Ufność - 10 ciekawych stwierdzeń dotyczących naszego zaufania

Ufność - 10 ciekawych stwierdzeń dotyczących naszego zaufania

Ostatnia aktualizacja: 12 września, 2018

Ufność może być skierowana na zewnątrz lub do wewnątrz. Niezależnie jednak od tego w kim pokładasz ufność, warto poświęcić kilka chwil i zapoznać się z ciekawymi stwierdzeniami dotyczącymi tej cechy osobowości. Ufność jest niezwykle istotna, ale potrafi się również okazać krucha. Dlatego wymaga stałej pielęgnacji.

Etymologia słowa ufność czy zaufanie odnosi nas do słowa konfidencja. Wywodzi się z łacińskiego korzenia ‘con’ oraz przyrostka ‘fides’, co w tłumaczeniu oznacza ‘z wiarą’.

Spełniaj dane słowo i bądź konsekwentny. Bądź człowiekiem, w którym inni mogą pokładać ufność

-Roy T. Bennett-

Ufność oznacza, że dana osoba wierzy, że sprawy ułożą się według oczekiwań. Zawiera w sobie myśl o nadziei i uczuciu pewności, bezpieczeństwa, niezależnie od tego czy uczucia te dotyczą jednej osoby, wielu, czy też nas samych. Dzięki tej cesze osobowości tworzą się więzi międzyludzkie, a gdy dotyczy nas samych, wzrasta poczucie własnej wartości.

Stwierdzenia dotyczące ufności pozwalają nam przypomnieć sobie o tym, jak ważną odgrywa ona rolę w naszym codziennym życiu.

Ufność – o czym warto pamiętać?

Jedna ze znanych fraz uczy nas, że “ufność rodzi się wtedy, gdy ktoś jest wrażliwy, a inni nie wykorzystują tego przeciwko niemu”. Słowa te wypowiedział Bob Vanourek mając na celu podkreślenie, że zaufanie rodzi się w oparciu o godne postępowanie.

Splecione dłonie przyjaciół

Francis Bacon odniósł się natomiast do cech, jakie zostają zdefiniowane przez zaufanie. Mówi: “Dojrzały wiek zdaje się być najlepszym sprzymierzeńcem w czterech sprawach; stare drzewo lepiej się pali, stare wino ma lepszy smak, starzy przyjaciele są godniejsi zaufania, a starzy autorzy najlepsi do czytania”. To prawda! To właśnie upływ czasu daje nam doskonałą motywację do darzenia innych zaufaniem.

Ufność to cecha przydatna przez całe życie. Do prawdy tej nawiązuje Hellen Keller w słowach: Optymizm to wiara, która prowadzi do sukcesu. Niczego nie da się osiągnąć bez ufności i nadziei”.

W podobny sposób wypowiedział się również Alert Einstein, który jednak odnosi się do istnienia oznak wskazujących na to, czy ktoś darzy nas zaufaniem, czy jest wręcz przeciwnie. Powiedział on: “Kto nie dotrzymuje słowa w drobnych kwestiach, nie jest godny zaufania w sprawach dużej wagi”. Czysta prawda!

Ufność względem samego siebie

Zaufanie jest jednak istotne nie tylko w relacjach z innymi. Spełnia ono również niezwykle ważną funkcję w odniesieniu do nas samych. W takim kontekście wypowiedział się Henry David Thoreau: “Spoglądaj z ufnością w stronę spełnienia swoich marzeń. Żyj tak, jak sobie wyobraziłeś”. Nie ma nic piękniejszego, jak wierzyć w spełnienie własnych marzeń.

Człowiek nad morzem

William Jennings Bryan z kolei radzi nam na temat przejawiania zaufania względem własnej osoby: “Rozwijanie zaufania do samego siebie polega na robieniu tego, czego się boisz i pamiętaniu osiągniętych w ten sposób sukcesów”. To wspaniała strategia, która udowadnia, że brak zaufania wynika ze strachu, a stawienie mu czoła stanowi rozwiązanie problemu.

Elizabeth Gilbert dodaje wspaniałe słowa na temat nadziei i zaufania. Mówi: “Niezdolność do otwarcia się na nadzieję, blokuje zaufanie, brak zaufania natomiast stanowi przyczynę wszystkich niespełnionych marzeń”. To prawda. Wspomniane słowa w przejrzysty sposób ukazują niezdrowy cykl myślowy, w jaki czasem wpadamy. Brak zaufania nie pozwala na osiągnięcia, a brak osiągnięć podkopuje zaufanie.

Ufność w stosunku do innych

Jeśli nie jesteśmy w stanie żywić ufności względem innych, nie możemy żyć w sposób realny. Kiedy czujemy się z kolei jakby przymuszeni do pozostawania w strefie podejrzliwości, nasze życie staje się niezwykle ubogie. Oczywiście zbudowanie zaufania między dwiema osobami nie należy do łatwych zadań. Nie zmienia to jednak faktu, że przynosi wymierne korzyści.

To właśnie stanowi jeden z najważniejszych czynników, które mają wpływ na to, czy dana więź będzie miała przyszłość, czy nie. W taki właśnie sposób ufność względem innych postrzega Stephen R. Covey, mówiąc: “Gdzie istnieje zaufanie, komunikacja staje się łatwa, natychmiastowa i skuteczna”.

Przyjaciele na plaży

Oczywiście niczego nie powinniśmy idealizować, nawet zaufania. Jesteśmy tylko ludźmi i stale popełniamy błędy. Co więcej jedni popełniają ich więcej, niż drudzy. Nie jesteśmy w stanie uzyskać pełnej koherencji i spójności wszystkich naszych czynów. Nie jest możliwe uniknięcie sytuacji, w której po prostu kogoś rozczarujemy. Nie mówimy tu jednak o uczynkach popełnianych z premedytacją.

Żeby więc gościło zaufanie, wystarczy, że obie strony będą całkowicie pewne, że ta druga osoba nie popełnia błędów w sposób przemyślany i zaplanowany. Doskonale pasują tu słowa Ernesta Hemingwaya: “Najlepszym sposobem, by dowiedzieć się czy ktoś jest godny zaufania jest pokładanie w nim ufności”.

Warto od czasu do czasu powrócić do tych ciekawych cytatów, które jakby nie patrzeć kryją w sobie prawdę. Warto też pamiętać, że ufność jest niezwykle delikatna i krucha. Nie dziwi zatem fakt, że od czasu do czasu je tracimy. Nie powinniśmy jednak pozwalać na to, by taki stan utrzymywał się zbyt długo. Zaufanie stanowi przecież podstawę naszego dobrego samopoczucia.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Bode, A., & Kushnick, G. (2021). Proximate and ultimate perspectives on romantic love. Frontiers in psychology, 1088.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.