Sposób ubierania mówi o Tobie więcej, niż myślisz

Sposób ubierania mówi o Tobie więcej, niż myślisz
Sergio De Dios González

Przejrzane i zatwierdzone przez: psycholog Sergio De Dios González.

Napisany przez Eva Maria Rodríguez

Ostatnia aktualizacja: 13 kwietnia, 2023

Nie musisz być entuzjastą mody, aby zdawać sobie sprawę, że istnieje związek między tym, jak wyglądasz, a tym, jak postrzegają Cię inni. Ubrania są zawsze częścią naszego wizerunku, który analizujemy, kiedy spotykamy kogoś po raz pierwszy. Sposób ubierania pozwala nam przekazać nasze cechy osobowości i pokazać się innym w taki sposób, w jaki chcemy, aby nas postrzegali.

Nawet jeśli nie jest to naszą intencją, sposób ubierania mówi wiele o tym, kim jesteśmy. Ponadto to, co chcemy wyrazić w naszym rozumieniu mody, nie zawsze może być tym, co interpretują inni. W tym artykule poruszymy temat psychologii mody i nakreślimy, o co w tym wszystkim chodzi.

Tematem licznych badań naukowych, a także badań psychologicznych, był prawdziwy wpływ naszych wyborów mody na sposób, w jaki postrzegamy siebie i osądzamy innych. Wyniki można uznać za zaskakujące.

Moda nie jest tylko dla kobiet

Wiele osób uważa, że ​​kobiety są bardziej zainteresowane modą niż mężczyźni. Jednak badania pokazują, że mężczyźni są bardziej uwarunkowani modą, niż nam się wydaje. W przeciwieństwie do powszechnego przekonania Salomon i Schopler (1982) pokazali, że mężczyźni często pozostają pod większym wpływem mody niż kobiety. Są również bardziej wrażliwi na to, jak widzimy się nawzajem.

Dodatkowo niezależnie od tego, czy jesteś mężczyzną czy kobietą, wybrany przez Ciebie sposób ubierania może wpłynąć na Twój wizerunek. Określa wrażenie, które robisz, i sposób, w jaki traktują Cię inni. Ubrania mogą mieć wpływ na wszystko. Od wyniku meczu sportowego do tego, jak osoba przeprowadzająca z Tobą rozmowę kwalifikacyjną oceni Twoje umiejętności zawodowe.

W tym sensie badania wykazały, że użycie koloru czerwonego w odzieży sportowej zwiększa prawdopodobieństwo wygranej. Z drugiej strony, inne badania miały na celu sprawdzenie, w jakim stopniu odzież osoby ubiegającej się o pracę wpływa na postrzeganie przez ankietera jej umiejętności zarządzania. Wpływa także na jego decyzję o zatrudnieniu kobiety na stanowisku kierowniczym.

Bardziej męski rodzaj odzieży okazał się znaczący. Podczas rozmowy o pracę kandydaci ubrani bardziej męsko są postrzegani jako bardziej energiczni i agresywni. Na ogół otrzymują również korzystniejsze rekomendacje dotyczące zatrudnienia.

„Styl jest głęboko osobistym wyrazem tego, kim jesteś i za każdym razem, gdy się ubierasz, dowodzisz część siebie”.

-Nina García-

Sposób ubierania - mężczyzna w garniturze

Co Twój sposób ubierania mówi o Tobie

Postęp technologiczny sprawił, że moda stała się ważna. Na początku głównym celem ubrań było utrzymywanie nas w cieple i suchości oraz ochrona przed słońcem lub kurzem. To była kwestia przetrwania.

Stopniowo ludzie zaczęli używać ubrań, aby ułatwić codzienne czynności (np. kieszenie w spodniach). Wraz z postępem technologicznym ubrania zaczęły tracić na znaczeniu pod względem przetrwania i przydatności.

Ubrania nie tylko pomagają przetrwać i ułatwiają nam wykonywanie zadań. Choć prawdą jest, że ubrania nadal są praktycznymi narzędziami, zyskały również znaczenie w innych aspektach. Na przykład widzimy, jak pewne ubrania lub marki mogą nadać określony status.

W wielu społeczeństwach wyczucie mody uosabia bogactwo i dobry gust. George Taylor zademonstrował to teorią „wskaźnika sukienkowego” w 1926 roku. Taylor zauważył, że gdy kraj przechodzi recesję i przyjmuje surowe nawyki wydatków, kobiety często wykazują preferencję dla dłuższych sukienek, podczas gdy w czasach dobrobytu trend jest odwrotny.

Drugi kluczowy czynniki w naszym rozumieniu mody jest wynikiem milionów lat rozwoju człowieka jako gatunku. Podobnie jak w przypadku wielu zwierząt, koncepcja wyboru partnera w psychologii ewolucyjnej sugeruje, że nasze zachowanie zależy od naszego wysiłku w celu znalezienia partnera i podtrzymania gatunku.

Możliwość wyboru stroju oferuje wiele możliwości. Własny sposób ubierania pozwala nam wyróżnić się w tłumie i wyrazić nasz indywidualizm, co czyni nas bardziej atrakcyjnymi dla osoby, którą chcielibyśmy mieć za partnera. Pomyśl o pawie, pokazującym kolorowe pióra, aby przyciągnąć samicę.

Z drugiej strony możemy również używać ubrań, aby wtopić się w tłum i pozostać niezauważonym. Przykładem może być noszenie uniformu lub przyjęcie nieco jednorodnego stylu w określonym środowisku, aby tymczasowo ukryć nasz indywidualizm.

Kobieta w czerwonej sukience

Wpływ kulturowy na psychologię mody

Wiele badań nad psychologią mody i wyborami odzieżowymi podlega wartościom kulturowym społeczeństwa, w którym żyjemy. Różnice kulturowe są ważne. Na przykład nie wszystkie kultury w ten sam sposób postrzegają określony kolor.

Ważne jest, aby podkreślić, że widoczny sposób ubierania się rzadko jest jedynym czynnikiem (pod względem ubioru), który warunkuje to, jak postrzegają nas inni. Więc nie tylko nasze ubrania mają znaczenie, ale także to, jak je nosimy i jak je ze sobą łączymy.

„Dbanie o to, jak wyglądasz, musi zacząć się w Twoim sercu i duszy. Same produkty kosmetyczne nie pomogą”.

Coco Chanel


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Levi, J. L. (2006). Clothes Don’t Make The Man (Or Woman), But Gender Identity Might. Columbia Journal of Gender and Law.
  • Mishou, A. L. C. (2013). Clothes make the (wo)man: Eighteenth-century materialism and the creation of the female subject. Rupkatha Journal on Interdisciplinary Studies in Humanities. https://doi.org/10.7448/IAS.17.1.18965
  • Balter, M. (2009). Clothes make the (Hu) man. Science. https://doi.org/10.1126/science.325_1329a
  • Strubel, J., & Petrie, T. A. (2016). The clothes make the man: The relation of sociocultural factors and sexual orientation to appearance and product involvement. Journal of Retailing and Consumer Services. https://doi.org/10.1016/j.jretconser.2016.07.015

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.