Łapacz snów - Piękna legenda Lakoty

Łapacz snów - Piękna legenda Lakoty
Gema Sánchez Cuevas

Przejrzane i zatwierdzone przez: psycholog Gema Sánchez Cuevas.

Napisany przez Edith Sánchez

Ostatnia aktualizacja: 28 marca, 2023

Legenda “łapacz snów” pochodzi od plemienia Lakota, grupy etnicznej, która obejmuje część Sioux i żyje nad brzegiem rzeki Missouri w USA. To ci sami ludzie, którzy wystąpili w “Tańczący z Wilkami”, filmie, który pokazuje część ich obyczajów i rytuałów.

Lakota ma boską postać, którą nazywają Iktomi. Jest to bóg maksymalnej mądrości, który zawsze uczy wspólnotę. Lakota wierzy, że Iktomi czasami pojawia się w ludzkiej postaci jako wysoki mężczyzna o twarzy pomalowanej na czerwono i żółto.

Jednak przez większość czasu pojawia się jako pająk. Iktomi to bardzo mądry pająk, który czasami wypowiada tajemnicze słowa, a innym razem jest dowcipnisiem. Zna wiele opowieści, a czasami dzieli się nimi ze śmiertelnikami. Iktomi nauczyło Lakotę legendy, jaką jest łapacz snów.

“Każdy z nas został postawiony tu i teraz, aby osobiście decydować o przyszłości ludzkości. Myślałeś, że jesteś tutaj z powodu czegoś mniej ważnego?

-Arvol Spoglądający Koń, wódz Lakotów-

Magiczna góra

Wiele lat temu stary człowiek z Lakoty wspiął się na górę. Iktomi ukazał się temu człowiekowi jako pająk. Zaczął mówić w świętym języku.

Gdy rozmawiał, Iktomi wziął gałąź z najstarszej wierzby w okolicy i uformował ją w pierścień. Potem znalazł trochę włosia końskiego i piękne pióra z kolorowych ptaków. Miał też koraliki i inne małe, piękne przedmioty. Kiedy miał to wszystko pod ręką, zaczął tkać.

Kiedy tkał, powiedział starcowi, że życie jest cyklem. Powiedział mężczyźnie, że jest początek i koniec. Nie poruszamy się w linii prostej. Właściwie, zaczynamy cykl i kończymy go na początku nowego i tak dalej.

Iktomi sieć pająka

Życie i wiek ludzkości

Legenda o łapaczu snów mówi, że Iktomi powiedział starcowi, że nasze lata to także cykle. Nasze życie rozpoczynamy jako bardzo delikatne i zależne istoty. Stopniowo stajemy się silniejsi. Chodzimy na własnych nogach, a potem biegamy i stajemy się dorosłymi. Dzięki temu jesteśmy bardziej niezależni i wolni.

Jednak wtedy starzejemy się. Ponownie stajemy się wrażliwymi istotami, które potrzebują innych. Wtedy kończy się ostatni cykl i nadchodzi śmierć. Zakończenie jest podobne do początku, a cykl powtarza się w kółko z każdym człowiekiem.

Iktomi nadal tkał w pierścieniu wierzbowym, a stary Lakota słuchał go zachwycony. Objawienie wydawało się niezwykłe. Rozumiał, że każdy koniec to także początek. To jest ostateczne znaczenie, jakie ma łapacz snów.

Łapacz snów

Łapacz snów

Iktomi kontynuował swoje nauki. Powiedział starcowi, że istnieje wiele sił działających w różnych kierunkach na każdym etapie życia. Niektóre są pozytywne, a inne negatywne. Te siły mogą zmienić naturalną harmonię przeznaczenia. Dlatego musimy bacznie zwracać uwagę i umieć je rozpoznawać, ponieważ dobre nie zawsze wyglądają dobrze, a złe nie zawsze wydają się złe.

Iktomi tkał pajęczynę w kierunku środka. Jednak w końcu zatrzymał się i zostawił lukę w środku. Następnie powiedział starcowi, że da mu ten wytwór, aby wszyscy ludzie z Lakota nauczyli się dobrze wykorzystywać swoje sny i wizje. Dobre pomysły i dobre projekty zostałyby uwięzione w sieci. Złe trafiałyby przez dziurę, która znajdowała się pośrodku.

Starzec dzielił legendę łapacza snów z innymi. Od tego czasu Lakota wykorzystała tkactwo Iktomi jako podstawę ich przyszłości. Ludzie z Zachodu nazywają to “łapacz snów”. Jeśli zostanie dobrze wykorzystany, pozwala nam badać nasze sny w poszukiwaniu prawd, które poprowadzą nas w życiu.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Robbins, R. (2001). The dream catcher meditation: A therapeutic technique used with American Indian adolescents. American Indian and Alaska Native Mental Health Research. https://doi.org/10.5820/aian.1001.2001.51
  • Shore, J. H., Orton, H., & Manson, S. M. (2009). Trauma-related nightmares among American Indian veterans: Views from the dream catcher. American Indian and Alaska Native Mental Health Research. https://doi.org/10.5820/aian.1601.2009.25

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.