Śledzenie byłych twojego obecnego partnera w internecie

Śledzenie przez Internet byłego partnera może sprawić, że popadniesz w obsesyjne zachowanie, od którego trudno jest uciec.
Śledzenie byłych twojego obecnego partnera w internecie
Valeria Sabater

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Valeria Sabater.

Ostatnia aktualizacja: 27 grudnia, 2022

Śledzenie byłych twojego obecnego partnera w Internecie jest niezdrowym i wyczerpującym zachowaniem. W rzeczywistości wskazuje to na irracjonalną obsesję na jego punkcie. Możesz nawet cierpieć na tak zwany zespół Rebeki.

W rzeczywistości o tego rodzaju zachowaniu mówi się za mało. Jednak ze względu na obecność mediów społecznościowych śledzenie byłych obecnego partnera to coraz częstsze zachowanie. Na przykład możesz nawet stworzyć fałszywy profil tylko po to, aby śledzić tę osobę, która jeszcze niedawno dzieliła swoje życie z twoim partnerem. Na co dzień oglądasz zdjęcia, analizujesz jego wygląd, obecny sposób życia, komentarze.

Może to prowadzić do szeregu bardzo szkodliwych sytuacji. Pierwsza to niepewność w twoim związku. Możesz zacząć czuć się pokrzywdzona. Mówisz sobie takie rzeczy jak: „Nie jestem tak atrakcyjna ani wyrafinowana jak ona. Na pewno w końcu mnie opuści”. Oznacza to, że twoja samoocena stopniowo zaczyna słabnąć. Zazdrość, obsesje, lęki… To niezwykle problematyczne realia, o których warto wspomnieć.

Duża część nękania w Internecie jest przeprowadzana przez osoby, które starają się monitorować i dowiadywać się o poprzednim związku swojego partnera.

Mężczyzna z telefonem

Badanie byłego partnera

Śledzenie lub szpiegowanie kogoś w mediach społecznościowych nazywa się prześladowaniem. Termin ten określa rodzaj zachowania, które w wielu przypadkach może stać się uzależniające. Co więcej, badając byłą partnera w Internecie, popadasz w wyraźnie obsesyjne zachowanie, z którego trudno się wydostać. To nie żart.

Wiele grup na Facebooku mówi o tym problemie. Osoby popadły w uzależnienie i nie są w stanie przestać monitorować byłych relacji partnera. Rzeczywiście, zjawisko to nasiliło się w ciągu ostatniej dekady i nie jest to przypadek. Ponieważ w tej chwili dostępnych jest wiele zasobów do szpiegowania innych. W rzeczywistości tak długo, jak ktoś ma jakiś „odcisk palca” w Internecie, będziesz mógł uzyskać dostęp do jego życia.

Instagram, TikTok, Snapchat, Facebook, Twitter Kto nie ma konta w co najmniej jednej z tych sieci społecznościowych? Co więcej, są idealnymi narzędziami do szpiegowania innych. Rzeczywiście, niezwykle łatwo jest znaleźć osobę, której szukasz, po prostu wyszukując jej imię lub poprzez jej relacje z innymi znajomymi.

Od ciekawości do uzależnienia

Kiedy badasz byłego partnera w Internecie, zwykle robisz to na początku z czystej ciekawości. Jaki jest? Czy jest atrakcyjny? Jakie życie prowadzi? Co robi? Zaglądasz tylko na chwilę, dyskretnie. To zupełnie jak zaglądanie zza zasłony.

Jednak to ulotne spojrzenie często zamienia się w godzinę. Patrzysz na ich stare zdjęcia, komentarze i inne informacje na ich temat. W tym momencie otwierasz drzwi obsesji i nie możesz ich już zamknąć ani wyrzucić tej osoby ze swojego umysłu. To zachowanie szpiegowskie obejmuje dwa procesy: stymulację i wstręt do samego siebie.

