Hobby. Życie jest zbyt krótkie, byśmy odrzucając hobby, świadomie pozbawiali się przyjemności, jakich może ono dostarczyć. Oczywiście nie negujemy, że praca stanowi niezbędny czynnik, który pochłania nam mnóstwo czasu. Podobnie rzecz ma się z zajęciami domowymi, spędzaniem czasu z przyjaciółmi.
Jeśli jednak chcemy zaznawać w życiu szczęścia, nie możemy pozwolić, by czas poświęcony na pracę i inne obowiązki sprawiał, że nie będzie go już na nasze własne potrzeby. Hobby stanowi wspaniałą możliwość odcięcia się od otaczających nas problemów i skupienia się na tym, co lubimy robi najbardziej.
Hobby stanowi zawór bezpieczeństwa naszego życia, a także pocieszenie potrzebne w czasie, gdy przybywa nam lat.
-Mary Roberts Rinehart-
Hobby to małe królestwo szczęścia. Czas, który mu poświęcamy to nasz wolny czas. Możemy w nim robić to, co naprawdę przysparza nam prawdziwego szczęścia. To czas, w którym pieniądze przestają się liczyć, nie istnieją też żadne obowiązki.
Zarówno lekarze, psycholodzy, jak również inni eksperci od spraw zdrowotnych zgodnie oświadczają, że posiadanie jakiegoś hobby przyczynia się do lepszego stanu zdrowia. Dowiedziono, że wpływa stabilizująco na stan zdrowia fizycznego i emocjonalnego. Oto niektóre z najważniejszych korzyści oddawania się hobby:
Pozwala ono rozwijać zdolności i wrodzone talenty, a ponadto poznawać nowe możliwości.
Bierze udział w procesie „odłączania” nas od rutyny codziennego życia i innych zajęć narażających nas często na stres.
Stanowi wspaniałe antidotum skuteczne w walce z depresją, niepokojem i stanami podenerwowania. Pomaga osiągnąć lepszy stan motywacji.
Wpływa na rozwój kreatywności i poprawia zdolności związane z samodyscypliną.
Pozwala ulepszać kontakty społeczne.
Podwyższa nasilenie motywacji do stawiania czoła trudnościom, jakich dostarcza nam codzienne życie.
Podwyższa poczucie własnej wartości, sprawia, że z łatwością wyznaczamy sobie nowe cele i stale coś ulepszamy w naszym życiu.
Hobby bierze również udział w ustalaniu granic niezależności zarówno w rodzinie, jak również w związku.
Pozwala cieszyć się chwilami samotności, wspaniałym towarzystwem, którego dostarcza nam nasza własna osoba.
Uwalnia nas również od zmartwień biorących swoje źródło w problemach związanych z zaciągniętymi kredytami, kłopotami w pracy, czy też z partnerem.
Co najważniejsze, nasze ulubione hobby pomaga nam umieścić siebie samych w najlepszym dla naszej osoby miejscu. Tutaj właśnie odnajdujemy się takimi, jacy naprawdę jesteśmy. Nie odczuwamy presji na osiągnięcie jakiegoś celu, spełnienie normy czy czyichś oczekiwań. Niczego też nie musimy nikomu udowadniać.
Ulubione zajęcie – kilka wskazówek, by korzystać z niego w pełni
Praktycznie każdy z nas wykonywał kiedyś czynność, którą chciałby uczynić czymś, co wypełniałoby mu wolny czas. Nie zawsze jednak potrafimy do końca sprecyzować, co by to miało być, a kiedy już to osiągniemy, to na nasze hobby nie poświęcamy zbyt wiele czasu.
Nowoczesne życie jest bardzo absorbujące i bardzo łatwo zapominamy o naszych własnych potrzebach. Dlatego właśnie warto wziąć pod uwagę kilka podanych poniżej rad. Pomogą one uczynić hobby czymś ważnym, pożądanym skarbem Twojego życia.
