Ćwiczenia fizyczne - jak wpływają na naszą psychikę?

Ćwiczenia fizyczne - jak wpływają na naszą psychikę?
Gema Sánchez Cuevas

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Gema Sánchez Cuevas.

Ostatnia aktualizacja: 18 czerwca, 2018

Ćwiczenia fizyczne są niezwykle ważne w utrzymaniu naszego zdrowia psychicznego. Wielu doradców, którzy starają się poprawić nasze życie zarówno na poziomie fizycznym, jak i psychologicznym oferuje nam wskazówki. Są to strategie i pomysły, które można łatwo wyjaśnić i wobec których można zastosować wiele pozytywnych argumentów.

Jednak nie są tak łatwe do uwzględnienia w codziennym życiu. Wymagają zmiany rutyny. Zwłaszcza pokonania bezruchu i braku motywacji. To przeszkody, które sam stworzyłeś a one zakorzeniły się głęboko w tobie właśnie ze względu na ich powtarzalność.

Oczywiście dobrze jest wykonywać ćwiczenia fizyczne. Ale jaką korzyść mogą ci one przynieść na poziomie funkcjonowania umysłu? Dlaczego warto znaleźć dla nich miejsce w swoim harmonogramie? Po co wracać do domu i zamiast sprzątać, przygotowywać jedzenie, odpoczywać lub uczyć się języka, wybierać ćwiczenia? Przecież nie masz na to ochoty. Na zewnątrz jest deszczowo i wietrznie. Na siłowni jest zbyt wiele osób. I jest za gorąco. Masz jak na zawołanie tyle wymówek…

Ćwiczący mózg.

Ćwiczenia fizyczne ożywią komórki w twoim ciele

W porządku, twój umysł wydaje się nieco abstrakcyjny. To dyrygent orkiestry, którego wielu ludzi uważa za oddzielonego od naszych ciał. Tak, jakby nie był częścią tego samego układu. Niektórzy mówią także o zmęczeniu fizycznym i psychicznym, tak jakby były to dwie całkowicie różne rzeczy. Ale to po prostu nieprawda.

Kiedy ćwiczysz, dzieje się coś naprawdę niezwykłego: komórki w twoim ciele dotleniają się. Kiedy ćwiczysz, to jakbyś przewietrzał swoje ciało, tak jak robisz to w domu otwierając okna. Oczywiście robienie tego w lecie jest łatwe. Ale w zimie to zupełnie inna sprawa. Nie bawisz się dobrze, gdy prądy zimnego powietrza krążą po salonie i sypialniach. Ale jak się później czujesz? O wiele lepiej, prawda?

Są dni, kiedy wydaje się, że twoje ciało uwielbia czuć motor (serce) zwiększający prędkość i takie, kiedy nie ma się na nic ochoty. Ale jak się czujesz po ćwiczeniach? O wiele lepiej, prawda?

Buty do biegania.

Ćwiczenia łączą ciało i umysł

Komórki układu nerwowego są wdzięczne, gdy poruszasz swoim ciałem i pozbywasz się kalorii, biegając, skacząc, pedałując lub chodząc. Ćwiczenia mają również inną dużą zaletę jeśli chodzi o relację umysł-ciało. Mają one związek z komunikacją.Zapytaj kogoś, kto często ćwiczy, ale chwilowo musiał to zarzucić z powodu kontuzji, czego mu najbardziej brakuje, a prawdopodobnie powie, że komunikacji z ciałem.

Jeśli przeżyli tydzień lub dwa, nie będąc w stanie ćwiczyć, prawdopodobnie czują, że ich ciało już z nimi nie rozmawia. Lub porozumiewa się tylko w języku bólu. Informacje, które otrzymują ze swojego ciała są gorsze jakościowo. To, co osiągasz podczas ćwiczeń, poprawia komunikację z ciałem.

Nie trzeba cierpieć, aby zdać sobie sprawę, że masz mniej lub więcej energii. Nie jest też łatwo wytłumaczyć to ludziom, którzy od lat nie ćwiczą. Nie pamiętają, jak to jest komunikować się ze swoim ciałem, więc im tego nie brakuje.

