Wybaczenie to podróż do przeszłości i powrót bez bólu

Wybaczenie to podróż do przeszłości i powrót bez bólu
Fátima Servián Franco

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Fátima Servián Franco.

Ostatnia aktualizacja: 18 października, 2023

Kiedy ktoś nas krzywdzi, naszą natychmiastowa reakcją nie jest wybaczenie. Czujemy się urażeni, rozczarowani, a w niektórych przypadkach odczuwamy ból. Ale ta reakcja, tak powszechna i naturalna ma również swoje trudności.

To prawda, że w krótkim czasie zachowanie urazy może zapobiec dalszym szkodom. I dlatego zazwyczaj nie wybaczamy od razu osobie, która spowodowała nam ból. Ale jeśli chowamy w sobie urazę przez zbyt długi czas to tak jakbyśmy byli mentalnie uwięzieni w sytuacji, która już nie istnieje. To doprowadzi do niepotrzebnego cierpienia. Wybaczenie to lepsza opcja…

Dwa najbardziej negatywne stany, w które może wpaść nasz umysł, a które pojawiają się ponieważ nie wiemy, jak przebaczyć na czas to nienawiść i gniew. Seneca opisał nienawiść i gniew jako najbardziej przerażające i szalone ze wszystkich emocji. W wielu przypadkach szkody, które te emocje w nas wyrządzają są znacznie większe niż korzyści, które może przynieść zachowanie urazy.

Jednak przebaczenie osobie, który nas skrzywdziła nie jest takie proste, nie wystarczy tylko chcieć. Kiedy już zaakceptujemy szkodliwe skutki nienawiści i będziemy chcieli nauczyć się wybaczać ludziom, którzy w przeszłości sprawili nam ból, pojawia się następujące pytanie: jak możemy to osiągnąć?

kobieta nad morzem

Jeśli spotkasz osobę, która została zraniona strzałą nie zacznie ona zadawać sobie pytań skąd się wzięła strzała, lub z jakiego materiału jest wykonana. Wręcz przeciwnie, skupi się na próbie natychmiastowego usunięcia jej z aby zminimalizować szkody. Powinniśmy zrobić to samo z cierpieniem. Pozbywać się go tak szybko, jak to możliwe, nie dając mu możliwości wyrządzania dalszej szkody. Poniżej opiszemy niektóre z najważniejszych powodów, aby rozpocząć praktykę przebaczania.

Wybaczenie to oznaka siły

W zachodniej mentalności cierpliwość i tolerancja są uważane za ważne wartości do pewnego stopnia. Jednak gdy ktoś nas rani reagowanie cierpliwością i tolerancją wydaje się okazywaniem słabości i bierności. Jest to jeden z głównych powodów, dla których tak trudno jest nam wybaczyć innym.

Ale ponieważ te dwie cnoty są niezbędnymi składnikami przebaczenia i miłości nie powinniśmy postrzegać ich jako oznak słabości. Wręcz przeciwnie, moglibyśmy zacząć je rozumieć bardziej jako oznaka siły, która pochodzi ze zdolności do twardej obrony naszych wartości.

Reagowanie na bolesną sytuację z cierpliwością i tolerancją jest oznaką siły emocjonalnej. Pomoże nam zbliżyć się do przebaczenia, a nie gniewu i nienawiści. Ponadto, stawienie czoła trudnej sytuacji oznacza sprawowanie kontroli nad naszymi uczuciami. Oznacza posiadanie dobrej samooceny i inteligencji emocjonalnej.

“Wybaczenia uczymy się w życiu wtedy, kiedy sami potrzebowaliśmy, by dużo nam wybaczono”.

dłoń z kwiatem

Przebaczenie to woda, która gasi pożar duszy

Teoria U uczy nas, że nie możemy żyć w przyszłości z ciężarem przeszłości na plecach. Pożegnanie z tym, co już za nami, wybaczenie błędów innym i samemu sobie otwiera przestrzeń dla nowych możliwości.

Jak mówi Otto Scharmer, twórca teorii U, “Energia podąża za uwagą. Dlatego nie powinniśmy koncentrować się na tym, czego staramy się unikać, ale na tym, co chcemy osiągnąć.” Na przykład, osoba, która jest rozczarowana swoją przeszłością niechcący będzie szukać takich samych wyników we wszystkich działaniach i relacjach. Jest zakotwiczona w przeszłości, w tym, co już się wydarzyło i nie myśli o tym, co może się wydarzyć.

Teoria U mówi, między innymi, że dopóki nie uwolnimy się od dawnych lęków i uprzedzeń (wykorzystuje tutaj angielskie wyrażenie let it go) nie będzie w naszym życiu miejsca dla niczego nowego (let it come). Jeśli nie uwolnimy się od balastu przeszłości, nie będzie miejsca na życie, które może zaskoczyć nas nowymi doświadczeniami.

Przebaczenie komuś, kto nas skrzywdził może być bardzo trudne. Właśnie dlatego tak ważne jest zrozumienie powodów, dla których warto się tego nauczyć. Pamiętaj, że to od Ciebie zależy, czy pozwolisz przeszłości odejść zrzucając z siebie emocjonalny ciężar, który nie pozwala Ci iść do przodu.

“Wybaczenie pozwala nam być szczęśliwym i cieszyć się życiem, ponieważ błędy są rzeczą ludzką”.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.