Zdobądź się na odwagę. Bardzo lubisz śpiewać, ale zawsze mówiono Ci, że fałszujesz? Twoim celem nie jest jednak dorównanie Luciano Pavarotti. Dlaczego nie spróbujesz więc potraktować śpiewu jako swoje hobby? Jeśli nawet nie masz słuchu absolutnego, to stosując różne techniki będziesz śpiewać znacznie lepiej.
Bądź odkrywcą. Nie skupiaj się na pielęgnowaniu wyłącznie tej dziedziny, w której jesteś dobry. Poszukaj czegoś nowego, otwórz się na nowe dziedziny, również te jeszcze Ci nieznane. Być może zaskoczą Cię ukryte gdzieś głęboko talenty, o których nie miałeś jak dotąd pojęcia.
Nie odkładaj niczego na później i nie rezygnuj pod wpływem czynników zewnętrznych. Odpowiedni moment jest właśnie teraz. Nie dopuszczaj do sytuacji, w której obowiązki, presja rodziny, czy zaległe zadania nie pozwolą Ci poświęcać czasu na hobby. To czas dla Ciebie, coś świętego. Czas, który sprawi, że będziesz lepiej wykonywać swoje codzienne obowiązki.
Oddziel hobby od otaczającego Cię środowiska. Innymi słowy, nie ma potrzeby, byś do tego własnego i ściśle prywatnego świata wprowadzał swoją partnerkę, kolegów z pracy czy członków rodziny. Hobby oznacza bowiem czas oddzielny, odkrywanie i wolność.
Nie bądź zależny od pieniędzy. Być może szukasz hobby, które nieodłącznie wiąże się z dużymi wydatkami, co tworzy pretekst do ciągłego przekładania realizacji na później. Lubisz góry, ale nie masz środków na zakup niezbędnego sprzętu. Może lubisz wyskoczyć za miasto, ale brak pieniędzy kończy akcję na etapie planu. Poszukaj więc alternatywy, która nie wymaga nakładu pieniężnego.
Ucieczka z Alcatraz to jeden z najbardziej pamiętnych filmów o tematyce więziennej. Jest to hołd dla wolności w najwyższej formie. Jest to duszące i klaustrofobiczne dzieło, któremu udaje się nas uwięzić i otoczyć atmosferą, w której napięcie trwa do samego…
Francisco de Goya był hiszpańskim malarzem, który zasłynął z portretów, jakie tworzył. Był ulubionym artystą hiszpańskiej szlachty i otrzymywał mnóstwo dobrze opłacanych zleceń. Malował portrety bardzo osobiste i realistyczne. Nie upiększał malowanych postaci i zachowywał naturalny styl. Historycy sztuki uważają, że…
Emmeline Pankhurst stała na czele ruchu sufrażystek, które walczyły o przyznanie kobietom praw wyborczych. Zasłynęła ona jako pełna pasji działaczka, która całe życie walczyła o to, w co wierzyła. Przekonywała społeczeństwo, że kobiety powinny mieć takie same prawa obywatelskie, jak…
Idea yin i yang pochodzi z chińskiej filozofii taoizmu – nurtu filozoficznego stworzonego przez Laoziego, starożytnego pisarza, który być może tak naprawdę nie istniał. Wiadomo na pewno, że idee taoistyczne powstały około VI w. i są po dziś dzień promowane…
W 1999 r. do kin wszedł film Szósty zmysł, dzięki któremu mało znany reżyser M. Night Shyamalan zagościł na ustach wszystkich miłośników kina. Do tej pory jest on niezwykle ceniony za temat, jaki poruszył oraz za pełen napięcia sposób, w…
Friedrich Nietzsche był bez cienia wątpliwości jednym z najważniejszych filozofów XIX wieku. Stoi w równym szeregu z innymi czołowymi postaciami filozofii i psychologii, takimi jak Sigmund Freud i Karl Marks. Wielu specjalistów nazywa postawę prezentowaną przez tych wybitnych myślicieli „filozofią…