Serotonina i dopamina - 7 produktów, które je zwiększają

Serotonina i dopamina - 7 produktów, które je zwiększają

Ostatnia aktualizacja: 21 marca, 2018

Serotonina i dopamina mogą zostać zwiększone poprzez sięganie po określone produkty spożywcze. Poprawiają one pracę mózgu, pomagają poradzić sobie ze stanem zniechęcenia a nawet mogą zniwelować lekkie stany depresyjne.

Nie możemy zapomnieć, że neuroprzekaźniki jakimi są serotonina i dopamina równoważą nasze ciśnienie tętnicze, poprawiają jakość wypoczynku, a co więcej dodają nam nieco energii sprzyjającej dobremu samopoczuciu, dzięki czemu jeszcze lepiej wykonujemy nasze zadania.

Istnieje całe mnóstwo artykułów opowiadających o tym, jakie produkty spożywcze są w stanie leczyć depresję. Do tego typu informacji należy jednak podchodzić ze sporą dozą zdrowego rozsądku, ponieważ – choć jest to możliwe – nie należy popadać w skrajność.

Istnieją cztery substancje naturalne substancje chemiczne, które nazywa się potocznie “kwartetem szczęścia”: endorfina, serotonina, dopamina i oksytocyna.

Okazuje się, że pewne produkty spożywcze są w stanie wzmocnić i poprawić wydzielanie w mózgu substancji chemicznych takich jak serotonina i dopamina. Dzieje się tak ze względu na ich skład i minerały. W przypadkach osób z depresją, mogą one poprawić samopoczucie i złagodzić objawy. 

Należy jednak pamiętać, że – jak dowodzą liczne badania – żywność cud zdolna rozwiązać wszystkie nasze problemy emocjonalne czy usunąć depresję zwyczajnie nie istnieje.

Jedną ze strategii mogących wspomóc leczenie farmakologiczne oraz psychoterapię jest utrzymywanie zróżnicowanej, odpowiednio zbilansowanej diety bogatej w składniki ułatwiające wydzielanie substancji takich jak serotonina i dopamina. Nawet jeśli depresja nie jest naszym problemem, tego rodzaju dieta z pewnością przyczyni się do naszego lepszego samopoczucia.

Radosna kobieta o zachodzie słońca

Serotonina i dopamina – żywność, która podnosi ich poziom

Warto zaznaczyć, że serotonina i dopamina waha się w naszym organizmie z rozmaitych powodów. Jedną z nich jest depresja, należy jednak pamiętać, że to nie jedyna przyczyna. Oto inne spośród nich:

  • Przechodzenie przedłużającego się stresu.
  • Niezdrowa dieta pełna nasyconych tłuszczy, cukru, przetworzonej żywności i innych niezdrowych elementów.
  • Schorzenia tarczycy.
  • Przyjmowanie leków obniżających produkcję dopaminy i serotoniny.

Biorąc to pod uwagę, należy pamiętać o tym, jak ważne jest utrzymywanie zdrowej diety. Nie zaszkodzą również regularne wizyty u lekarza w celu przeprowadzenia podstawowych badań kontrolnych.

W dalszej części artykułu przyjrzymy się bliżej produktom spożywczym, dzięki którym serotonina i dopamina w naszym organizmie podniesie się do odpowiedniego poziomu.

1. Płatki owsiane

Płatki owsiane należą do grupy tak zwanych “inteligentnych węglowodanów”. Co to oznacza? Otóż istnieją pewne formy żywności, które działają kojąco na nasz mózg. Jednym z takich produktów są właśnie złożone węglowodany – w większości są to produkty pełnoziarniste.

Co ciekawe, wykazują one jeszcze jedną niezwykłą cechę: wspomagają produkcję tryptofanu, niezbędnego aminokwasu, na bazie którego powstaje serotonina.

