Coco Chanel i jej cudowne nauki dla nas

Coco Chanel i jej cudowne nauki dla nas
Gema Sánchez Cuevas

Przejrzane i zatwierdzone przez: psycholog Gema Sánchez Cuevas.

Napisany przez Edith Sánchez

Ostatnia aktualizacja: 23 lutego, 2023

Nauki Coco Chanel są czymś więcej niż zbiorem porad dotyczących mody i urody. Ta słynna francuska projektantka, założycielka marki Chanel, kompletnie zmieniła sposób postrzegania mody i kobiet. Wiele ubrań, które są obecnie noszone, nadal są jej znakiem rozpoznawczym.

To Coco Chanel zrozumiała, że kobieta nie jest jedynie wieszakiem na ozdoby, biżuterię i wszelkiego rodzaju ozdobne szaty. To do czego dążyła to zaoferować kobietom odzież, która pozwoliłaby im czuć się komfortowo, nie tracąc przy tym elegancji.

“Moda ma dwa cele: komfort i miłość. Piękno pojawia się, gdy moda osiąga oba.”

-Coco Chanel-

Nauki Coco Chanel mówią o pięknie, trzeźwym spojrzeniu, elegancji. We wszystkich jej naukach między wierszami kryją się porady dla kobiet. Wzywa do dbania o wewnętrzne piękno, charakter i styl. Możemy się wiele od niej nauczyć. Poniżej pokażemy niektóre zdania, w których pokazuje swój sposób postrzegania świata.

Nauki Coco Chanel dotyczące elegancji

Jedną z największych nauk Coco Chanel na temat elegancji jest to zdanie z lapidarium: “Elegancja oznacza wyrzeczenia“. Ma na myśli to, że elegancji nie określa się przez obfitość, ale wręcz przeciwnie, przez wstrzemięźliwość. Dlatego oznacza ona umiejętność rezygnacji z niepotrzebnych rzeczy.

Coco Chanel w swoim domu

Podobnie, ta francuska projektantka łączy elegancję z charakterem. Dlatego stwierdza: “Elegancja nie jest przywilejem tych, którzy dorośli, ale tych, którzy wzięli swoją przyszłość we własne ręce”. W ten sposób sugeruje, że atrybut elegancji można przypisać tym, którzy mają kontrolę nad sobą i swoim życiem.

Kolejna z nauk Coco Chanel pojawia się w bardzo ładnym zdaniu. Mówi: “Ozdoby, co za nauka! Piękno, co za broń! Skromność, co za elegancja! “. W tych zdaniach zawiera się wszystko o modzie, rozumianej jako akt estetyczny, a nie konsumpcja.

Kobieta, coś więcej niż tylko wygląd

Wbrew temu, co wielu mogłoby myśleć, ta francuska projektantka nie miała nic niepoważnego. Większość nauk Coco Chanel zachęca nas do spojrzenia poza to, co można dostrzec gołym okiem. W rzeczywistości stwierdza to bardzo dosadnie w tym zdaniu: “To nie wygląd, to esencja. To nie pieniądze, to edukacja. To nie ubrania, to klasa.

Powtarza to również w tym stwierdzeniu: “Poszukaj kobiety w sukience. Bez kobiety nie ma sukienki.” W obu wypowiedziach chce nam dać do zrozumienia, że żadna kobieta nie zmienia się ani nie staje się lepsza zależnie tego, co nosi lub jak wygląda. Sekret jej piękna i elegancji jest w tym, kim jest.

Dlatego nie powinno nas dziwić, że inna z nauk Coco Chanel mówi: “Kobieta nie musi być piękna, ale musi w to wierzyć”. Piękno, wygląd i to, co oferowane zmysłom, ma pierwszeństwo w naszym umyśle. Dopiero potem możemy się pokazać światu.

Coco Chanel pracujaca

Kobieca broń

Niektóre nauki Coco Chanel stworzone zostały po to, by kobiety mogły odnaleźć w swojej kobiecości najlepszą broń do walki ze światem. Na przykład, z charakterystycznym sobie poczuciem humoru, stwierdza: ” Utrzymuj wysokimi swoje obcasy, swoją głowę i swoje wartości”. Wewnętrzne cnoty zawsze powinny być odzwierciedlone w stroju i postawie.

Na świecie są setki projektantów, którzy pamiętają jedno z najsłynniejszych zdań Coco Chanel. Mówi ono: “Ubierz się w sposób wulgarny i zapamiętają sukienkę. Ubierz się elegancko i zapamiętają kobietę. ” To bardzo inetersujące podejście. Wskazuje, że niedbały wygląd uniemożliwia dostrzeżenie osoby stojącej za tym wyglądem.

Ta projektantka rozumie kobiecość i stara się jak najlepiej ją wykorzystać w różnych sytuacjach. W tym zdaniu, na przykład, mówi: “Jeśli jesteś smutna, nałóż więcej szminki i do ataku“. Nawiązuje do tego, że u kobiet wygląd zewnętrzny ma wpływ na zmiany wewnętrzne i samopoczucie. Dbanie o wygląd pomaga wzmocnić samoocenę i daje pewność, aby móc osiągnąć swoje cele.

Coco Chanel

Na koniec jedna z nauk Coco Chanel, która najlepiej określa tę niezwykłą kobietę, mówi: “Moda przemija. Jedynie styl pozostaje.” To bardzo interesujące stwierdzenie, jak zresztą wszystkie jej nauki. Nadaje większą wagę ubieraniu się.

Z pewnością wielki sukces, jaki osiągnęła ta kobieta, nie był spowodowany jej zdolnością do tworzenia ubrań, lecz zdolnością uchwyceniem istoty kobiecego ducha.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.