Niepewność w związku: 3 sygnały ostrzegawcze

Niepewność w związku: 3 sygnały ostrzegawcze
Julia Marquez Arrico

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Julia Marquez Arrico.

Ostatnia aktualizacja: 27 grudnia, 2022

Zakochanie się w kimś to akt wiary i zgoda na dzielenie się naszymi najbardziej intymnymi sprawami. Dlatego niektórzy ludzie odczuwają pewnego rodzaju niepewność w związku. Wszystko dlatego, że miłość to zaufanie, zrezygnowanie z części siebie i otworzenie się na inną osobę.

Twój związek powinien być bezpieczną strefą, w której możesz wyrazić siebie, a także być sobą. Jeśli tak nie jest, może się okazać, że otacza Cię niepewność i wątpliwości. W tym artykule omówimy, jak rozpoznać niepewność w związku, której mogą doświadczać Twoi bliscy lub Ty sam.

Jeśli spotykasz kogoś i bardzo go polubisz, ale poczujesz się niepewnie lub wystraszysz się, że ta osoba może Cię zranić, prawdopodobnie poddasz się, zanim jeszcze ustanowisz silną więź. Wtedy może pojawić się niepewność w związku.

Innymi słowy, „ucieczka” od kogoś, kogo właśnie poznajesz, jest wyraźną oznaką poczucia braku bezpieczeństwa. Istnieją jednak inne sygnały wskazujące na niepewność w związku, które mogą pozostać niezauważone przez długi czas.

Niepewność w związku: kontrola i zazdrość

Znakiem, że obecna jest niepewność w związku jest próba kontrolowania wszystkiego. Dotyczy to zarówno samej relacji (rzeczy, które para robi razem), jak i partnera (co robi lub czego nie robi). Niektórzy odczuwają impulsywną potrzebę przejęcia kontroli, aby nie czuć się zagrożonym.

Kiedy ktoś chce kontrolować swojego partnera, najczęściej czuje się niepewnie. Konieczność kontroli może również oznaczać, że istnieją głębsze problemy psychologiczne, takie jak zaburzenie obsesyjno-kompulsywne.

Zazdrosna kobieta - niepełność w związku

Ponadto niepewność w związku przejawia się również w formie zazdrości. Zazdrość jest „domyślną” oznaką poczucia braku bezpieczeństwa. Ludzie, którzy ufają swojemu partnerowi i są pewni siebie, mogą od czasu do czasu czuć się zazdrośni. Jednak z pewnością odczuwają zazdrość rzadziej i nie tak intensywnie.

Dobrym sposobem na uniknięcie zazdrości jest zaprzestanie wszystkich zachowań, które z niej wynikają. Na przykład warto przestać nieustannie pytać o to, gdzie partner był, czy o której godzinie dotrze do danego miejsca oraz przestać stale sprawdzać jego media społecznościowe itp.

Ciągła potrzeba wyrazów uczucia

Zbyt usilne zwracanie uwagi na to, co robi Twój partner, by okazać mu uczucia, jest oznaką poczucia braku bezpieczeństwa. Każdy lubi czuć się wyjątkowy i kochany, ale obsesyjne liczenie, ile razy Twój partner robi coś uroczego, nie jest normalne. Niektórzy ludzie mierzą i porównują rzeczy, które robi ich partner, aby „zmierzyć” jego miłość, a nawet proszą, by powiedział „Kocham Cię” lub wskazał, jak wielka jest jego miłość „w skali od 0 do 10”.

Podobnie osoby, które nie czują się pewne siebie w miłości, mogą mieć tendencję, by mówić: „Kochasz swoich przyjaciół bardziej niż mnie”. Mogą mówić też: „Kiedy jesteśmy sami, nie okazujesz uczuć, ale pokazujesz je przed wszystkimi innymi”. Takie słowa są oznakami strachu, niepewności i niskiej samooceny. Oczywiście robienie tego rodzaju komentarzy jest całkowicie normalne, jeśli nie jest notoryczne lub nie powodują one napięcia.

Badanie przeprowadzone przez dr Megan McCarthy z University of Waterloo wskazało, że ludzie o niskim poczuciu własnej wartości często zatrzymują swoje „potrzeby” dla siebie, tak aby nie zawracać głowy partnerowi. Prowadzi to do trudności w tworzeniu zdrowej więzi. W końcu pojawią się oskarżenia, krytyka i niepokój w związku.

Kiedy niepełność w związku jest silniejsza niż miłość

Nie wyrażanie własnych myśli i unikanie kłótni

Argumentowanie i niezgadzanie się ze swoim partnerem jest zdrowe. W rzeczywistości, różnice zdań są niezbędne, aby zrozumieć, że potrzeby partnera różnią się od Twoich.

Wiele osób stara się unikać jakichkolwiek śladów kłótni, wierząc, że są one objawem słabości. W rezultacie niechętnie się wypowiadają. Starają się też zachęcać jedynie do rozmów na tematy, na które zgadzają się z tym, co mówi ich partner.

Ten nawyk, który może korzystnie wpłynąć na komunikację w krótkim okresie czasu, w dłuższej perspektywie szkodzi parze. Brak spontaniczności, jedynie pogłębia niepewność w związku.

Dobrą rzeczą jest to, że te trzy sygnały ostrzegawcze, o których dzisiaj powiedzieliśmy, są przydatne nie tylko, by zauważyć niepełność w związku. Świadomość ich istnienia i próba ich zmiany może pomóc nawet wyeliminować tę niepewność.

W końcu bycie w związku jest dobrym sposobem na wzajemne wsparcie, zwłaszcza jeśli możesz być sobą w towarzystwie partnera. Jednakże niewystarczające zaufanie może wywołać napięcie, więc warto pielęgnować relację.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Stackert, R. A., & Bursik, K. (2003). Why am I unsatisfied? Adult attachment style, gendered irrational relationship beliefs, and young adult romantic relationship satisfaction. Personality and Individual Differences. https://doi.org/10.1016/S0191-8869(02)00124-1
  • Kurdek, L. A. (2002). On being insecure about the assessment of attachment styles. Journal of Social and Personal Relationships. https://doi.org/10.1177/0265407502196005
  • Domingue, R., & Mollen, D. (2009). Attachment and conflict communication in adult romantic relationships. Journal of Social and Personal Relationships. https://doi.org/10.1177/0265407509347932

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.