Świadoma komunikacja: jakie jest jej znaczenie?

Świadoma komunikacja: jakie jest jej znaczenie?
Gema Sánchez Cuevas

Przejrzane i zatwierdzone przez: psycholog Gema Sánchez Cuevas.

Napisany przez María Hoyos

Ostatnia aktualizacja: 27 grudnia, 2022

Uważność to termin, który cieszy się sporą popularnością w dzisiejszych czasach. Ale czy myślałaś o nim w kontekście komunikacji? Dowiedz się jak możesz wykorzystać uważność, aby dzięki niej uzyskać coś, co określamy jako świadoma komunikacja w interakcjach z innymi osobami!

Już w łonie matki zaczynamy komunikować się z naszym otoczeniem. Reagujemy na pojawiające się bodźce, chociaż nasze odpowiedzi nie pojawiają się w wyniku świadomie podjętych decyzji. Z wiekiem kształtujemy i modyfikujemy naszą komunikację, aby dostosować się określonych wzorców społecznych.

Dzięki temu dochodzimy do momentu, w którym jesteśmy w stanie zrozumieć czym jest komunikacja świadoma, a czym nieświadoma, oraz odróżnić je od siebie.

Komunikowanie swoich podstawowych potrzeb zapewnia przetrwanie dzięki nawiązaniu więzi z otaczającymi nas osobami. To naturalne i spontaniczny bodziec. Jednak wiele osób mówi o innym sposobie komunikacji: świadomej komunikacji.

Uważność (mindfulness), inaczej świadoma komunikacja, pozwala nam osiągnąć świadomość teraźniejszości. W nowoczesnym świecie, w którym mamy mnóstwo sposobów na komunikowanie się z innymi, niektórzy badacze postulują, abyśmy przestali robić wiele rzeczy jednocześnie.

Musimy skoncentrować się na jednym zadaniu i przestać dzielić naszą uwagę. Mówimy zarówno o produkowaniu, jak i otrzymywaniu informacji. W końcu w komunikacji nie chodzi jedynie o dzielenie się informacjami, ale również umiejętność ich interpretowania.

Na czym polega uważność?

Ludzie często bezgranicznie wierzą w swój punkt widzenia. Jednak kiedy otrzymują wiadomość od kogoś innego, dzielą swoją uwagę. Dlatego też w trakcie rozmowy należy zapytać samego siebie: “Czy na pewno słucham?

A może jedynie czekam, aż druga osoba przestanie mówić, żebym to ja mógł się odezwać? Czy jestem świadom komunikacji niewerbalnej?”. Duża część wiadomości, którymi dzielimy się z innymi, jest wysyłana w formie niewerbalnej.

Głowy z drzew

Jeśli chcesz być świadomym rozmówcą, musisz stać się aktywnym uczestnikiem rozmowy. Jednak nie jest to takie proste. Cały proces musi rozpocząć się w szkole, gdzie uczniowie i nauczyciele wykonują podstawowe ćwiczenia z zakresu świadomej komunikacji.

Na przykład ćwiczenia empatii i akceptacji stanowią doskonały sposób na wprowadzenie tego tematu pośród małych dzieci. Emocje odgrywają kluczową rolę w naszym codziennym życiu. Aby właściwie nimi zarządzać, potrzebujemy mnóstwo cierpliwości i okazji do ćwiczeń.

Mindfulness, czyli uważność, oznacza nie poddawanie się frustracji ani gniewowi podczas komunikacji z innymi osobami. Świadomość tego, kiedy możesz uwolnić swoje emocje, to oznaka świadomej komunikacji. W tym momencie przydaje się inteligencja emocjonalna, ponieważ pomaga zarządzać emocjami oraz akceptować uczucia innych osób.

Jak praktykować świadomą komunikację?

Pierwszy krok polega na zrozumieniu, że komunikacja to proces. Pragnienie bycia uważnym to nie to samo co bycie uważnym. To skomplikowana umiejętność o dużym zakresie:

  • Pisanie i wnioskowanie: Jeśli popełniasz wiele błędów gramatycznych i często używasz slangu, sama strzelasz sobie w stopę. Twoje słowa odpowiadają za pierwsze wrażenie, jakie sprawiasz, dlatego powinnaś zadbać o to, aby wyrażać się elokwentnie.
  • Brak emocji: W komunikacji nie chodzi jedynie o przekazywanie informacji. Jeśli robisz jedynie to, będziesz miała problem z dotarciem do swoich słuchaczy. O wiele skuteczniejsze jest mówienie w emocjonalny sposób, który wzbudza empatię u innych osób. Twoich słuchacze poczują, że uczestniczą w procesie komunikacji, a tym samym zaczną Cię słuchać. Wykorzystywanie emocji w mowie zwiększa również prawdopodobieństwo zapamiętania przesłania.
  • Komunikacja niewerbalnaOdnosi się nie tylko do gestów i innych rodzajów mowy ciała, ale również do pośrednich lub praktycznych informacji, którymi dzielisz się z innymi. Dlatego też powinnaś postarać się zwracać uwagę na oba te aspekty. Upewnij się, że Twoja mowa ciała przekazuje, że jesteś otwarta na dialog i inne sposoby myślenia. Co więcej, klucz stanową praktyczne elementy. Musisz pamiętać o takich kwestiach jak kultura i normy społeczne, abyś była w stanie lepiej zrozumieć osobę, z którą rozmawiasz.
  • Odpowiedzialne radzenie sobie z emocjami: Nie każdy czuje to samo i nie każdy jest w stanie wyrażać swoje emocje w ten sam sposób. Jeśli chcesz dostać coś od drugiej osoby, musisz znaleźć najlepszy sposób, aby o to poprosić.
Kobieta i mężczyzna rozmawiają, aby rozwijać słownictwo emocjonalne

Świadoma komunikacja jest warta wysiłku

Świadoma komunikacja sprawi, że staniesz się lepszym rozmówcą. Zwiększy Twoją empatię i ułatwi postawienie się na Twoim miejscu. Poza tym ułatwi wyrażanie siebie w jak najlepszy sposób w każdym kontekście społecznym. To trudny proces, ponieważ musisz zidentyfikować i poznać swoje własne błędy. Jednak to, co możesz zyskać, jest warte wysiłku.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.