Filmy o rozwoju osobistym - poznaj najlepsze z nich

Filmy o rozwoju osobistym - poznaj najlepsze z nich
Gema Sánchez Cuevas

Przejrzane i zatwierdzone przez: psycholog Gema Sánchez Cuevas.

Napisany przez María Hoyos

Ostatnia aktualizacja: 21 grudnia, 2022

Filmy są doskonałym medium do opowiadania różnych historii i wysyłania przekazu do ogółu społeczeństwa. Możemy znaleźć wiele filmów dotyczących rozwoju osobistego. Są to bardzo ważne przykłady, które pozwalają nam zrozumieć, jak lepiej się rozwijać, zarówno na poziomie osobistym, jak i zawodowym.

Ponadto zawsze dobrym pomysłem jest seans filmowy z przyjaciółmi lub rodziną, podczas którego możemy odkryć ciekawe filmy i wspólnie spędzić czas. Dlatego w tym artykule zebraliśmy najlepsze filmy dotyczące rozwoju osobistego. 

1. Filmy o rozwoju osobistym – W pogoni za szczęściem

Ten wspaniały film o rozwoju osobistym z udziałem Willa Smitha i jego syna opowiada historię Chrisa Gardnera. Ta rola sprawiła, że Will Smith zdobył Oscara dla najlepszego aktora pierwszoplanowego. W filmie Chris Gardner jest rozwiedzionym ojcem, który stara się o lepsze życie dla dla siebie i dla swojego syna.

Niestety oboje napotykają różnego rodzaju przeszkody na drodze do szczęścia i spełnienia marzeń o spokojnym i lepszym życiu. Dzięki tej historii możemy zobaczyć człowieka, który każdego dnia stawia czoło rzeczywistości nieustannie walcząc o sukces. Nawiasem mówiąc, film oparty jest na prawdziwych wydarzeniach.

2. Niepokonany

Ten film, również oparty na prawdziwych wydarzeniach, rozgrywa się w momencie, kiedy Nelson Mandela wyszedł z więzienia i został prezydentem Afryki Południowej. Nowo mianowany prezydent motywuje narodową drużynę rugby do walki o Puchar Świata w 1995 roku, aby zjednoczyć populację białych i czarnych w kraju. Chciał uniknąć w ten sposób poważnego konfliktu społecznego, który może prowadzić do wojny domowej.

Film ten z udziałem Morgana Freemana i Matta Damona opowiada piękną, ale trudną historię o walce drużyny kraju zagrożonego wojną o zwycięstwo w mistrzostwach. Poza tym, jeśli nie jesteś fanem rugby i nie znasz wyniku tego Pucharu Świat lepiej obejrzyj film zanim zaczniesz szukać wyników w internecie.

3. Buntownik z wyboru

Ten film również z udziałem Matt’a Damona jest doskonałym przykładem filmu o rozwoju osobistym. Opowiada historię Willa Huntinga, młodego buntownika z ogromnym talentem do matematyki i fizyki. Pomimo wysiłków nauczycieli, aby zmotywować go do lepszego życia charakter Willa będzie dla niego największą przeszkodą.

4. Życie jest piękne

Akcja tego pięknego filmu toczy się podczas II wojny światowej. Ojciec i syn żydowskiego pochodzenia zostają wysłani do obozu koncentracyjnego. Tam ojciec każdego dnia stara się zachować pozytywne nastawienie. Stara się przekonać swojego małego syna, że rzeczywistość wokół nich nie jest prawdziwa i że tak naprawdę biorą udział w konkursie.

Roberto Benigni, czołowy aktor i reżyser filmu, próbuje chronić syna przed okropnościami i barbarzyństwami nazistów. Co więcej, historia oparta jest na historii ojca Benigniego, który spędził trzy lata w obozie koncentracyjnym.

5. Forrest Gump

Innym z najbardziej znanych filmów o rozwoju osobistym jest Forrest Gump, opowieść o człowieku z lekkim upośledzeniem umysłowym, ale o niezłomnym charakterze i godnej podziwu wytrwałości

Film opowiada historię bohatera, od dziecka do dorosłego, przechodząc przez bardzo ważny moment w historii Stanów Zjednoczonych. Jest nim wojna w Wietnamie. Przeplatając w bardzo ciekawy i humorystyczny sposób historię bohatera ze znanymi postaciami.

6. Piękny umysł

Ostatnim filmem o rozwoju osobistym, o którym napiszemy jest historia Johna Forbesa Nasha. Nash jest ekscentrycznym geniuszem matematycznym cierpiącym na schizofrenię. Protagonista mierzy się z tą okropną chorobą jednocześnie rozwijając matematyczną teorię, która zrewolucjonizuje wiele dziedzin nauki.

Najbardziej magiczne w tym filmie jest wizja choroby Nasha. Pokazujejak ważna jest chęć pacjenta do stawienia czoła własnym słabościom, krok naprzód, który oznacza uczenie się życia z halucynacjami. I dlatego też Nash musi nauczyć się ufać ślepo ludziom, których kocha. Rozumie, że jeśli oni widzą lub słyszą to samo znaczy to, że jest to prawdziwe.

Nash, grany przez Russela Crowe, stawia czoła swoim demonom z pomocą przyjaciół i żony. W 1994 roku zdobywa nagrodę Nobla. Mowa o postaci, która była kimś więcej niż genialnym matematykiem, a jego biografia to niezwykła historia zwycięstwa.

Każda z wymienionych pozycji, poza tym, że pozwala nam miło spędzić czas. Zmusza nas też do zastanowienia się nad naszą naturą. Nad naszymi słabościami, ale także nad naszymi mocnymi stronami i nieskończonymi możliwościami. Dlatego zdecydowanie warto je obejrzeć.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Wilber, Ken (2012): “La conciencia sin fronteras: Aproximaciones de Oriente y Occidente al crecimiento personal”. Disponible en: https://books.google.es/books?hl=es&lr=&id=_2k_NDIiNIkC&oi=fnd&pg=PA9&dq=crecimiento+personal&ots=fMkrxXTyoZ&sig=aWoCGY-pgsXXZJKF5Rj7TK1Q1mw&redir_esc=y#v=onepage&q=crecimiento%20personal&f=false


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.