Duchowość, a psychologia - poznaj zależności

Duchowość, a psychologia - poznaj zależności

Ostatnia aktualizacja: 10 maja, 2021

Duchowość. Co w rzeczywistości oznacza? Czy można ją zdefiniować? Słowa duchowość najczęściej używa się w kontekście religijnym, aby wskazać na stan człowieka, w którym obecny jest Bóg. Jednak nie tylko religia dotyka tematu duchowości. Z punktu widzenia filozofii duchowość może mieć odmienne znaczenie.

Kiedy rozpatrujemy duchowość w kontekście, który nie ma nic do czynienia z religią, osiągamy to, czym dysponuje psychologia. Na tak pojmowaną duchowość będą się bowiem składać nasze myśli, uczucia i emocje które nas zamieszkują. Wydawać by się mogło, że to wszystko. Jednak omawiany termin sięga o wiele dalej, niż sama psychologia.

“Duchowość potrzebuje być kosmiczna, musi pozwalać nam żyć w poszanowaniu sekretu istnienia, z wdzięcznością za dar życia, z poszanowaniem miejsca, które człowiek zajmuje w naturze”

-Leonardo Boff-

Istnieje wiele filozofii i praktyk, które z duchowością utożsamiają wszystko to, co nadaje sens i znaczenie naszemu życiu. Z tej perspektywy duchowością możemy nazwać wszystko, co ma związek z siłą ową, z osiągnięciem wolności, z rozwojem.

Duchowość w sensie niereligijnym

Nie trzeba wierzyć w Boga żeby być człowiekiem duchowym. Są tacy, którzy nie zadowalają się tym, że po prostu są dobrymi ludźmi. Osoby takie chcą robić co więcej. Pragną, by ich życie stało się odbiciem ludzkiej siły życiowej, by spełniało wielkie cele, które stawia sobie ogół ludzkości.

Kobieta na tle słońca

Oczywiście takie spojrzenie korzysta również z wszystkiego, co ma nam do zaoferowania psychologia. Ostatecznie jednak duchowość na tym nie poprzestaje i idzie jeszcze dalej. Moglibyśmy powiedzieć, że osiąga sferę, którą przypisujemy temu, czym zajmuje się etyka. Nie jednak pod względem moralnym, ale czysto etycznym.

To, co duchowe nie skupia się zatem na spełnieniu oczekiwań społeczeństwa czy ogólnie pojmowanej moralności, ale na spełnieniu wartości, którą niesie za sobą samo słowo “duchowe”.  Wiele osób w swojej duchowości podkreślają istnienie pewnej wyższej mocy, ale nie utożsamiają jej z żadnym konkretnym wyższym bytem.

Tą wyższą mocą jest w ich przypadku siła natury, wolność, zrozumienie, ludzkość czy wiele innych tym podobnych wzniosłych wartości.

Znaczenie duchowości

Duchowość idzie więc o wiele dalej, niż osiągnięcie dobrego samopoczucia pod względem psychologicznym. Nie mówimy o żadnej konkretnej metodzie, czy o drodze mającej stanowić sposób na pokonanie depresji, lęków czy niepokoju, które zatruwają umysł wielu ludzi. Choć te psychologiczne aspekty nie stanowią celu duchowości, to stają się jej pozytywnym efektem ubocznym. Duchowość pozwala osiągnąć psychologiczną równowagę.

Duchowość odgrywa w ludzkim życiu duże znaczenie, na przykład jest nieodzowna w przypadku osób, które starają się wyjść z uzależnień. Kto żyje jako więzień nałogów, nie może rozwijać swoich wartości i etyki. Osoba taka ostatecznie zagłusza wszelkie wartości po to tylko, żeby zdobyć kolejną dawkę narkotyku. Dlatego jedną z najważniejszych części rehabilitacji takiej osoby jest przywrócenie pożądanych wartości. 

Duchowość ma wielką moc: dodaje pobudki do osiągnięcia celu. To o wiele więcej, niż siła woli. Jej przywiązanie do pewnych zasad jest tak silne, że stanowi pobudkę do dużych poświęceń, byle tylko ich nie złamać. Aby ją osiągnąć, musisz przede wszystkim słuchać swojego wewnętrznego głosu.

Człowiek - świat duchowy

Ostatecznie chodzi o to, by przebudzić w Tobie zrozumienie i świadomość. Świadomość zarówno samego siebie, jak również miejsca, jakie w tym świecie zajmujesz.

Poza byciem ojcem czy matką, jesteś również nauczycielem nowego bytu. Poza byciem pracownikiem, jesteś również częścią rozwoju przedsiębiorstwa, miasta, kraju, świata. Poza byciem mieszkańcem miasta, jesteś również częścią jego historii, rezultaty, które będą widoczne jutro są efektem dzisiaj podjętych działań.

Bycie duchowym to specyficzny sposób postrzegania rzeczywistości, swoisty sposób bycia. Aby to osiągnąć trzeba otworzyć oczy i dostrzegać, że wszystko, co nas otacza jest czymś, co dodaje niezwykłej siły. Nie można tego osiągnąć z dnia na dzień, ale raczej stanowi ona rezultat głębokich refleksji i konfrontacji z samym sobą. Duchowość stanowi doskonałą drogę do nadania sensu i głębi stawianym przez Ciebie krokom.

Obrazy dzięki uprzejmości Carl Stephan, Nosticc


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.