Ale wzbogacenie tej komunikacji warte jest wysiłku…

Poprawiają twoje życie towarzyskie i pozwalają na czas przeznaczony tylko dla siebie

Kolejna z zalet, jakie uzyskujesz dzięki ćwiczeniom, ma dwa aspekty. Jednym z nich jest aspekt społeczny. Niezależnie od tego, czy chodzi o indywidualne ćwiczenia, czy sporty grupowe, bardzo łatwo jest spotkać ludzi, którzy robią podobne rzeczy jak ty. Ludzi z kości i krwi, którzy nie spędzają całego czasu przed ekranem. Ludzi, którzy mogą cię zmotywować poprzez sport lub inne cele życiowe. Ludzi, którzy zdecydowanie poszerzą twój krąg wsparcia społecznego.

Innym aspektem jest następująca zaleta: wykonywanie ćwiczeń oznacza poświęcenie czasu dla siebie. Czasu, by zastanowić się lub po prostu uniknąć zmartwień. Podczas ćwiczeń nie będziesz myślał o tym, że nie zdążysz gdzieś na czas, czy jedzenie się przypali, albo jak coś, co robisz, może kogoś zdenerwować lub zniszczyć twój wizerunek. Ćwiczenia fizyczne są jak akt wolności, aktualizacja twoich zdolności mentalnych i spotkanie z samym sobą.

Jest mało prawdopodobne, aby wywoływały jakikolwiek umysłowy dyskomfort. Podczas ćwiczeń czujesz związek między tym, kim jesteś (lub chcesz być) a tym, co robisz. Nie ma zagrożeń, tylko wyzwania. Wyzwanie polegające na wrzuceniu piłki do kosza lub bieganiu trochę szybciej. Sprawy stają się prostsze, a twój umysł dziękuje ci za tę wolność.

Joga nad morzem.

Ćwiczenia fizyczne, dyscyplina, wiara i emocje

Jedna pośrednia korzyść z ćwiczeń to porządek i dyscyplina. Regularne ćwiczenia sprawią, że poczujesz się pewnie i dobrze. To tak jak mówienie sobie: “Hej, czekaj, ja naprawdę mogę osiągnąć ten cel, który sobie postawiłem”. Tego rodzaju wiadomości wzmocnią twoje poczucie własnej wartości, a także pomogą ci osiągnąć inne cele.

Widać to u wielu ludzi, którzy się poddali. Możesz to usłyszeć w ich słowach. Nie robią planów, ponieważ nie mają wiary w to, że je spełnią. Kończą na życiu w rodzaju anarchii pełnej negatywnych rozmów z samymi sobą. Dzieje się tak dlatego, że podejmowane przez nich decyzje są losowe, a równowaga, którą budują, jest bardzo słaba. W tych przypadkach nie ma zbyt wielu zajęć równie dobrych co ćwiczenia fizyczne, które pomogły by zwiększyć pewność siebie.

Jak wiele korzyści może wynikać z ćwiczeń? Jeszcze nie skończyliśmy ich opisywać. Teraz warto wskazać jedną z najważniejszych: regulację emocjonalną. Ćwiczenia umożliwiają ci pozytywny sposób na pozbycie się dodatkowej energii, którą ma prawie każdy z nas. Dzieje się tak, ponieważ przyjmujemy więcej kalorii, niż jesteśmy w stanie zużytkować. Jeśli więc twoje ciało nie potrzebuje tak dużo aktywności, będziesz miał więcej przestrzeni do pracy nad emocjami.

Ćwiczenia obniżą tętno i napięcie, więc potrzeba czegoś dużo większego, co by cię poruszyło, niż miało to miejsce zanim zacząłeś ćwiczyć. Daje to znacznie szerszą przestrzeń do działania, inteligentnie wykorzystuje informacje z emocji, które czujesz, i pozwala, by zniknęły bez zużywania energii na coś, czego później będziesz żałować. Nawet w przypadku dzieci, ćwiczenia poprawiają ich samokontrolę, a gdy są dobrze zintegrowane z harmonogramem, pomagają im regulować sen.

Dzięki tym wszystkim argumentom, będziesz chciał spróbować ćwiczeń, prawda?


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.