Ani małżeństwo nie jest takie dobre, ani samotność nie jest taka zła. Chociaż single wciąż muszą mierzyć się z wieloma mitami na ich temat, to prawda jest taka, że dziś liczba ludzi, którzy wybierają tę opcję w sposób wolny i świadomy, szybko rośnie.
Chociaż żyjemy w czasach, w których wiele tematów tabu wokół rodziny i pary zostało obalonych, to wciąż istnieje wiele mitów, których “bohaterami” są single. Prawda jest taka, że do niedawna samotność była uznawana za rodzaj porażki. Uważano, że „normalnym” i pożądanym wyjściem było znalezienie partnera, założenie rodziny i długie i szczęśliwe życie.
Jednak w dzisiejszych czasach coraz bardziej widać, że życie w związku i rodzina nie są synonimem sukcesu. Można odnieść porażkę jako para i jako rodzina, a skutki rozczarowania w tych przypadkach są dużo poważniejsze. To zaczęło podważać mity dotyczące singli.
Oczywiście nasz partner może nam wiele dać. Nie oznacza to jednak, że jest on dla nas niezbędny. Dlatego wiele osób na świecie zdecydowało się zrezygnować z życia w związku. Jednak wciąż istnieją mity na temat osób samotnych, które opiszemy w tym artykule.
“Najbardziej rozsądną rzeczą, jaką powiedziano o małżeństwie i celibacie jest to, że cokolwiek zrobisz będziesz tego żałować”.
-Agatha Christie-
Single są mniej szczęśliwymi osobami
To jeden z najbardziej rozpowszechnionych mitów na temat osób samotnych. Uważa się, że fakt niemieszkania z partnerem wywołuje pewną zgorzkniałość. Faktem jest, że miłość – a zwłaszcza pierwsza faza zakochania – jest stanem euforii i entuzjazmu.
Jednak pary, które mieszkają razem, nie spędzają całego życia w stanie wiecznego zauroczenia. Muszą wprowadzić wiele zmian. A także przeżyć wiele nieprzyjemnych chwil. To samo dotyczy singla. Może być tak samo szczęśliwy lub nieszczęśliwy jak ktoś żyjący w związku małżeńskim. Wszystko zależy od tego, jak zarządza swoimi zasobami i w jaki sposób stawia czoła okolicznościom.
Samotność, jeden z mitów związanych z singlami
Życie samemu nie oznacza bycia samemu. Podobnie jak życie z partnerem niekoniecznie oznacza towarzystwo. W pewnym stopniu wszyscy jesteśmy sami. A więzi, które nawiązujemy z innymi zmieniają tę samotność, ale jej nie likwidują.
Single mogą czuć się mniej samotni niż osoby żyjące w związku. Czasami małżeństwo ogranicza stosunki społeczne małżonków. W wielu przypadkach uwaga jest zasadniczo skierowana na męża lub żonę oraz na dzieci, zmniejszając znaczenie przyjaźni lub dalszej rodziny. Z drugiej strony, single mają możliwości zbudowania wielu znaczących więzi.
Nie pobrali się, ale zawsze myślą o ślubie
Jest to jeden z tych mitów o samotnych osobach, który wciąż istnieje. Ponieważ opiera się na pomyśle, że jest pewnego rodzaju ułomnością. Mnóstwo osób wciąż nie zdaje sobie sprawy, że wielu mężczyzn i kobiet na świecie dobrowolnie i świadomie postanowiło żyć bez partnera.
Dzieje się tak również dlatego, że dzisiejsze sposoby życia bardzo się urozmaiciły. Są tacy, którzy chcą spędzić całe swoje życie podróżując. Inni są bardzo skoncentrowani na karierze zawodowej. Są też tacy, którzy po prostu nie znaleźli osoby, która zmotywowałaby ich do radykalnej zmiany stylu życia. Samotni ludzie niekoniecznie mają chęć do życia w parze.
Single są egocentryczni
Bella DePaulo, doktor psychologii z Uniwersytetu Harvarda, napisała książkę Singled Out: How singles are stereotyped, stigmatized and ignored, and still live happily ever after (coś w rodzaju „Piętno singli: Jak single są ignorowani i nadal żyją długo i szczęśliwie”).
W tej książce znajdziemy kilka interesujących faktów na temat mitów związanych z singlami. Na przykład autorka stwierdza, że 30% osób pozostających w związku małżeńskim jest chętnych do pomocy swoim przyjaciołom i innym członkom rodziny, a także chętnie angażują się w sprawy humanitarne. Natomiast wśród singli odsetek ten wynosi 70%.
Stara panna lub lesbijka, stary kawaler lub gej
Słowo „kawaler” lub „stara panna” jest obraźliwe i zwykle odnosi się do osób, które osiągnęły pewien wiek i nadal nie mają partnera. Prawda jest jednak taka, że ta etykieta jest częścią anachronicznej mentalności. Z drugiej strony rozpowszechnione jest również przekonanie, że jeśli ktoś pozostaje singlem, zbyt długo prawdopodobnie nie ujawnił jeszcze swojego prawdziwego ja.
W obu przypadkach przeważa uprzedzenie. To, co kiedyś było „dziwne” dzisiaj jest coraz bardziej popularne. Praca DePaulo wskazuje, że obecnie i po raz pierwszy w historii w Wielkiej Brytanii jest więcej samotnych osób niż będących w związkach małżeńskich: 51% stanowią single. W Stanach Zjednoczonych wskaźnik ten wynosi 41%.
W krajach takich jak Chile jest ich około 30%. Nie warto być singlem, jeśli pragniemy życia w parze. Nie warto też żenić się tylko z powodu przekonania, że jest to „słuszne” wyjście. Żyjemy w bardziej elastycznych czasach, w których schematy mentalne są coraz mniej ważne.
Bibliografia
Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.
Barragán, M. A. (2003). Soltería: elección o circunstancia: un nuevo estilo de vida se impone en el siglo XXI. Editorial Norma.