Dojrzałe kobiety znają swoją wartość i są pewne siebie

Dojrzałe kobiety znają swoją wartość i są pewne siebie
Fátima Servián Franco

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Fátima Servián Franco.

Ostatnia aktualizacja: 27 grudnia, 2022

Ostatnio czytałam artykuł o modzie oraz o tym jak duże firmy prowadzą kampanie, w których występują dojrzałe kobiety. Czytając, zdałam sobie sprawę, że podobnie jak te kobiety, lubię siebie bardziej niż dziesięć lat temu.

Myśląc o upływającym czasie mogłam ujrzeć piękno w innym świetle. Czuję się nawet bardziej atrakcyjna, niż kiedy miałam dwadzieścia lat. I inne dojrzałe kobiety też o tym wiedzą. 

Co dzieje się z kobietami po czterdziestce? Według Care Santos, autorki książki “Pragnienie czekolady”(Deseo de Chocolate), ich zalety koncentrują się, gromadzą. Sprawia to, że takie kobiety są bardziej intensywne, inteligentne, harmonijne oraz atrakcyjne niż były te dwadzieścia lat wcześniej. I nie tylko na poziomie mentalnym, ale również fizycznym.

W rzeczywistości, wraz z upływem lat lepiej rozumiemy jak wybierać rzeczy, które są dobroczynne dla naszego ciała. Uczymy się też jak nosić najlepszy dodatek ze wszystkich: pewność siebie. Nie zamartwiamy się zbytnio o kilka zmarszczek, które zaczynają się pojawiać. Zamiast tego cieszymy się tą niesamowitą częścią nas samych.

“Starzenie się jest jak wspinanie się pod górę; tracisz nieco oddech, jednak widok jest o wiele lepszy!”

-Ingmar Bergman-

Dojrzała kobieta

Dojrzałe kobiety rozmyślają nad starzeniem się

W dzisiejszych czasach różne marki hiszpańskie, takie jak Desigual, Mango czy Zara posiadają magazyny mody, w których przeważają modelki w wieku 40-53 lat. Zwiększyło to widoczność kobiet, które do niedawna wydawały się być zapomniane przez przemysł mody oraz społeczeństwo.

W magazynie Zary Timeless, modelki wyjaśniają co oznacza dla nich starzenie się. Dyskutują również na temat tego, jak czują się dochodząc do wieku, który wręcz uniemożliwia sukces w świecie mody. To dlatego, że sektor ten jest bardziej skoncentrowany na 20-letnich kobietach.

Jednak jak zaznaczyłam wcześniej, lubię siebie bardziej niż dziesięć lat temu. Podobnie jak te modelki. Oczywiście byłoby świetnie nigdy się nie starzeć. Jednak jeśli robisz to odpowiednio, Twój umysł jest coraz lepszy wraz z wiekiem. W konsekwencji dzierżymy w naszych dłoniach paradoks. Wraz z wiekiem dojrzałe kobiety czują się pewniejsze siebie. Jak podkreśla Małgosia Bela, 40-letnia aktorka i modelka, wiek umożliwia Ci pokochanie samej siebie.

Z drugiej strony, 41-letnia somalijska modelka Yarmin Warsame również mówi o tym fenomenie. Wspomniała jak zmieniły się jej uprzedzenia związane z wiekiem, kiedy poznała inne kultury. Opisuje to w ten sposób: “Podróżowanie, po prostu podróżowanie. Zmieniasz się, przechodzisz transformację. To właśnie zawsze powtarzam innym: proszę, podróżuj. Doświadcz istot ludzkich w różnym otoczeniu, w różnym środowisku, w różnych sytuacjach.

Świadectwa te zapraszają nas do tego, by zastanowić się nad wpływem mijanych lat oraz tym jaką pozycję zajmują dojrzałe kobiety w świecie mody.

“To prawda, że miłość zachowuje piękno, i że twarz kobiety odżywiana jest pieszczotą, podobnie jak pszczoły, które żywią się miodem.”

-Anonim-

Dojrzałe kobiety

Z wiekiem przychodzi pewność siebie

Pewność siebie, którą nabywamy wraz z wiekiem jest cechą, która sprawia, że lubimy siebie bardziej. Kiedy się starzejemy, zaczynamy doceniać piękno z innej perspektywy. Uczymy się jak dostrzegać spojrzenia, gesty oraz postawy, które świadczą o pewności siebie. To te cechy składają się na prawdziwe piękno.

Kobiety mogą być atrakcyjne w każdym wieku. Kluczem jest zaakceptowanie tego, że się starzejesz oraz pozbycie się tego wrodzonego lęku przed starością.

Ze swoimi siwymi włosami i zmarszczkami, modelki uczestniczące w tego typu kampaniach są twarzami zmiany społecznej. Przyciągają uwagę w kierunku grupy, którą stanowią dojrzałe kobiety, a które dotąd nie były wystarczająco reprezentowane przez ten przemysł. Zatem nadszedł już czas dla nas wszystkich, by poczuć się atrakcyjnie bez konieczności uciekania się do botoksu, czy innych metod odmładzania skóry.

Zamiast tego pozwól, aby piękno Twojej autentyczności oraz umiejętność bycia sobą rozświetlały Twoje życie.

Lubię siebie bardziej niż dziesięć lat temu, a Ty?

“Ideały, które rozświetliły moją ścieżkę oraz wielokrotnie dały mi odwagę, by stawić czoła życiu z uśmiechem, to Życzliwość, Piękno oraz Prawda.”

-Albert Einstein-


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.