Ryzyko to szansa na wysokie loty!

Ryzyko to szansa na wysokie loty!

Ostatnia aktualizacja: 25 października, 2016

Nie pozwól, żeby lęki innych ludzi, nawet bliskich osób, przeszkadzały w realizowaniu twoich marzeń. Podejmij ryzyko i otwórz się na nowe możliwości. Poddanie się negatywnemu wpływowi otoczenia zrani zarówno ciebie samego jak i twoje relacje z innymi. Wysłuchuj rad, ale nie dostosowuj się do nich. Ten kto chce się otaczać różami, musi nauczyć się stąpać po kolcach…

Powinieneś mieć wysokie aspiracje, będąc jednocześnie świadomym tego, że w życiu okoliczności mogą być czasem niesprzyjające. Zawsze będzie pojawiać się jakieś “ale”. Niemniej jednak niezbędną częścią życiowej gry powinna być wytrwałość i posiadanie wyraźnych celów. Ryzyko jest nieodłącznym elementem potrzebnym do ich realizacji.

Podejmij ryzyko

Na szczycie góry

Maharat był 22-letnim młodzieńcem, który marzył o podróżach i odkrywaniu krajów Dalekiego Wschodu. Jego matka chcąc go zbytnio chronić, próbowała zgasić to pragnienie w swoim synu. W tym celu stosowała wszystkie możliwe metody, również manipulację, tylko po to, aby Maharat nie odszedł z domu. Młodzieniec żył w ciągłej frustracji, ponieważ kochał swoją matkę, a jednocześnie czuł się ograniczany przez jej postępowanie, które było pełne krytyki wobec jego marzeń.

Pewnego dnia Maharat poczuł się tak bardzo przytłoczony smutkiem i zwątpieniem, że postanowił wyjechać na pewien czas z domu.  Chciał pobyć w górach po to, aby móc tam odnaleźć chwile czasu tylko dla siebie. Postanowił, że podczas górskiej wspinaczki będzie mógł przemyśleć to rodzinne uwiązanie, które było przyczyną jego cierpienia. Kiedy dotarł na szczyt, poczuł zmęczenie. Zamknął oczy i w swojej wyobraźni ujrzał pewną scenę:

Ptak przypominajacy wyglądem kurę, taki , który raczej nie potrafił latać, wysiadywał jajo. Wyglądało na to, że nie należało ono do niego, ale zostało przez niego znalezione w gnieździe.

Z jaja wykluło się pisklę i po chwili zapytało swoją “matkę”: “Kiedy zacznę latać?”. Matka odpowiedziała:  “Po co chcesz latać? Czy nie widzisz jak dobrze jest nam tu gdzie jesteśmy? Poza tym, jeżeli odfruniesz nie będę mogła się tobą opiekować, a daleko stąd czyha wiele nieznanych niebezpieczeństw”.

Maharat obudził się z tego dziwnego snu pełen oszołomienia sceną, które rozegrała się w jego myślach. W tym samym momencie pojawiło się w nim uczucie dziwnej ulgi. Kiedy schodził z góry jego uszu dobiegła grana na lutni muzyka, której towarzyszyły słowa radosnej piosenki:

“Jeśli chcesz żyć jak orzeł nie przebywaj w towarzystwie wróbli.”

– Lot orłów –

Kobieta z ptakiem - podejmij ryzyko

Wyczuć odpowiedni moment

Nie jest sekretem to, że życie bywa trudne i jest w nim wiele momentów, w których musimy podejmować decyzje, które niosą w sobie ryzyko i wymagają poświęcenia. Postępujemy tak po to, aby osiągnąć szczęście lub działać w imię jakiejś konkretnej sprawy.

Problem polega na tym, że życie nie wkazuje nam na to, który moment jest właściwy do tego, aby podjąć ryzyko. Najlepsze okazje często pojawiają się w najmniej oczekiwanych momentach. Umiejętność rozpoznania tych momentów jest kluczowa, ponieważ pomaga nam właściwie wykorzystać takie szanse.

Nigdy nie wiadomo czy okazja powtórzy się znowu. Nie ma co do tego wątpliwości, że możliwości, które przegapiliśmy dzisiaj mogą być tymi, których jutro będziemy żałować najbardziej.

Ważne jest, aby słuchać rad innych osób, ale podejmowanie decyzji to nasza własna odpowiedzialność. To my decydujemy czy ostatecznie podejmiemy ryzyko. Nikt nie może dokonać postępu w swoim życiu bez podejmowania ryzyka.

Prawie zawsze trzeba najpierw coś stracić po to, aby móc zyskać coś innego. W takich sytuacjach najlepiej jest postrzegać swoje poświęcenie czy momenty zwątpienia jako pewnego rodzaju inwestycję, a nie stratę. Właściwa ocena zmiennych sytuacji życiowych jest równie ważna jak umiejętność postępowania na drodze do swojego szczęścia.

kobieta przed otwartym oknem

Ryzyko to nie brawura

Istotne jest to, aby podejmować ryzyko z rozwagą i po uprzedniej ocenie tego, czy nie jest ono zbyt duże. Ryzyko nie polega na stracie czy zyskaniu wszystkiego w jednej chwili. Skutkiem podejmowania ryzyka i otwierania się na nowe możliwości jest codzienne wzrastanie i rozwój naszej osoby. Ten wzrost odbywa się małymi krokami, dzień po dniu.

Rezygnowanie z pewnych rzeczy może być trudne, ale jest też niezbędne w dążeniu do szczęścia. Jeśli chcesz odnieść w życiu sukces, staraj się pamiętać o przesłaniu “Lotu Orłów”. Ryzyko jest szansą na wysokie loty. Na pewno doświadczysz również wsparcia od innych osób, które spotkasz na tej drodze. Pamietaj, że nigdy nie przestajemy się uczyć. Nikt też nie jest w stanie wiedzieć wszystkiego.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.