Miłość Twojego życia - dlaczego nie możesz jej spotkać?

Miłość Twojego życia - dlaczego nie możesz jej spotkać?

Ostatnia aktualizacja: 26 października, 2018

Miłość Twojego życia. Idea idealnego związku głęboko się zakorzeniła w światopoglądzie wyrażanym przez społeczeństwo. Większość została też wychowana na bazie wierzenia, że każdy z nas musi znaleźć tę drugą połówkę. Zdawać by się więc mogło, że niezależnie od tego w jakim środowisku Cię wychowano, gdzieś tam, być może w innej części świata czeka na Ciebie miłość Twojego życia. Czy aby jednak na pewno powinieneś jej szukać? 

Nie ma nic złego w tym, że celebrując miłość Twojego życia przyozdobisz ją elementami romantyzmu. Może to nawet sprawić, że będzie jeszcze ciekawsza. Problem pojawia się natomiast wtedy, gdy nie możesz spotkać drugiej osoby, która by Ci odpowiadała, ale masz pewność, że pewnego dnia ją znajdziesz.

Brak odczuwanej miłości jest zwykłym niepowodzeniem. Prawdziwą katastrofą jest nieumiejętność kochania.

-Albert Camus-

Problem polega na tym, że takie spojrzenie sprawia, że wiele osób żyje idealizując fakty. To, co idealne jednak pozostaje jedynie w umyśle, ale nie znajduje swojego odzwierciedlenia w rzeczywistości. Dlatego warto wyjaśnić kilka ważnych kwestii.

1. Miłość Twojego życia – czy istnieje?

Przede wszystkim warto od razu zaznaczyć, że idealna miłość Twojego życia nie istnieje. Właśnie ta prosta prawda może stanowić odpowiedź na pytanie dlaczego nie udaje Ci się jej znaleźć. Oczywiście może zaistnieć w przyszłości. Nie istnieje jednak w tym sensie, że ktoś jest Ci pisany. To nie prawda, że istnieje wyłącznie jedna osoba, z którą możesz być szczęśliwy. W rzeczywistości istnieje wiele takich osób. 

Mężczyzna

Każda relacja, niezależnie od tego jak piękna i idealna mogłaby się wydawać, jest narażona na niepowodzenie. Stanowi to rezultat wielu nakładających się na siebie czynników. Wśród nich najpopularniejszymi są niezaspokojone oczekiwania i trudność w dojrzałym przylgnięciu do tej drugiej osoby.

2. Narcyzm nie pozwala akceptować odmienności

Wiele osób uważa, że idealny partner będzie lustrzanym odbiciem ich własnej osobowości. Szukają własnego odbicia w cudzym ciele. Oczywiste jest, że aby związek mógł funkcjonować muszą istnieć pewne podobieństwa między partnerami. Nie oznacza to jednak, że nie ma miejsca na żadne różnice.

Jeśli miłość Twojego życie nie zapukała do Twych drzwi, to być może dlatego, że masz zbyt osobistą koncepcję miłości. Być może myślisz, że wielka miłość uzupełni wszystkie Twoje braki, wypełni pustkę. Skoro tak jest to co powiedzieć o Tobie? Czy ty również jesteś gotów wypełnić braki i ewentualną pustkę tej drugiej osoby?

3. Nastoletnie fantazje

Miłość Twojego życia koniecznie musi sprawiać, że poczujesz motylki w brzuchu. Takie fantazje zakładają też, że sama jej obecność przenosić Cię będzie wprost do raju.

Dziewczyna

Takie wyobrażenia to zwykły cień pierwszych nastoletnich miłości. Za tego rodzaju wrażenia w rzeczywistości nie odpowiada tylko miłość sama w sobie, ale również nastoletni wiek. Choć młodość przeminie, miłość może okazać się nawet lepsza, bardziej realna i dojrzała.

4. Niezdolność do zobowiązań

Miłość Twojego życia może też być dla Ciebie niedostępna, ponieważ nie potrafisz się zdecydować na skutek lęku przed zobowiązaniem. Wejście w związek nie oznacza nic łatwego. Oznacza w rzeczywistości, że czasem trzeba będzie ustąpić, zrezygnować z czegoś, co się lubi. Trzeba będzie zmierzyć się z rzeczywistością, w której żaden związek nie jest idealny. Trzeba będzie zrozumieć, że życie nie kończy się na romantycznych fantazjach.

Czasem nie chcemy zaakceptować szarości życia codziennego, w której nie zawsze wszystko układa się pięknie i kolorowo. Zobowiązanie nie polega na podtrzymywaniu ideału, ale na tym, by być realistą. Nie każdy jest gotów na zobowiązanie wobec drugiej osoby. Wobec tego w takich warunkach żadna miłość nie będzie w stanie przetrwać prób czasu i trudności dnia codziennego. 

5. Obsesja na tle powodzenia

Obecnie w społeczeństwie zauważyć można coś w rodzaju obsesji na punkcie sukcesu, która widoczna jest zwłaszcza w kontekście pracy. Ludzie pną się na szczyty za wszelką cenę. Chcą mieć więcej pieniędzy, cieszyć się większym prestiżem, chcą mieć dosłownie wszystko. Jedynym sposobem na realizację tych pragnień jest oddawanie się pracy i podejmowanie dodatkowych związanych z nią wyzwań.

W takich okolicznościach trudno jest dbać o miłość. Dla wielu ludzi największą miłością okazuje się być sama praca. Należy również podkreślić, że zakochujemy się najczęściej w cudzych słabościach i potrzebach, a nie w osiąganych sukcesach.

Chłopak

Jeśli więc miłość Twojego życia wciąż nie zastukała do Twego serca, być może czas uświadomić sobie, że nie zawsze znajdzie się ktoś godny uwagi. Nie chodzi o to, żeby szukać tego, co nie istnieje. A jeśli nie istnieje, to zamiast szukać, należy stworzyć…

To właśnie stanowi sekret, który pozwoli Ci cieszyć się życiem w zdrowej relacji.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.