Machismo wpływa niekorzystnie także na mężczyzn

Machismo wpływa niekorzystnie także na mężczyzn
Roberto Muelas Lobato

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Roberto Muelas Lobato.

Ostatnia aktualizacja: 14 września, 2023

Machismo to ideologia, która mówi, że mężczyźni różnią się od kobiet i że ta różnica czyni ich lepszymi od kobiet. Chociaż może wydawać się to przesadną formą myślenia, obecnie jest to jedno z najczęstszych przekonań. W rzeczywistości postawa machismo jest tak powszechna, że stała się częścią wielu instytucji i tradycji. Ale czy machismo przynosi mężczyznom jedynie korzyści?

Machismo nie kończy się na myśleniu. Jest także źródłem wielu zachowań seksistowskich i modelu macho.

Ludzie, którzy przyjmują postawę machismo, nawet jeśli nie zdają sobie z tego sprawy, zachowują się inaczej wobec kobiet i mężczyzn. Mają tendencję do bycia bardziej protekcjonalnym lub paternalistycznym wobec kobiet, ale nie angażują ich w zadania związane z cechami, które uważają za „męskie”. Na przykład mogą nie uwzględniać kobiet w działaniach, które wymagają siły lub nie odpowiadają typowym lub tradycyjnym rolom kobiecym.

Podręcznik dla kobiet

Machismo stwarza niezliczone niedogodności kobietom i wpływa na wszystkie aspekty ich życia. W świecie biznesu kobiety mają mniej możliwości w znalezieniu pracy, która nie pasuje do oczekiwań „zbiorowej świadomości i podświadomości”. Mają mniejsze możliwości osiągnięcia pozycji o dużej odpowiedzialności. Ponadto ich pensje są często niższe niż wynagrodzenia mężczyzn na tych samych stanowiskach. Nie wspominając o nękaniu w miejscu pracy

Machismo - mężczyzna wytyka kobiecie zasady

Co więcej, kobiety muszą spełniać wiele „wymagań”, jeśli chodzi o ich wygląd. Powinny być szczupłe, ale nie płaskie czy pozbawione kobiecych kształtów. Muszą nosić makijaż, ale nie za dużo. Kobiety powinny nosić stylową odzież, która jest dobrze dopasowana; odważna, ale nie ekstrawagancka. Powinny też mieć gładką skórę.

W kwestiach uczuć kobiety mają być posłuszne. Pojawia się tu klasyczny wizerunek księżniczki oczekującej na swojego księcia lub uległej i pokornej uczennicy, która zakochuje się w zbuntowanym chłopcu, którego próbuje zmienić.

Są to romantyczne wizje, które składają się na zbiorową wyobraźnię. Kobiety muszą czekać, aż mężczyźni będą zabiegać o ich względy i, jakkolwiek by sobie życzyły, nie mogą przystać na ich pierwsze ruchy. W przeciwnym razie mogą wydawać się „łatwe”.

Podręcznik dla mężczyzn

Choć może wydawać się to sprzeczne, machismo rani również mężczyzn. Ten sposób myślenia i związane z nim działania mają zazwyczaj negatywne konsekwencje dla mężczyzn. Konsekwencje machismo pozostają z reguły niezauważone z powodu ich intuicyjnego lub zamaskowanego wyglądu. Dlatego chcemy przyjrzeć się im bliżej.

W miejscu pracy, chociaż mężczyźni zazwyczaj zarabiają więcej i są chętniej zatrudniani na niektórych stanowiskach, są też miejsca pracy, na których nie są brani pod uwagę. Praca kojarząca się z rolą kobiecą (pielęgniarka, stewardesa, sekretarka) jest trudniejsza do zdobycia w przypadku mężczyzn i mogą być oni wyśmiewani przez rówieśników za „babską” pracę.

Ponadto mężczyźni zmuszeni są podjąć pracę wymagającą większej siły fizycznej (np. górnictwo), co odbija się na ich zdrowiu. W ten sposób machismo ma niekorzystny wpływ na mężczyzn.

Machismo - zmartwiony mężczyzna na pomoście

W życiu prywatnym mężczyźni również stają w obliczu wielu żądań. Chociaż standard nie jest tak wysoki, jak w przypadku kobiet, mężczyźni również muszą dbać o swój wizerunek społeczny i publiczny. Muszą zapewniać bezpieczeństwo – często przez silne ciało i wiele godzin spędzanych na siłowni. Ponadto powinni unikać „tatusiowego” ciała.

W odniesieniu do płci, rola mężczyzny tradycyjnie jest dominująca i inicjująca. Mężczyzna ma być czarującym księciem lub buntować się bez wyraźnej przyczyny. To mężczyźni muszą przejąć inicjatywę i zabiegać o uwagę kobiet, które kochają. Oczywiście muszą bronić honoru kobiety i chronić ją przez cały czas. Ponadto powinni wyróżniać się wśród swoich rówieśników i być przywódcami. Innymi słowy, machismo przysparza wielu kłopotów mężczyznom.

Rzeczywistość machismo dla mężczyzn

Jak już wspomnieliśmy, mężczyźni powinni być przywódcami. Jednak ekstremalne zachowania „macho” są często najbardziej ryzykowne. Przyjmując rolę lidera, być może będą musieli walczyć lub robić rzeczy, które zagrażają ich dobru, aby udowodnić, że mają kontrolę nad sytuacją lub są godni według standardów machismo.

Inne ryzykowne zachowania obejmują zażywanie narkotyków i hazard. Mężczyźni doświadczają ze strony rówieśników większej presji na zażywanie narkotyków i wymaga się od nich większej wytrzymałości niż od kobiet. W rzeczywistości mężczyźni, którzy nie mają własnej obraźliwej etykietki to „cieniasy”.

Machismo - superbohaterowie mierzą swoją siłę

Jednym z najbardziej fascynujących kontekstów, w których widać niebezpieczeństwo tych ryzykownych zachowań, związanych z postawą machismo, jest wojna. Kiedy kraj wypowiada wojnę, większość żołnierzy, którzy przybywają na front, to mężczyźni. Służba wojskowa wydaje się być niekorzystna dla mężczyzn, ponieważ często zmusza ich do wykonania najbardziej niebezpiecznych lub wymagających zadań.

Wszystkie opisane sytuacje powodują w ostateczności najbardziej tragiczną konsekwencję, którą jest śmierć. Mężczyźni umierają średnio co najmniej sześć lat wcześniej niż kobiety. Potwierdza to, że machismo niekorzystnie wpływa na mężczyzn.

To, co teoretycznie stawia mężczyzn w uprzywilejowanej sytuacji, zabija zarówno mężczyzn, jak i kobiety. Wiele ryzykownych zachowań, do których zachęca seksizm odbija się na zdrowiu mężczyzn. Konsekwencje postawy machismo pojawiają się z wiekiem, nawet jeśli mężczyźni nie zdają sobie sprawy, dlaczego cierpią.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.