Nie możesz zmienić przeszłości, ale teraźniejszość jest w Twoich rękach

Masz tendencję do kurczowego trzymania się błędów z przeszłości, tak jakby miały się zmienić, jeśli tak dużo o nich pomyślisz. Jednak w rzeczywistości sekret szczęścia tkwi tu i teraz. Dowiedz się więcej poniżej.
Nie możesz zmienić przeszłości, ale teraźniejszość jest w Twoich rękach

Ostatnia aktualizacja: 08 października, 2021

Czym jest Twoja teraźniejszość? Niektórzy ludzie mają tendencję do skupiania się na przeszłości. To jednak uniemożliwia im pójście naprzód w kierunku lepszej przyszłości. Niewątpliwie przeszłość może boleć, ale nie da się jej zmienić bez względu na to, jak bardzo tego chcesz. Dlatego cieszenie się mocą teraźniejszości i życie w teraźniejszości jest kluczem do znalezienia szczęścia.

Świadomość jest tu i teraz

Aby żyć chwilą obecną, Twoja świadomość musi być skoncentrowana na tym, co jest tu i teraz. W ten sposób nie będziesz się martwił o przyszłość, a negatywne uczucia nie powstrzymają Cię przed pójściem naprzód z powodu przeszłości. Życie w teraźniejszości oznacza, że żyjesz teraz.

Przeszłość i przyszłość są jak iluzja, istnieją tylko w Twoim umyśle. Jednak przeszłość już nie istnieje, a przyszłość nie została jeszcze stworzona. W rzeczywistości jutro nigdy nie nadejdzie, ponieważ to tylko koncepcja. Ważna jest właśnie ta chwila.

„Rozróżnienie między przeszłością, teraźniejszością i przyszłością jest tylko uporczywą iluzją”.

– Albert Einstein-

kobieta z niebieskim motylem

Teraźniejszość może zmienić Twoje życie

Jeśli nie żyjesz w teraźniejszości, żyjesz w urojonym świecie. Na przykład, ile razy martwiłeś się i czułeś się źle z powodu rzeczy, o których nawet nie wiesz, że się wydarzą? Ile razy obwiniałeś się za błędy, które popełniłeś, niezależnie od tego, jak dawno temu mogły się wydarzyć? Jeśli stwierdzisz, że robiłeś to zbyt wiele razy, to prawdopodobnie dlatego, że utknąłeś w przeszłych i przyszłych światach.

Życie w teraźniejszości pomoże Ci poprawić samopoczucie emocjonalne, a także zdrowie fizyczne. Brak życia w teraźniejszości źle na ciebie wpłynie. W rzeczywistości stres psychiczny spowodowany życiem w nierzeczywistości i zmartwieniem będzie miał negatywny wpływ na Twoje zdrowie fizyczne i emocjonalne.

Kiedy żyjesz w teraźniejszości, pogodzisz się ze swoją przeszłością i nie próbujesz kontrolować swojej przyszłości. Zaczynasz akceptować rzeczy. Zaczynasz akceptować życie takim, jakie jest teraz, a nie takim, jakim byś chciał, żeby było.

Kiedy akceptujesz rzeczy, uświadamiasz sobie, jakie są. Jesteś w stanie wybaczyć sobie błędy, które popełniłeś w przeszłości. Co więcej, możesz znaleźć spokój w swoim sercu, wiedząc, że stanie się to, co musi się wydarzyć.

Są chwile, kiedy trudno jest żyć w teraźniejszości

Niektórzy ludzie doświadczają głębokiego niepokoju, ponieważ albo ciągle spoglądają wstecz, albo nie przestają patrzeć w przyszłość. Jednak największym powodem, dla którego możesz mieć trudności z życiem w teraźniejszości, jest to, że po prostu nie przestajesz myśleć. Rzeczywiście, ciągle mówisz do siebie. W rzeczywistości trudno jest Ci słuchać czegokolwiek innego niż Twoje myśli. W konsekwencji zapominasz połączyć się z rzeczywistością.

Lubisz tworzyć historie, opowiadać je i słuchać, aby móc je porównywać z historiami innych. To nie jest zła rzecz. W końcu samo życie to zbiór opowiadań. Jednak problem zaczyna się, gdy czujesz potrzebę tworzenia opowieści o wszystkim i zaczynasz się gubić. Rzeczywistość nie jest pojęciem, rzeczywistość jest teraz. Kiedy zdasz sobie z tego sprawę, znajdziesz spokój.

„Przyszłość dręczy nas, przeszłość trzyma nas, dlatego teraźniejszość nam umyka”.

-Gustave Flaubert-

Uwolnij się od przeszłości i zacznij żyć teraz

Najgorsze w życiu przeszłością lub ciągłym myśleniu o przyszłości jest to, że rezygnujesz ze swojej wewnętrznej mocy. Jeśli nie żyjesz teraźniejszością, rezygnujesz z życia, sprzeciwiasz się swojej zdolności tworzenia i zapominasz, że tylko ty masz możliwość kształtowania swojego życia dla własnego emocjonalnego dobrobytu.

Jeśli potrzebujesz dokonać zmian w swoim życiu, aby było lepiej, nie czekaj dłużej. Zrób je teraz. Dopiero zaczynając chodzić, znajdziesz swoją drogę. Jeśli żyjesz w przeszłości, powinieneś wiedzieć, że nie możesz nic zrobić, aby to zmienić. Z drugiej strony, jeśli zależy ci tylko na przyszłości, nie możesz zrobić nic, aby ją poprawić, chyba że zrobisz to teraz, w teraźniejszości. Dlatego jeśli chcesz żyć w zgodzie ze swoją przeszłością i mieć lepszą przyszłość, zaakceptuj rzeczywistość, którą masz dzisiaj.

Życie w teraźniejszości może wydawać się trudne, ale wystarczy zerwać kajdany przeszłości i przestać przewidywać, co może się wydarzyć w przyszłości. Pracuj nad tym, czym jest Twoja teraźniejszość. W ten sposób przeszłość będzie składać się tylko z dobrych wspomnień, a przyszłość ostatecznie będzie ścieżką, którą podróżujesz.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.