Rozwój osobisty - przykład w filmie Mój Brat Niedźwiedź

Rozwój osobisty - przykład w filmie Mój Brat Niedźwiedź
Gema Sánchez Cuevas

Przejrzane i zatwierdzone przez: psycholog Gema Sánchez Cuevas.

Napisany przez Camila Thomas

Ostatnia aktualizacja: 27 grudnia, 2022

Rozwój osobisty zachodzi nieustannie przez całe życie, czasami bez nas nawet o tym wiedząc. Rozwój osobisty jest postępowym procesem, a wszystkie nasze doświadczenia życiowe tworzą razem naszą ścieżkę rozwoju osobistego. Jednak nasz postęp nie zawsze jest liniowy. Postępom często towarzyszą niepowodzenia.

Ponadto przejście między dzieciństwem a dorosłością jest procesem pełnym wyzwań. Powoduje zmianę naszych wzorów i sprawia, że przyjmujemy nowe obowiązki. Film Mój Brat Niedźwiedź przedstawia ten proces. Zanurzmy się głębiej w ten temat.

Mój Brat Niedźwiedź, historia człowieka

Mój Brat Niedźwiedź jest animowanym filmem wydanym w 2003 roku. Opowiada historię młodego Kenai, który wkrótce stanie się dorosłym. Podczas ceremonii wejścia do dorosłego życia Kenai ma nadzieję otrzymać drewniany totem. Ten totem, pobłogosławiony przez wielkie duchy, da Kenai klucz do szczęśliwego życia, do końca jego dni.

Kadr z bajki

Jednak Kenai doznaje wielkiego rozczarowania, gdy ujawnia się sekret jego totemu. Wielkie Duchy wyrzeźbiły niedźwiedzia w totem, który przedstawia miłość. Kenai spodziewał się otrzymać totem odwagi, podążając śladami swoich braci. Totem brata Kenai, Sitka, reprezentuje przewodnika, podczas gdy jego drugi brat, Denahi, reprezentuje mądrość.

Zły i sfrustrowany, Kenai zaczyna ścigać niedźwiedzia, który właśnie zjadł rybę wioski. Sitka i Denahi podążają za nim, ale zdarza się wypadek i Sitka umiera. Kenai chce się zemścić, więc goni i zabija niedźwiedzia. Jednak duch Sitki interweniuje. Magia Wielkich Duchów zamienia Kenai w niedźwiedzia.

Kenai, teraz jako niedźwiedź, znajduje się sam i na początku jest zdezorientowany. Tam spotyka małego niedźwiadka, Kodę, który stracił matkę. Kenai i Koda muszą wyruszyć razem w podróż. Ich celem jest góra, w której Wielkie Duchy dotykają Ziemi. Tylko tam Wielkie Duchy mogą zerwać czar, aby Kenai mógł wrócić do ludzkiej postaci.

Podczas tej podróży Kenai zaczyna rozumieć prawdziwe znaczenie rodziny. Ponadto zaczyna przyjmować obowiązki dorosłych, takie jak opieka nad młodszymi. Kenai wzmacnia także swój związek z Denahi. Pod koniec filmu Kenai postanawia pozostać niedźwiedziem. Postanawia, że ​​pomiędzy dwoma braćmi, Denahi i małym Koda, to Koda najbardziej go potrzebuje.

“Miłość jest bardzo potężna. Oto historia chłopca, który stał się mężczyzną… stając się niedźwiedziem.”

-Denahi, Mój Brat Niedźwiedź-

Rozwój osobisty jako podróż w Mój Brat Niedźwiedź

Różne filmy pokazują rozwój osobisty postaci, gdy czeka ich długa podróż pełna przygód. Mój Brat Niedźwiedź to jeden z tych filmów. W życiu codziennym te podróże rzadko się zdarzają. Jednak rozwój osobisty w naszym życiu można z łatwością porównać do jednej z tych podróży.

Rozwój osobisty to długoterminowy projekt bez faktycznej linii mety. Projekt rozwoju osobistego składa się z szeregu celów i założeń. Niektóre z tych celów ustalane są na początku podróży, podczas gdy inne pojawiają się podczas samej podróży. Cele osobiste różnią się także w zależności od naszych umiejętności i zainteresowań.

Możemy porównać życie z długą i ekscytującą podróżą. W miarę upływu czasu i podążania naszymi ścieżkami zaczynamy dostrzegać nowe możliwości. Te możliwości z kolei mogą zmienić naszą ścieżkę. Czasem doświadczamy chwil smutku, a czasami przeżywamy chwile wielkiego szczęścia i satysfakcji.

mój brat niedźwiedź kadr

Rozpocznij swoją podróż i rozwój osobisty

Nasza ścieżka rozszerza się, gdy ludzie wkraczają w nasze życie i gromadzimy różne doświadczenia życiowe. Wielu młodych ludzi uważa, że ​​bycie dorosłym to faza statyczna o ustalonych cechach. Chociaż bycie dorosłym wiąże się z pewnymi obowiązkami, nie są to jedyne rzeczy, które definiują dorosłość. Dorosłość to stan ciągłego uczenia się.

Wewnętrzny wzrost dorosłego koncentruje się na poprawie jakości życia. W miarę rozwoju zdajemy sobie sprawę, że nasze działania wiążą się z pewnymi reakcjami z naszego otoczenia. Chodzi o identyfikację bodźców, które dają nam wyniki, których szukamy, abyśmy byli usatysfakcjonowani.

Po części, bycie dorosłym oznacza zrozumienie, że każda osoba ma własny proces i własne wyzwania. Najważniejszą rzeczą jest przeanalizowanie naszych własnych działań, aby zidentyfikować nasze motywacje. Jeśli postępujemy zgodnie z tym, co nas motywuje, możemy ustanowić cele zgodne z naszymi wartościami.

Znaczenie sieci wsparcia a rozwój osobisty

Sieć wsparcia to grupa osób, z którymi utrzymujemy związek z upływem czasu. Ta relacja opiera się na współudziale i zaufaniu. Grupa ludzi ma znaczenie emocjonalne i chętnie nas wspiera. Sieć wsparcia zapewnia pomoc w trudnych czasach, dzięki czemu odczuwamy mniejszy ból.

kadr z filmu przedstawiający rozwój osobisty

Rodzina i przyjaciele mogą obejmować sieć wsparcia. Członkowie naszej sieci wsparcia mają całkowitą pewność, że w skutecznej relacji międzyludzkiej jesteśmy częścią każdej osoby w sieci wsparcia naszej grupy. Dlatego współpraca jest wzajemna i dwukierunkowa.

Aby ustanowić funkcjonalne sieci wsparcia, najważniejsza jest komunikacja. Komunikacja pozwala nam zrozumieć zachowanie i motywacje innych ludzi. W ten sposób sieć wsparcia musi opierać się na komunikacji i zaufaniu. Komunikacja pozwala sieci wsparcia dostosować się do osobistego rozwoju każdego z jej członków, ponieważ zmieniają się nasze cele i umiejętności.

Rozwój osobisty następuje stopniowo, a nie jako nagły akt. Dlatego przejście od dzieciństwa do dorosłości jest procesem stopniowym. Podczas tego procesu rodzina i przyjaciele działają jako filary, na których jednostka może polegać w razie potrzeby. Musimy pamiętać, że każdy młody człowiek musi przejść przez okres samopoznania i refleksji.

“Cokolwiek zdecydujesz, to nie ma znaczenia. Zawsze będziesz moim młodszym bratem.”

-Denahi, Mój Brat Niedźwiedź-


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.