Regularna aktywność fizyczna pomaga zmniejszyć stres

Regularna aktywność fizyczna pomaga zmniejszyć stres
Francisco Pérez

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Francisco Pérez.

Ostatnia aktualizacja: 21 grudnia, 2022

Czy robisz coś, aby poprawić swoje samopoczucie, a dodatkowo swoje zdrowie? Jeśli znasz odpowiedź, jesteś na dobrej drodze! Ludzie, którzy nie wykonują żadnych ćwiczeń fizycznych, zmniejszają wagę korzyści, jakie przynosi. Prawda jest taka, że regularna aktywność fizyczna skutecznie obniża stres.

Wysiłek fizyczny jest odwrotnie proporcjonalny do stresu. Innymi słowy, regularna aktywność fizyczna to skuteczny i zdrowy sposób na walkę ze stresem. Regularny trening może sprawić, że będziemy czuć się mniej zestresowani.

Można powiedzieć, że nieruchome ciało to martwe ciało. Zmęczone i ociężałe dziecko jest uważane za niezdrowe dziecko. Brak ćwiczeń prowadzi do złego stanu zdrowia, utrudniając stawienie czoła ekstremalnym sytuacjom. Spowalnia metabolizm, zmniejsza pokłady energii, sprzyja przejadaniu się oraz nadużywaniu substancji uzależniających lub leków.

Kobieta je hamburgera

Problemy spowodowane stresem

Nadmierny i długotrwały stres znacznie pogarsza stan zdrowia. Kiedy przechodzimy przez długie okresy stresu, nasze ciało negatywnie reaguje na wydzielane hormony, takie jak kortyzol.

Stres zmniejsza także nasz poziom energii. Oznacza to, że łatwiej się męczymy. To z kolei prowadzi do częstszej nieobecności w pracy i lenistwa, jeśli chodzi o prace domowe i inne czynności.

Koszt osobisty tego wszystkiego jest niezmierzony. Stres jet czynnikiem wywołującym między innymi wiele zaburzeń wieńcowych, żołądkowo-jelitowych, psychologicznych, oddechowych i immunologicznych.

Na przykład przewlekły stres może znacznie wpłynąć na układ sercowo-naczyniowy. Drobna wyściółka naczyń krwionośnych może rozerwać się lub zostać przebita.

Jeśli stres się nasili, może prowadzić do poważniejszych zaburzeń, takich jak nadciśnienie, choroba niedokrwienna serca, tachykardia, epizodyczne zaburzenie rytmu serca, tętniaki, zatory itp. I to tylko na poziomie sercowo-naczyniowym.

Dlatego musimy wdrożyć strategie, aby stawić czoła problemowi. Regularna aktywność fizyczna to doskonała strategia walki z negatywnymi skutkami stresu.

Ból w klatce piersiowej

Ćwiczenia aerobowe korzystnie wpływają na zdrowie

Ćwiczenia fizyczne to dość energiczna czynność wymagająca dużych ilości tlenu. Aby Twoje wysiłki przyniosły korzyść Twojemu układowi sercowo-naczyniowemu (sercu i naczyniom krwionośnym), niezbędna jest regularna regularna aktywność fizyczna. Najlepiej wykonywać umiarkowane ćwiczenia aerobowe przez co najmniej 20 minut.

Ćwiczenia aerobowe to aktywność fizyczna, która nie przekracza zdolności serca do pobrania odpowiedniej ilości krwi i tlenu do mięśni.

Im intensywniejszy trening, tym szybszy rytm serca. Jeśli sprawisz, że Twoje mięśnie będą pracować zbyt mocno, Twoje serce nie będzie w stanie dostarczyć wystarczającej ilości tlenu. W tym momencie możesz osiągnąć deficyt tlenu i nie będziesz w stanie dalej wykonywać tej czynności.

Regularna aktywność fizyczna jako aktywna metoda relaksacyjna

Istnieją dwa rodzaje odpoczynku: aktywny i pasywny. Odpoczynek pasywny polega na ćwiczeniach takich jak oddychanie przeponowe, progresywne rozluźnienie mięśni, medytacja itp.

