Psychodrama, sztuka przeżywania historii na nowo

Psychodrama to forma psychoterapii stworzona przez Jacoba Levy Moreno, polegająca na przeżywaniu na nowo scen.
Psychodrama, sztuka przeżywania historii na nowo
Miguel David Guevara

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Miguel David Guevara.

Ostatnia aktualizacja: 27 grudnia, 2022

Psychodrama polega na przeżywaniu różnych scenariuszy i sytuacji na nowo i przebywaniu w „tu i teraz”. Jest to jedna z najbardziej znanych maksym psychologii humanistycznej, której celem jest ułatwienie samorealizacji istot ludzkich poprzez rozwój ich potencjału. Mogą to osiągnąć tylko wtedy, gdy porzucą przeszłość i przezwyciężą niespokojne myśli, w których przyszłość jest tylko możliwą opcją.

Jak widać, psychodrama jest jednym z fundamentalnych modeli orientacji humanistycznej, która wykorzystuje „dramatyczne” działanie jako sposób na bycie obecnym, a następnie wykorzystuje ciało, słowo i działanie do odtwarzania scenariuszy. Na tym właśnie opierają się techniki odgrywania ról, rzeźby rodzinnej, a nawet psychoterapia Gestalt.

Kobieta przeżywająca scenariusze.

Żyjąc w teraźniejszości, ale egzystując w kontinuum temporalnym

Mimo że ludzie nieustannie projektują siebie w przyszłości, pamiętając swoje przeszłe ja, mogą naprawdę poznać siebie tylko w chwili obecnej. Przeszłość jest rekonstrukcją, bajką, którą wmawiasz sobie, by zaspokoić swoje ego. Przyszłość jest natomiast wyrazem lęków i pragnień.

Często pozostawanie w teraźniejszości jest skomplikowane, ponieważ nauczyłeś się rozwijać wizję swojej tożsamości w oparciu o oczekiwania Twoje i innych. To osoba, którą uważasz, że powinieneś być lub kim inni chcą, abyś był – według Ciebie.

Teraźniejszość to stan świadomości, a nie czas jako taki, stąd sztuka ponownego przeżywania scenariuszy

Człowiek jako dynamiczny i zmieniający się byt nie może żyć bezpośrednio w swoim doświadczeniu. Musimy stale rozwijać i integrować swoją historię oraz przewidywać swoją przyszłość. Dlatego tak trudno jest pozostać w teraźniejszości. Ponadto, z tego powodu nawet zdefiniowanie teraźniejszości jest w zasadzie zadaniem niewykonalnym.

Pozostawanie w teraźniejszości oznacza zatrzymanie przepływu doświadczeń i skupienie na danym doświadczeniu oraz doznaniach, emocjach, uczuciach i myślach, które z niego wynikają. Człowiek robi to jako zewnętrzny obserwator, który nie ocenia ani nie ocenia, ale akceptuje doświadczenie takim, jakie jest. Na tym właśnie polega psychodrama.

Ludzie są wrodzonymi aktorami

Ludzie myślą scenariuszami. Istnieją dwie podstawowe osie, dwie współrzędne, które definiują każdy scenariusz Twojego życia. Dotyczą one każdego wspomienia: to czas i przestrzeń. Kia Nobre, neurobiolog z Oxford University, twierdzi, że „Myślimy o czasie jako o czymś liniowym, przewidywalnym, ale jest to coś, co kształtuje nasze doświadczenia i stan, w jakim się znajdujemy jako organizmy”.

Jak widzisz, Twój stan modyfikuje postrzeganie czasu i przestrzeni, a sposób, w jaki konstruujesz wspomnienia, modyfikuje postrzeganie rzeczywistości. Dlatego „wspomnienia nieustannie zmieniają sposób, w jaki postrzegamy świat”. Zapamiętujesz scenariusze i integrujesz je zgodnie ze scenariuszem własnego życia.

Psychodrama obejmuje proces, w którym konstruujesz swoją tożsamość (przeszłość i przyszłość) i który pojawia się tu i teraz. W ten sposób można kształtować i zmieniać to, co utrudnia rozwój osobisty i społeczny.

Teraźniejszość to czas na zmiany

Nie możesz ani modyfikować przeszłości, ani sięgać do przyszłości, ponieważ każda zmiana zachodzi w teraźniejszości. Co więcej, skuteczność psychodramy polega na tym, że odtwarza ona naturalny proces, dzięki któremu postrzegasz, przetwarzasz i interpretujesz rzeczywistość. Dzieje się to w prosty i przystępny dla każdego sposób, bez względu na wiek, kondycję czy pochodzenie kulturowe.