Kiedy ktoś zaczyna śledzić byłych swojego partnera w mediach społecznościowych, odczuwa obsesyjną potrzebę codziennego przeglądania treści. Ostatecznie się jednak za to nienawidzi.

Zazdrość wsteczna

Inwigilacja i nękanie byłego partnera ukochanej osoby jest dziś bardzo interesującą rzeczywistością psychologiczną. To stosunkowo nowe zjawisko dzięki pojawieniu się nowych technologii i sieci społecznościowych. Warto też to przeanalizować.

W rzeczywistości w Ohio State University przeprowadzono w 2018 roku badanie na ten konkretny temat. Stwierdzono, że to, czego doświadcza się przy tych okazjach, to zazdrość z mocą wsteczną. Wiąże się to z poczuciem zagrożenia, troski i irytacji wobec byłego partnera, mimo że postać ta w żaden sposób nie ingeruje w obecny związek.

Badanie twierdzi, że podstawą tej zazdrości są porównania społeczne i niepewność relacyjna. Innymi słowy, gdy ktoś stale monitoruje poprzedni związek, obecny partner nagle czuje się w niekorzystnej sytuacji. W rzeczywistości czuje się gorszy, a to budzi strach przed porzuceniem .

Kobieta ze smartphonem

Jak przestać szpiegować

Badanie byłego partnera oznacza, że często stajesz się kimś, kogo nie lubisz. Jednak możesz nie być w stanie przestać tego robić. Co więcej, im więcej to robisz, tym bardziej sobą gardzisz. Możesz nawet uciekać się do ekstremalnych zachowań.

Na przykład niektórzy ludzie zaczynają nawet naśladować styl ubierania się byłej pary ukochanej osoby. Ten rodzaj zachowania jest wyraźnym dowodem wypalenia i może szybko stać się zachowaniem psychopatologicznym. Jeśli jesteś podatny na którekolwiek z wyżej wymienionych zachowań, co powinieneś zrobić?

Po pierwsze, musisz przeanalizować, jak się czujesz. Możesz być zawstydzony, zazdrosny, smutny i zły. Możesz czuć nienawiść, zmartwienie, a nawet obsesję. Zawsze jesteś niepewny i masz wyraźny brak poczucia własnej wartości. Te dwa wymiary mogą rozbić twoją relację uczuciową, tę, w której bez żadnego problemu już się bojkotujesz.

  • Musisz rozważyć wycofanie się na jakiś czas z mediów społecznościowych. W rzeczywistości, zamiast spędzać czas przed telefonem komórkowym, pomyśl o robieniu innych rzeczy. Może to być na przykład nowe hobby.
  • Poświęć czas swojemu partnerowi i zadbaj o swój związek. W końcu, jeśli to jest dla ciebie najważniejsze, musisz to udowodnić. Bądź dojrzały, zadbaj o własną tożsamość i poczucie bezpieczeństwa. Tylko w ten sposób zbudujesz więź, w której nie ma miejsca na zazdrość czy strach.

Wreszcie, nie wykluczaj konieczności udania się do specjalisty. Rzeczywiście, jeśli okaże się, że nie możesz ograniczyć swoich działań szpiegowskich, powinieneś skorzystać z terapii psychologicznej, aby odzyskać kontrolę nad swoim życiem.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Frampton JR, Fox J. Social Media’s Role in Romantic Partners’ Retroactive Jealousy: Social Comparison, Uncertainty, and Information Seeking. Social Media + Society. July 2018. doi:10.1177/2056305118800317
  • Martinez-León, Nancy & Peña, Juan & Salazar, Hernán & García, Andrea & Sierra, Juan. (2017). A systematic review of romantic jealousy in relationships. Terapia Psicologica. 35. 203-212. 10.4067/s0718-48082017000200203.
  • Kreya, Math & Wok, Saodah. (2021). Social Media Addiction and Its Influence on Mental Health among University Student in Cambodia: Beyond Cultivation Theory.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.