Potrzebujesz pomocy - kiedy powinieneś o nią poprosić?

Potrzebujesz pomocy - kiedy powinieneś o nią poprosić?
Valeria Sabater

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Valeria Sabater.

Ostatnia aktualizacja: 10 grudnia, 2021

Potrzebujesz pomocy? Każdy czasem jej potrzebuje. Być może czujesz się zmęczony, załamany, opuszczają Cię siły. Nie masz już chęci dalej walczyć w samotności. Nie masz już siły udawać, że z wszystkim doskonale dajesz sobie radę, kiedy w rzeczywistości nie radzisz sobie nawet z samym sobą. Być może potrzebujesz kamizelki ratunkowej, czegoś, co ułatwi Ci życie. Ostatecznie uświadamiasz sobie, że potrzebujesz pomocy. Pomocy w spojrzeniu na sprawy z innego punktu widzenia.

Mówią, że wszyscy nieszczęśliwi mają ze sobą coś wspólnego, że tym czymś jest zgorzknienie. Nie każde zgorzknienie wynika jednak z tych samych przyczyn. Niektórzy są nieszczęśliwi tak bardzo, że przyzwyczaili się już do swojego zgorzknienia. Inni dodatkowo noszą ciężar złego humoru, prowadzonego rachunku krzywd i wielu innych negatywnych czynników, które dorzucają do złego samopoczucia niczym drwa do ognia.

W przypadku takich osób proszenie o pomoc jest jedynie oznaką słabości. To ci, którzy przerzucają odpowiedzialność na innych uważając, że to oni powinni się zainteresować ich złym samopoczuciem. Na szczęście mamy też do czynienia z inną grupą. To ci, którzy nie wahają się poprosić o pomoc. Rozumieją, że trwanie w ciszy niczego nie zmienia. Choć nie zawsze jest to łatwe, zdobywają się na ten krok i szukają wsparcia. A jak jest w Twoim przypadku? Czy Ty też potrzebujesz pomocy?

Pomaganie potrzebującym nie tylko stanowi nasz obowiązek, stanowi również źródło szczęścia.

-José Martí-

Czy potrzebujesz pomocy innych?

Albert Ellis, uznany psychoterapeuta poznawczy, w latach pięćdziesiątych ubiegłego wieku stworzył terapię racjonalno-emotywną. Wielu z nas zdarza się czasem, że popadamy w bezradności spowija nas rozpacz. Myślimy wtedy, że życie nie mogło nas potraktować gorzej, niż właśnie to zrobiło. Czujemy się jak papierowa łódka na wodzie, skazana na dryfowanie w dowolnym kierunku.

Jak jednak zauważa Albert Ellis “to nie rzeczywistość nas irytują, ale sposób w jaki ją interpretujemy”. Czy więc potrzebujesz pomocy? Możliwość liczenia w takiej sytuacji na kogoś kto widzi świat w innych kolorach stanowi ogromną pomoc. Problem większości polega jednak na tym, że choć doskonale zdają sobie sprawę z tego, że potrzebują pomocy, to nie potrafią o nią prosić. Co ciekawe im bardziej ktoś potrzebuje pomocy, tym mniej skłonny jest o nią prosić.

Istnieje również inna interesująca zależność. Osoby, które najbardziej pomocy potrzebują, są jednocześnie tymi, które najbardziej pomagają innym. Ostatecznie jednak dochodzi do pewnej granicy, w której nie może się już obyć bez pomocnej dłoni. Każdy z nas ostatecznie pragnie być wysłuchany, otoczony opieką i zainteresowaniem ze strony innych. Dochodzi do przekroczenia osobistych limitów i ostatecznie osoba taka decyduje się poprosić o niezbędną pomoc.

Ludzie często mówią, że jeszcze się nie odnaleźli. Problem w tym, że zamiast siebie poszukiwać, powinni siebie tworzyć.

-Thomas Szasz-

Kiedy powinieneś poprosić o pomoc?

Nie powinniśmy usilnie się powstrzymywać od proszenia o pomoc i próbować działać na własną rękę, aż ostatecznie przekroczymy własne limity wytrzymałości. Po przekroczeniu jej natomiast, nie pozostaje już nic innego jak udać się do specjalisty. Zastanów się zatem w jaki sposób stawiasz czoła życiu codziennemu. Zwróć też uwagę na poniższą listę czynników, które zdradzają, że przekraczasz swoje limity.

