

Wiele z tych cytatów żyje w zbiorowej wyobraźni z przypisanym znaczeniem innym niż oryginalne. Wraz ze zmianami zachodzącymi w naszym świecie pojawia się historyczny kontekst dostosowujący się do bieżących potrzeb. Nie możemy ponownie przeczytać wielu z tych słynnych zwrotów z książek oczami skierowanymi na naszą teraźniejszość. Zamiast tego, aby w pełni zrozumieć te cytaty dające do myślenia, nasze oczy muszą zwrócić się ku przeszłości.

Na szczęście wciąż część tych cytatów można odnieść do chwili obecnej, nie pozbawiając ich ani odrobiny prawdy i sensu. Niektóre przedstawione w tym artykule cytaty dające do myślenia, stały się znane z powodu tego, kto je napisał; inne ze względu na ukazaną w nich moralność. Wszystkie są równie ważne i niosą ważne przesłania, których nie wolno nam zapomnieć.

Cytaty dające do myślenia – od Szekspira po Fitzgeralda

Burza, William Szekspir

„Piekło jest puste, a wszystkie diabły są tu”.

Ten bardzo znany cytat pochodzi z Burzy Williama Szekspira. Często wierzymy, że potwory istnieją tylko w bajkach (lub w piekle, w zależności od tego, czy myślimy o religii, czy o baśniach), ale tak nie jest. Są blisko nas, a co gorsza, zazwyczaj nie zdajemy sobie z tego sprawy, dopóki nie jest za późno.

Ten cytat jest ostrzeżeniem, które mówi nam, abyśmy byli ostrożni, jeśli chodzi o to, komu ufamy. Złość, zazdrość, wściekłość lub uraza otaczają nas, a czasem nawet żyją w nas.

Kobieta czyta książkę.

Anna Karenina, Lew Tołstoj

„Dążąc do doskonałości, nigdy się nie jest zadowolonym”.

Z Anny Kareniny pochodzi jeden z najbardziej znanych cytatów wszech czasów. Tołstoj opowiada o upadku z piedestału w zupełnie wyjątkowy sposób, szczególnie jeśli weźmiemy pod uwagę czas, w którym napisał tę książkę. Miłość Anny do młodego mężczyzny, który nie jest jej mężem, staje się dla niej początkiem końca, rozpaczy i wewnętrznego załamania.

Musimy się nauczyć, że doskonałość nie istnieje. Żądanie, aby inni robili rzeczy niemożliwe, jest po prostu odzwierciedleniem naszej własnej, wymagającej natury, która nie zawsze jest dobra. Trzeba nauczyć się akceptować niedoskonałości, ponieważ to one czynią człowieka wyjątkowym. Właśnie w tych niedoskonałościach tkwi piękno każdego z nas.

Mgła, Miguel de Unamuno

„Ludzie nie ulegają wielkim smutkom ani radościom, ponieważ ukrywają się w ogromnej, owianej mgłą chmurze drobnych incydentów”.

Miguel de Unamuno był jednym z wielkich pisarzy i myślicieli XX wieku. W swojej powieści pod tytułem Mgła przypomina nam, że życie ma wiele odcieni i nie jest to tylko jeden kolor. Dlatego, gdy przydarza nam się coś dobrego, musimy zawsze pamiętać, że uczucie czystego szczęścia nie będzie trwać wiecznie.

Podobnie jest ze złymi chwilami. Wszystko przychodzi i wszystko odchodzi. Różne momenty przynoszą różne emocje. Przynoszą ze sobą mglisty stan, w którym żyjemy dzień po dniu, bez żadnych zmian.

Opowieści Evy Luny, Isabel Allende

„Śmierć nie istnieje, córko. Ludzie giną tylko wtedy, gdy o nich zapomnimy”.

Chilijska pisarka Isabel Allende namawia nas, abyśmy pamiętali, że dopóki pielęgnujemy nasze wspomnienia, ci, którzy odeszli z tego świata, pozostaną z nami na zawsze. Kiedy nadchodzi czas zmagania się z żalem, musimy przeżyć wszystkie emocje. Tylko dzięki temu procesowi odnajdziemy spokój i ruszymy dalej.

Utrata bliskiej osoby jest bolesną i okropną sytuacją, ale wszyscy musimy przez to przejść w pewnym momencie życia. To coś, na co nie mamy wpływu. Zawsze musimy wspominać tych, których kochaliśmy, z uśmiechem na twarzy.

Cytaty dające do myślenia

Wielki Gatsby, F. Scott Fitzgerald

„Kiedy tylko będziesz miał ochotę kogoś skrytykować – rzekł mi – pamiętaj, że nie wszystkim było w życiu tak łatwo jak Tobie.”.

Francis Scott Fitzgerald opowiada o powstaniu Jay’a Gatsby’ego, młodego człowieka o niewielkim majątku. Jest to historia, która rozgrywa się w szczęśliwych latach dwudziestych. Główny bohater, Nick, odkrywa zło drzemiące w istotach ludzkich, wraz z rodziną jego kuzynki Daisy, kochanki Gatsby’ego.

Ojciec Nicka mówi mu dokładnie te słowa, aby wyjaśnić, że zanim kogoś skrytykujemy, powinniśmy postawić się na miejscu tej drugiej osoby. Ta rada sprawia, że ​​Nick nawiązuje przyjaźń z Gatsbym, mężczyzną, którego podziwia i szanuje za jego determinację.

Bardzo kochamy głównych bohaterów tych książek, ponieważ zazwyczaj przypominają nam o nas samych. Cierpią, śmieją się i wątpią, ale zawsze uczą się czegoś nowego. Tak jak w prawdziwym życiu, stają twarzą w twarz ze swoimi lękami.

Jak widzisz, niektóre cytaty dające do myślenia mogą służyć jako drogowskaz w trudnych chwilach. Jeśli naprawdę chcesz stopniowo poznawać prawdziwy sens życia, możesz zacząć od utworzenia listy cytatów z książek, które uznasz za interesujące. Nigdy nie wiesz, gdzie znajdziesz odpowiedzi na pytania, które Cię nurtują.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.