Jak zacząć regularnie ćwiczyć: 5 wskazówek

Jak zacząć regularnie ćwiczyć: 5 wskazówek

Ostatnia aktualizacja: 07 sierpnia, 2018

Zacząć regularnie ćwiczyć naprawdę nie jest łatwo. Bezwładność pierwszego dnia – lub pierwszych tygodni – może utrudniać wyrobienie nawyku regularnej aktywności fizycznej. Bardzo łatwo jest w ogóle zrezygnować z tego pomysłu.

Dlatego postanowiliśmy podzielić się kilkoma sposobami na to, jak zacząć regularnie ćwiczyć. Dzięki naszym poradom możesz wzmocnić swoją siłę woli i cieszyć się korzyściami, jakie zapewniają regularne ćwiczenia.

1. Aby zacząć regularnie ćwiczyć, wybierz odpowiednie ćwiczenia

Idea „ćwiczeń” nie jest zazwyczaj dobrze sprecyzowana. Gra w piłkę nożną, taniec, bieganie, chodzenie, uprawianie jogi, chodzenie na siłownię czy pływanie to tylko niektóre ze sposobów na regularną aktywność fizyczną.

Z tego powodu, aby zacząć regularnie ćwiczyć i przekształcić to w nawyk, musisz określić rodzaj ćwiczeń, w które chcesz się zaangażować. Powinno to być coś, co Ci się podoba i co możesz łatwo włączyć do swojej codziennej rutyny, aby cieszyć się oczekiwanymi korzyściami.

Jak zacząć regularnie ćwiczyć - bieganie

Jeśli więc jednym z głównych celów jest zwiększenie masy mięśniowej, możesz wykupić karnet na siłownię, aby podnosić ciężary. Jeśli chcesz schudnąć, możesz często biegać. Natomiast jeśli chcesz ćwiczyć w celach towarzyskich i poznać nowych ludzi podczas ćwiczeń, możesz zdecydować się na sport zespołowy.

Poza tym określenie rodzaju ćwiczeń jest równoznaczne z posiadaniem jasnego celu. Z tego powodu zamiast planować, że pójdziesz pobiegać, lepiej ustal cel, na przykład jogging każdego ranka w parku przez 20 minut. W ten sposób wyraźniejszy i bardziej widoczny cel pomoże Ci lepiej skoncentrować się na działaniu i podejmować je częściej.

„Rozpoczęcie ćwiczeń będzie łatwiejsze, jeśli wybierzesz aktywność, którą lubisz. Dzięki temu łatwiej będzie Ci uwzględnić ją w swoich codziennych zajęciach”.

2. Zacznij od ćwiczeń, które są łatwe do wykonania

Jeśli dopiero planujesz zacząć regularnie ćwiczyć, intensywne ćwiczenia mogą Cię za bardzo zmęczyć i sprawić, że znienawidzisz ideę wykonywania ich regularnie. Z tego powodu najlepiej zacząć od prostych ćwiczeń, które nie wymagają wiele wysiłku. Wybierz ćwiczenia, które pomogą Ci w wyrobieniu nawyku, ale które nie będą Cię nudzić. Stopniowo możesz zwiększyć intensywność ćwiczeń, gdy Twoje ciało zacznie przyzwyczajać się do aktywności.

3. Wybierz inną aktywność jako przypomnienie

Ten krok jest bardzo ważny, aby nie zapominać o tym, że masz w planie trening. Przypomnienia mogą pomóc w zachowaniu świadomości, kiedy jest czas na ćwiczenia, aby ich nieświadomie nie pomijać. Przypomnienie powinno być inną czynnością, która już stanowi Twój nawyk. Ta aktywność powinna być na tyle naturalna, aby o niej nie zapominać.

Przykładowo, możesz ćwiczyć tuż przed myciem zębów, po wypiciu porannej kawy lub po pościeleniu łóżka. Po wybraniu przypomnienia możesz wrócić do pierwszej wskazówki: wybrać rodzaj ćwiczenia w określonym czasie i zaplanowanym miejscu.

4. Znajdź zdrową nagrodę

Dobrym sposobem na zachęcenie się do ćwiczeń jest znalezienie nagrody, którą możesz cieszyć się po treningu. Dzięki temu możesz pokonać początkowe lenistwo i poczuć się dobrze po zakończeniu aktywności. Będziesz także czuć się dobrze dzięki psychicznemu dobremu samopoczuciu, które wywołuje aktywność fizyczna.

Mimo to bardzo ważne jest, aby nagroda była zdrowa. Możesz wybrać relaksującą kąpiel z mydłem o szczególnie przyjemnym zapachu, wypicie ulubionej herbaty lub spędzenie trochę czasu na słuchaniu muzyki. Z drugiej strony, wybór nagrody, takiej jak palenie papierosów czy zjedzenie kawałka czekolady, jest wysoce niezalecany.

Jak zacząć regularnie ćwiczyć - kobieta słucha muzyki w nagrodę

5. Śledź swoje postępy

Aby mieć lepsze poczucie postępów uzyskiwanych dzięki ćwiczeniom i pomóc sobie w kontynuowaniu nawyku, możesz używać metod takich jak robienie zdjęć co kilka tygodni. Możesz także po prostu mierzyć rozmiar swoich bicepsów, obwód w pasie czy uda.

Widząc, że tracisz wagę i nabierasz masy mięśniowej, będzie Ci łatwiej zachować świadomość dobrych efektów aktywności fizycznej. To zmotywuje Cię do kontynuowania. Aby zastosować ten środek w praktyce, można również korzystać z aplikacji mobilnych, które umożliwiają śledzenie rutynowych ćwiczeń i aktywności.

Jak widać, aby zacząć regularnie ćwiczyć, trzeba zrobić z tego nawyk. Jednak, kiedy już zaczniesz, przekonasz się na własnej skórze, że ma to wiele zalet. Prowadzenie zdrowego trybu życia daje energię i, co najważniejsze, poprawia stan emocjonalny.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.