  • Wszystko, co czujesz, przeżywasz w sposób nadzwyczaj intensywny, nieproporcjonalny do sytuacji. Zwykła pomyłka szybko rośnie do śmiertelnego błędu, zły humor dominuje Cię na wiele dni. Czujesz się unieruchomiony, z powodu uczucia zawieszenia, stanięcia w martwym punkcie.
  • Pewnych rzeczy nie jesteś w stanie usunąć z umysłu. Są to między innymi różne pomysły, wspomnienia czy intensywne doznania.
  • Życie uprzykrzają Ci bóle głowy i mięśni, kłopoty z układem trawiennym. Cierpisz na bezsenność lub śpisz bez opamiętania.
  • To, co kiedyś sprawiało Ci tak wiele radości, dzisiaj nie ma dla Ciebie żadnego znaczenia.
  • Nie jesteś w stanie produktywnie pracować.
  • Twoje relacje z innymi stały się bardziej napięte. Często używasz stwierdzeń, świadczących o radykalnym podejściu, w rodzaju “Z Tobą to się  już nie da porozmawiać…” Bliskie Ci osoby wyrażają swoją obawę o Twój dobrobyt.
Mężczyzna na skraju załamania

Czego oczekiwać od osoby, którą prosisz o pomoc?

Potrzebujesz pomocy? Czego więc powinieneś się spodziewać od osoby, która mogłaby Ci jej udzielić? Zwróć uwagę przede wszystkim na trzy ważne aspekty. Osoba taka powinna być skłonna dokładnie wysłuchać Cię ze zrozumieniem. Nie powinna być skłonna do oceniania Cię. Trzecim istotnym elementem jest to, że powinna dysponować jakimś możliwym rozwiązaniem lub dobrą radą.

Taki rodzaj praktycznej pomocy możemy uzyskać między innymi od jednego z członków rodziny lub zaufanego przyjaciela. Jednakże może się zdarzyć, że nie będą oni w stanie zaoferować nam skutecznego rozwiązania naszych problemów. Czasem może się okazać, że najlepszej pomocy może nam udzielić psycholog.

Korzyści

Czego możemy się spodziewać po dobrym psychologu lub psychoterapeucie? Dlaczego warto skorzystać z profesjonalnej pomocy? Powodów jest wiele.

  • Pomoże nam spojrzeć na nasze problemy z innej perspektywy. Otaczającą nas rzeczywistość przestaniemy postrzegać jako przytłaczające nas więzienie. Ujrzymy ją jako pole manewru umożliwiające osiąganie rozwoju osobistego.
  • Pomogą nam dostrzec ciekawe elementy składowe naszego wnętrza. Nauczą sztuki samopoznania.
  • Nie powie nam wprost co powinniśmy zrobić w danej sytuacji. Ułatwi raczej samodzielne podejmowanie własnych decyzji, które będą uzewnętrzniać to, kim naprawdę jesteśmy. Staniesz się głównym architektem wprowadzanych przez siebie zmian.
  • Nauczysz się nowego sposobu rozumienia otaczającego Cię świata i rozumienia pojawiających się sytuacji, co sprawi, że będziesz mniej cierpiał.
  • Nauczysz się zarządzania emocjami, unikania szkodliwych wzorców myślowych, a także stosowania technik pozwalających kontrolować samego siebie.
  • Łatwiej będzie Ci ustalić własne priorytety.
  • Łatwiej Ci będzie postawić na własny rozwój i konsekwentnie go realizować. Poznając siebie lepiej nauczysz się też być bardziej odważnym, odpowiedzialnym i otwartym.
Kobieta - spacer w polu

Podsumowując, śmiałe i otwarte powiedzenie światu, że potrzebujesz pomocy może nie być łatwym zadaniem. Stanowi jednak ważny i niezastąpiony krok, który pozwoli Ci lepiej radzić sobie w życiu.

Szukanie pomocy specjalisty może się okazać najlepszą życiową decyzją. Niezależnie od tego, czy nam się to podoba, czy nie, istnieją rzeczy, z którymi nie poradzimy sobie w pojedynkę. W takich sytuacjach terapia staje się bramą do nowego, lepszego życia.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.