Nie musisz być entuzjastą mody, aby zdawać sobie sprawę, że istnieje związek między tym, jak wyglądasz, a tym, jak postrzegają Cię inni. Ubrania są zawsze częścią naszego wizerunku, który analizujemy, kiedy spotykamy kogoś po raz pierwszy. Sposób ubierania pozwala nam przekazać nasze cechy osobowości i pokazać się innym w taki sposób, w jaki chcemy, aby nas postrzegali.
Nawet jeśli nie jest to naszą intencją, sposób ubierania mówi wiele o tym, kim jesteśmy. Ponadto to, co chcemy wyrazić w naszym rozumieniu mody, nie zawsze może być tym, co interpretują inni. W tym artykule poruszymy temat psychologii mody i nakreślimy, o co w tym wszystkim chodzi.
Tematem licznych badań naukowych, a także badań psychologicznych, był prawdziwy wpływ naszych wyborów mody na sposób, w jaki postrzegamy siebie i osądzamy innych. Wyniki można uznać za zaskakujące.
Moda nie jest tylko dla kobiet
Wiele osób uważa, że kobiety są bardziej zainteresowane modą niż mężczyźni. Jednak badania pokazują, że mężczyźni są bardziej uwarunkowani modą, niż nam się wydaje. W przeciwieństwie do powszechnego przekonania Salomon i Schopler (1982) pokazali, że mężczyźni często pozostają pod większym wpływem mody niż kobiety. Są również bardziej wrażliwi na to, jak widzimy się nawzajem.
Dodatkowo niezależnie od tego, czy jesteś mężczyzną czy kobietą, wybrany przez Ciebie sposób ubierania może wpłynąć na Twój wizerunek. Określa wrażenie, które robisz, i sposób, w jaki traktują Cię inni. Ubrania mogą mieć wpływ na wszystko. Od wyniku meczu sportowego do tego, jak osoba przeprowadzająca z Tobą rozmowę kwalifikacyjną oceni Twoje umiejętności zawodowe.
W tym sensie badania wykazały, że użycie koloru czerwonego w odzieży sportowej zwiększa prawdopodobieństwo wygranej. Z drugiej strony, inne badania miały na celu sprawdzenie, w jakim stopniu odzież osoby ubiegającej się o pracę wpływa na postrzeganie przez ankietera jej umiejętności zarządzania. Wpływa także na jego decyzję o zatrudnieniu kobiety na stanowisku kierowniczym.
Bardziej męski rodzaj odzieży okazał się znaczący. Podczas rozmowy o pracę kandydaci ubrani bardziej męsko są postrzegani jako bardziej energiczni i agresywni. Na ogół otrzymują również korzystniejsze rekomendacje dotyczące zatrudnienia.
„Styl jest głęboko osobistym wyrazem tego, kim jesteś i za każdym razem, gdy się ubierasz, dowodzisz część siebie”.
-Nina García-
Co Twój sposób ubierania mówi o Tobie
Postęp technologiczny sprawił, że moda stała się ważna. Na początku głównym celem ubrań było utrzymywanie nas w cieple i suchości oraz ochrona przed słońcem lub kurzem. To była kwestia przetrwania.
Stopniowo ludzie zaczęli używać ubrań, aby ułatwić codzienne czynności (np. kieszenie w spodniach). Wraz z postępem technologicznym ubrania zaczęły tracić na znaczeniu pod względem przetrwania i przydatności.
Ubrania nie tylko pomagają przetrwać i ułatwiają nam wykonywanie zadań. Choć prawdą jest, że ubrania nadal są praktycznymi narzędziami, zyskały również znaczenie w innych aspektach. Na przykład widzimy, jak pewne ubrania lub marki mogą nadać określony status.
W wielu społeczeństwach wyczucie mody uosabia bogactwo i dobry gust. George Taylor zademonstrował to teorią „wskaźnika sukienkowego” w 1926 roku. Taylor zauważył, że gdy kraj przechodzi recesję i przyjmuje surowe nawyki wydatków, kobiety często wykazują preferencję dla dłuższych sukienek, podczas gdy w czasach dobrobytu trend jest odwrotny.
Drugi kluczowy czynniki w naszym rozumieniu mody jest wynikiem milionów lat rozwoju człowieka jako gatunku. Podobnie jak w przypadku wielu zwierząt, koncepcja wyboru partnera w psychologii ewolucyjnej sugeruje, że nasze zachowanie zależy od naszego wysiłku w celu znalezienia partnera i podtrzymania gatunku.