Płatki owsiane

2. Banany

Spośród produktów, dzięki którym w naszym organizmie rośnie serotonina i dopamina, banan bez wątpienia jest jednym z najlepszych. Oczywiście, sam w sobie nie zwalcza on depresji, ale dostarcza nam zastrzyku cennej energii, optymizmu i zdrowia. Dzieje się tak, ponieważ wywiera niezwykły wręcz wpływ na nasz mózg:

  • Pobudza produkcję tryptofanu.
  • Dostarcza nam witaminy A, C, K i B6 – są to składniki niezbędne do syntezy i metabolizmu rozmaitych neuroprzekaźników koniecznych do tego, by powstała serotonina i dopamina.
  • Banan jest bogaty w naturalne cukry, które w połączeniu z naturalnym błonnikiem, dostarczają nam dużej dawki energii i siły. Łatwiej jest nam dzięki temu pokonać stany przygnębienia i braku motywacji.

3. Jajka

W ostatnich latach wiele osób wykreśliło ze swojej listy żywienia jajka, ponieważ uważa się, że podnoszą one poziom cholesterolu w naszym organizmie. Jak jednak donoszą badania naukowe, jajka pomagają nam zadbać o zdrowie, ponieważ dostarczają dobrego cholesterolu znanego także jako HDL. Kluczem jest spożywanie ich w sposób umiarkowany.

Jajka – podobnie jak nabiał – pomagają nam wydzielać tryptofan i dostarczają nam witaminy B6. Substancje te są potrzebne aby powstała serotonina i dopamina.

4. Czekolada

Jesteśmy przekonani, że niejeden z naszych czytelników z niecierpliwością wyczekiwał pojawienia się na tej liście właśnie czekolady. Oto i ona! Śmiało możemy codziennie nagradzać się odrobiną tego właśnie przysmaku – najlepiej z rana. Idealną porcją jest jest nie więcej niż łyżka czekolady – najlepiej bez cukr

Czekolada

5. Ananas

Czasami nie doceniamy korzyści, jakie płyną z jedzenia owoców, które mamy w zasięgu ręki. Ananas bez wątpienia jest jednym z takich produktów – nigdy nie powinno zabraknąć go w naszej diecie. Powód? Jest ich całe mnóstwo:

  • Ananas łagodzi stany lękowe i wykazuje działanie przeciwzapalne.
  • Jest bogaty w witaminę C, dzięki czemu idealnie pobudza krążenie, wspomaga koncentrację i podnosi poziom naszej motywacji.
  • Ananas to świetny pomysł na kolację, ponieważ pomaga nam wydzielać melatoninę, hormon snu.

6. Łosoś

Ryby takie jak łosoś czy makrela są bogate w witaminy z grupy B. Ten rodzaj niezbędnych składników odżywczych jest niezbędny aby powstała serotonina i dopamina.

Jak już kiedyś wspomnieliśmy w jednym z naszych artykułów, nasz mózg do utrzymania zdrowia i odpowiedniego funkcjonowania potrzebuje regularnych dawek kwasu tłuszczowego Omega – 3. Jest on obecny w łososiu. Dzięki temu poprawi się nasza koncentracja, pamięć oraz samopoczucie.

7. Ciecierzyca

Ciecierzyca, znana również jako cieciorka zyskała sobie zaszczytne miano ziarna życia. Jest to stwierdzenie jak najbardziej pewne, gdyż omawiając składniki sprawiające, iż w naszym organizmie wzrasta serotonina i dopamina, ciecierzyca jest ceniona już od wieków.

W wielu krajach już od czasów starożytnych ludzie doceniali i uznawali właściwości tego produktu w poprawianiu nastroju oraz dodawaniu energii. Dlatego właśnie dobry, domowy hummus z odrobiną oliwy z oliwek, czosnku i papryki to jedno z najpopularniejszych dań na Bliskim Wschodzie.

Hummus z ciecierzycy

Podsumowując, być może jeden lub więcej wymienionych w tym artykule produktów stanowi element Twojej codziennej diety. Jeśli tak jest – wspaniale! Tym niemniej zachęcamy Cię, by uwzględnić również pozostałe z nich.

Pamiętaj, że zróżnicowana, odpowiednio zbilansowana dieta to klucz do dobrego zdrowia i samopoczucia. W połączeniu ze zdrowymi nawykami oraz regularnymi ćwiczeniami fizycznymi, zapewni Ci to dobre samopoczucie. W taki sposób w Twoim organizmie pojawi się serotonina i dopamina. Wyrówna się chemia w mózgu, a szczęści będziesz czuć każdego dnia.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.