W przeciwieństwie do tego odpoczynek aktywny można wykonywać na wiele sposobów, takich jak bieganie, jogging, chodzenie, jazda na rowerze, pływanie, taniec itp. Krótko mówiąc, możemy odpoczywać aktywnie poprzez ćwiczenia fizyczne.

Aktywny wypoczynek jest lepszy, gdy nie wiąże się z rywalizacją. W takim przypadku może stać się źródłem niepokoju. Jest ogromna różnica w bieganiu jako formie odpoczynku i bieganiu w celu pokonania innych zawodników na 100-metrowej trasie.

Uprawianie sportu

Ćwiczenia a stres

Jak wspomnieliśmy wcześniej, ćwiczenia mogą mieć zbawienny wpływ na stres. Dlatego regularna aktywność fizyczna pozwala utrzymać stres na niskim poziomie.

Regularna aktywność fizyczna pomaga nam fizycznie i psychicznie. Spalamy kalorie, sport spowalnia też proces starzenia. Badania medyczne wykazały, że korzyści, jakie możemy czerpać z ćwiczeń, są następujące:

Lepsza jakość snu

Jeśli ćwiczysz umiarkowanie, redukujesz poziom adrenaliny i noradrenaliny, co pomoże Ci łatwiej zapaść w sen i lepiej się wyspać.

Niższy poziom kortyzolu również wiąże się z lepszą jakością snu. Umiarkowana regularna aktywność fizyczna obniża poziom tego hormonu.

Niższe ryzyko zawału serca

Ludzie, którzy spalają mniej niż 2000 kalorii tygodniowo, nie wykonując żadnej aktywności fizycznej, są o 64% bardziej narażeni na atak serca niż osoby, które spalają ponad 2000 kalorii. I nie zapominajmy, że stres jest również czynnikiem ryzyka chorób sercowo-naczyniowych.

Jeśli ćwiczysz umiarkowanie, ale często, spalisz więcej kalorii. Dlatego zmniejszysz prawdopodobieństwo wystąpienia zawału serca.

Para skacze na trawie

Ponadto lepiej zbudowane ciało zwiększa zdolność do konsumpcji tlenu podczas ćwiczeń. Oznacza to, że mamy niższe tętno podczas odpoczynku, mniejszą produkcję kwasu mlekowego i widoczny wzrost wydajności.

Im więcej ćwiczeń wykonujesz, tym niższy jest poziom trójglicerydów. Zwiększy się zależność między lipoproteinami o wysokiej gęstości i niskiej gęstości we krwi. Lipoproteina o niskiej gęstości przenosi cholesterol do innych tkanek, w których mogą tworzyć się płytki miażdżycowe.

Wyższa zdolność do stawienia czoła czynnikom wywołującym stres

Badania sugerują, że większy przepływ tlenu do mózgu sprzyja dostarczaniu glukozy. Glukoza poprawia funkcjonowanie mózgu. Jeśli poprawimy funkcjonowanie mózgu, poczujemy się mniej zestresowani. Poziomy katecholamin w mózgu zmniejszają się w wyniku ćwiczeń i stabilizują wahania nastroju. Bardzo korzystnie wpływa to na zmniejszenie uczucia lęku i smutku.

Podsumowując, wyraźnie widać, że regularna aktywność fizyczna i stres są ze sobą blisko związane. Lepsza budowa ciała pomaga nam stawić czoło stresowi. Ćwiczenia fizyczne czynią nas silniejszymi fizycznie i psychicznie, tworząc wrażenie, że jesteśmy w stanie kontrolować to, co nas stresuje.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Asztalos et al. (2012) ‘Sport participation and stress among women and men’, Psychology of Sport & Exercise. Elsevier Ltd, 13(4), pp. 466–483. doi: 10.1016/j.psychsport.2012.01.003.
  • Weinberg, R. S., Gould, Daniel and Open University E233/Textbook (2015) Foundations of sport and exercise psychology. 6th ed.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.