Możliwość wyboru stroju oferuje wiele możliwości. Własny sposób ubierania pozwala nam wyróżnić się w tłumie i wyrazić nasz indywidualizm, co czyni nas bardziej atrakcyjnymi dla osoby, którą chcielibyśmy mieć za partnera. Pomyśl o pawie, pokazującym kolorowe pióra, aby przyciągnąć samicę.
Z drugiej strony możemy również używać ubrań, aby wtopić się w tłum i pozostać niezauważonym. Przykładem może być noszenie uniformu lub przyjęcie nieco jednorodnego stylu w określonym środowisku, aby tymczasowo ukryć nasz indywidualizm.
Wpływ kulturowy na psychologię mody
Wiele badań nad psychologią mody i wyborami odzieżowymi podlega wartościom kulturowym społeczeństwa, w którym żyjemy. Różnice kulturowe są ważne. Na przykład nie wszystkie kultury w ten sam sposób postrzegają określony kolor.
Ważne jest, aby podkreślić, że widoczny sposób ubierania się rzadko jest jedynym czynnikiem (pod względem ubioru), który warunkuje to, jak postrzegają nas inni. Więc nie tylko nasze ubrania mają znaczenie, ale także to, jak je nosimy i jak je ze sobą łączymy.
„Dbanie o to, jak wyglądasz, musi zacząć się w Twoim sercu i duszy. Same produkty kosmetyczne nie pomogą”.
Levi, J. L. (2006). Clothes Don’t Make The Man (Or Woman), But Gender Identity Might. Columbia Journal of Gender and Law.
Mishou, A. L. C. (2013). Clothes make the (wo)man: Eighteenth-century materialism and the creation of the female subject. Rupkatha Journal on Interdisciplinary Studies in Humanities. https://doi.org/10.7448/IAS.17.1.18965
Balter, M. (2009). Clothes make the (Hu) man. Science. https://doi.org/10.1126/science.325_1329a
Strubel, J., & Petrie, T. A. (2016). The clothes make the man: The relation of sociocultural factors and sexual orientation to appearance and product involvement. Journal of Retailing and Consumer Services. https://doi.org/10.1016/j.jretconser.2016.07.015
Medard Boss był szwajcarskim psychiatrą specjalizującym się w psychoanalizie. Najbardziej znany jest zapewne z opracowanej przez siebie odmiany psychoterapii znaną jako analiza dasein. Metoda ta współpracowała ściśle z psychoterapeutyczną formą psychoanalizy oraz fenomenologiczną i egzystencjalną filozofią Martina Heideggera. Termin „dasein”…
Cohousing to w dzisiejszych czasach coś o wiele więcej, niż tylko modny trend. To przyszłość, nowy sposób życia przyszłych emerytów. Społeczność obejmująca domy ze wspólną przestrzenią otwartą dla każdego do wykonywania wielu czynności cieszy się coraz większym zainteresowaniem. A wszystko…
Bardzo niewielu osobom udało się przeżyć pobyt w obozach koncentracyjnych podczas II wojny światowej. Chaim Ferster jest jednym z nich. Nie tylko udało mu się ujść z życiem z jednej fabryki śmierci. Udało mu się wyjść cało z ośmiu obozów.…
Dzisiaj zamierzamy zaprezentować Ci trzy niesamowite historie, z których każda kolejna jest naprawdę warta głębszego przemyślenia. Każda opowieść przedstawiona w naszym artykule jest anonimowa, tzn. jej prawowity autor jest nieznany. Jednak ludzie powtarzają je sobie od wielu lat. Zjawisko to…
Don Juan Manuel był pisarzem, który żył w średniowieczu. Wielu uważa go za pierwszego przedstawiciela prozy średniowiecznej. W dzisiejszym artykule chcielibyśmy zebrać niektóre z najważniejszych cytatów Don Juana Manuela. Te wybrane słowa najbardziej ukazują jego sposób myślenia. Zanim jednak do…
Ta opowieść o różnicach jest adaptacją jednego z bardziej znanych opowiadań autorstwa słynnego Lwa Tołstoja. Dawno, dawno temu istniało miasto, w którym panowały ostre zimy z codziennymi opadami śniegu i temperaturami, które powodowały dreszcze u wszystkich jego mieszkańców. W tym…