Psychodrama umieszcza mentalny scenariusz osoby w fizycznym scenariuszu. Innymi słowy – w przestrzeni, w której wszystko do siebie pasuje i jest możliwe. Można odtwarzać sceny z przeszłości, lęki i przyszłe fantazje, marzenia, tęsknoty… W konsekwencji wszystko może się wydarzyć. To jest to “tu i teraz”, w którym faktycznie wprowadzasz wszystkie zmiany, których potrzebujesz/chcesz dokonać.

Teatr emocji i przeżycie scenariuszy

Zarządzanie emocjami jest ważne dla prawidłowego rozwoju człowieka. Do tego stopnia, że neurolog Antonio Damasio powiedział nawet, że „Mózg jest teatrem emocji, a uczucia są motywacją umysłu”.

  • Wywoływanie wspomnień przebiega według wzorca emocjonalnego. Dlatego ton emocjonalny i intensywność często prowadzą do powiązania pewnych scenariuszy, sytuacji i ludzi. Z tego miejsca możesz konstruować nacechowane emocjonalnie mapy poznawcze.
  • Ponadto, przywodzisz na myśl mapy i klastry (zestawy informacji), które pomagają w podejmowaniu decyzji. Często ukrywają one postawy, których możesz nie być świadomy. To prawie tak, jakbyś nie był w stanie zobaczyć drzew, mimo że jesteś w lesie.

Kiedy stosujesz psychodramę i odgrywasz rolę w danej scenie, aktywujesz wielorakie inteligencje wspomniane przez Gardnera, w tym kinestetyczną inteligencję ciała. Dzięki temu możesz mieć szerszą świadomość, z którą możesz obserwować siebie bez uprzedzeń i swobodnie podejmować działania.

Osoba chowająca się za maską.

Scenariusze przeżywane na nowo

Postaraj się zapamiętać ważny scenariusz ze swojego życia. Taki, w którym byłeś sam. Być może byłeś nastolatkiem zamkniętym w swoim pokoju. Być może było to kilka lat temu i musiałeś wtedy podjąć ważną decyzję. Tak naprawdę nie ma znaczenia, czego to dotyczyło, o ile było to dla Ciebie istotne. Następnie połącz się z emocją na tym obrazie i tą, która skłania Cię do jej przywołania w tej właśnie chwili.

Daj się ponieść emocjom teraźniejszości. Obserwuj wspomnienia, które pojawiają się w Twoim umyśle. Jest duża szansa, że będą w nich ludzie z Twojego życia. Trudno będzie o nich nie myśleć, a może będzie to wręcz niemożliwe.

Dzieje się tak, ponieważ jesteś owocem swoich więzi. Dzięki nim rozwijasz styl przywiązania, który według badań utrzymuje się w czasie i wpływa na sposób, w jaki kochasz. Wpływa to również na dynamikę i wybór partnera, z psychopatologią w młodości, samooceną i wieloma innymi czynnikami istotnymi dla Twojej tożsamości.

Łatwiej będzie Ci się komunikować i pozytywnie dostosowywać do otoczenia. Niemal do tego stopnia, że być może zobaczysz innych takimi, jakimi są. Będziesz miał możliwość zobaczenia siebie takim, jakim jesteś tu i teraz. Możliwość spotykania się z innymi bez złudzeń, uprzedzeń czy projekcji jest również ważna dla odpowiedniego dostosowania się do rzeczywistości. Jest to czynnik terapeutyczny w psychodramie.

Wnioski dotyczące ponownego przeżywania scenariuszy

Psychodrama polega na odtwarzaniu i przeżywaniu na nowo scenariuszy z przeszłości. Działa poprzez aktywację różnych typów wspomnień i inteligencji w sposób dynamiczny, intuicyjny i interaktywny. Pomaga w skuteczny i bezpośredni sposób. Zarówno po to, aby uświadomić Ci daną sytuację, jak i rozwiązać ewentualne konflikty i problemy, które blokują Twój rozwój i utrudniają dobre samopoczucie. Dzieje się to poprzez ponowne kontekstualizowanie i ponowne urzeczywistnianie Twojego bycia w świecie tu i teraz.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.