Związek między hipokampem a samooceną - poznaj go!

Związek między hipokampem a samooceną jest bardzo interesujący. Twoje poczucie tożsamości jest bezpośrednio związane z tą strukturą mózgu, Twoimi wspomnieniami i wewnętrzną narracją.
Związek między hipokampem a samooceną - poznaj go!

Ostatnia aktualizacja: 23 maja, 2019

Związek między hipokampem a samooceną jest bardzo interesujący. Twoje poczucie tożsamości jest bezpośrednio związane z tą strukturą mózgu, Twoimi wspomnieniami i wewnętrzną narracją.

Nikt nie wiedział jak ważna była ta struktura do czterech wieków temu. Początkowo była łączona ze zmysłem węchu. Na początku XX wieku Vladímir Béjterev odkrył, że hipokamp jest związany z pamięcią i naszym emocjonalnym światem.

Niedawno Tim Keller z Wydziału Psychologii Carnegie Mellon University w Pittsburghu odkrył, że niektórzy ludzie mają znacznie większy hipokamp niż inni. Przykładem są taksówkarze, którzy są ekspertami w specjalnych wspomnieniach. Ludzie, którzy uprawiają sport i mają pozytywne nastawienie oraz wysoką samoocenę, także mają duży hipokamp. Jaki jest więc związek między hipokampem a samooceną?

„Niska samoocena jest jak jazda przez życie z włączonym hamulcem ręcznym”.

-Maxwell Maltz-

Związek między hipokampem a samooceną

Hipokamp jest również powiązany z drugą strukturą mózgu : ciałem migdałowatym. Ta mała struktura układu limbicznego wywołuje strach, alarm i niebezpieczeństwo. Jeśli ciało migdałowate nie zawsze jest aktywowane i działa prawidłowo, hipokamp działa tak jak powinien.

Mózg - związek pomiędzy hipokampem i samooceną

Nie możemy ignorować tego, jak wyniszczający jest strach. Ta udręka i bezradność niszczą naszą neurochemię i wpływają na hipokamp.

Hipokamp, ​​emocje, tożsamość i zdrowie

W 2018 r. Renmin University of China przeprowadził interesujące badanie, którego celem było zrozumienie jaki jest związek między hipokampem a samooceną. Chociaż było już wiele informacji na ten temat, naukowcy chcieli dowiedzieć się więcej. W tym celu zbadali dużą część populacji za pomocą rezonansu magnetycznego:

  • Wszyscy uczestnicy zostali podzieleni na kategorie według skali samooceny Rosenberga.
  • Następnie zmierzono ich hipokamp za pomocą rezonansu magnetycznego.
  • Po przestudiowaniu obrazów naukowcy doszli do wniosku, że ludzie o wysokiej samoocenie mają większy hipokamp.
  • Było to jeszcze bardziej widoczne przy ludziach, którzy prowadzili aktywny tryb życia i ćwiczyli.

Niskie poczucie własnej wartości, traumatyczne wspomnienia i hipokamp

Ponadto obwód nerwowy wykazuje większe połączenie, jeśli dana osoba codziennie praktykuje następujące czynności:

Ale co się stanie, jeśli ktoś ma niską samoocenę? Cóż, ważne jest, aby wspomnieć, że poczucie własnej wartości znacznie się zmienia. Są chwile kiedy bardzo lubimy samych siebie i dni, w których nie czujemy się pewnie.

Bieganie

Te wahania nie wpływają na nasz hipokamp. W rzeczywistości, ta struktura ulega uszkodzeniu tylko wtedy, gdy dana osoba cierpi na zespół stresu pourazowego i ma przewlekłe niskie poczucie własnej wartości. Na przykład osoby, które były ofiarami wykorzystywania w młodości.

W takich sytuacjach, traumatyczne wspomnienia, które integrują się z hipokampem są negatywne i bolesne. Poczucie bezradności i negatywny obraz siebie, jakiego doświadczamy kiedy je sobie przypominamy aktywują nasze ciało migdałowate. Dlatego znów się boimy. To prowadzi do uwalniania kortyzolu we krwi, co może uszkodzić hipokamp przez znaczne zmniejszenie jego wielkości.

Jak zmaksymalizować związek między hipokampem a samooceną

Na Twoją samoocenę wpływa Twoja wewnętrzna narracja. Tak więc posiadanie pozytywnej wewnętrznej narracji charakteryzującej się współczuciem, uczuciem i szacunkiem pomoże zwiększyć Twoją samoocenę.

Szczęśliwa kobieta

Zdrowie Twojego hipokampa zależy od ogólnego samopoczucia. Dlatego powinieneś starać się kontrolować stres, aby ten nie wpływał na tę ważną strukturę.

Ponadto powinieneś pozostać aktywny fizycznie i cieszyć się fizycznym i psychicznym okresem wyciszenia. Zacznij wprowadzać zmiany, które poprawią Twoje samopoczucie. To jest tego warte!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.