Pokaż mi, kim są Twoi przyjaciele, a powiem Ci, kim jesteś

Czy podziwiasz ludzi, z którymi spędzasz najwięcej czasu? Pamiętaj, że nastawienie Twojego otoczenia wpływa na Twój sposób bycia. Zobaczmy, w jaki sposób.

Grupa przyjaciół, przedstawiająca pokaż mi kim są twoi przyjaciele, a ja ci powiem kim jesteś.

Pomyśl o pięciu najbliższych Ci osobach, z którymi spędzasz większość czasu. Jak wygląda ich życie? W jaki sposób myślą? Jak szybko podejmują decyzje? Czy realizują swoje marzenia? Rozumieją Twoje emocje? Czy Wasza relacja jest zdrowa? Czy potrafią sobie pozwolić na popełnianie błędów i uczyć się na nich? Generalnie Twoi przyjaciele i to, jacy są, może być odzwierciedleniem tego, kim jesteś.

Teraz zadaj sobie pytanie, czy ich podziwiasz.

W zależności od Twojej odpowiedzi, ta informacja może być dla Ciebie dobra lub zła. To dlatego, że według mówcy motywacyjnego Jima Rohna, każda osoba jest średnią z pięciu najbliższych jej osób. Innymi słowy, Twoi przyjaciele i bliscy wpływają na Ciebie do tego stopnia, że ostatecznie ich przypominasz, zarówno w sposobie zachowania i działania w życiu, jak i w swoich wartościach i myślach.

Wpływ otaczających Cię ludzi

szczęśliwi przyjaciele
Ludzie często przypominają otaczających ich ludzi.

Na pierwszy rzut oka ten pomysł może wydawać się dość naciągany. Może myślisz „Nie jestem ani trochę jak mój brat” albo „Mój partner i ja jesteśmy naprawdę różni”. Nie mówimy jednak, że jesteś ich dokładną kopią. Prawdopodobnie, jeśli przyjrzysz się bliżej ich cechom osobowości, zdrowym lub niezdrowym nawykom, sposobom wyrażania siebie, a nawet zwracania się do innych, znajdziesz między Wami szeroki zakres podobieństw, których mogłeś nie zauważyć wcześniej.

Jim Rohn twierdził, że jako istoty ludzkie mamy tendencję do przypominania ludzi wokół nas. Stwierdził, że jeśli spiszesz listę swoich upodobań, zainteresowań, hobby, zwyczajów, wiedzy i umiejętności, zauważysz, że jesteś odzwierciedleniem ludzi, z którymi spędzasz najwięcej czasu.

Z kolei Ty też masz wpływ na otoczenie. We wszystkich ludziach wokół Ciebie jest coś z Ciebie, niezależnie od tego, czy jest to Twój temperament, preferencje muzyczne, czy sposób radzenia sobie z problemami.

Psycholog David McClelland, znany ze swojej teorii o potrzebie motywacji, odkrył dzięki swoim szeroko zakrojonym badaniom, że 95 procent naszych sukcesów i porażek jest związanych z najbliższymi. Na przykład bardziej prawdopodobne jest, że będziesz aktywny fizycznie, jeśli członkowie Twojej rodziny często ćwiczą, lub pijesz alkohol, jeśli robi to Twój krąg znajomych. To z pewnością brzmi logicznie.

Grupy społeczne

Zjawisko to jest powtarzalne. Ludzie wtapiają się w związek, rozpoczynając nową relację, a grupy młodych ludzi mają tendencję do ubierania się w bardzo podobnym stylu. Grupy społeczne mają fundamentalne znaczenie dla kształtowania tożsamości osobowej. Wszyscy musimy czuć, że należymy do społeczności lub grupy. Sprawia to, że czujemy się komfortowo i że jesteśmy akceptowani przez innych.

Dlatego mamy tendencję do utożsamiania się z grupami (formalnymi lub nieformalnymi), do których należymy, w oparciu o poczucie solidarności z tymi, którzy są do nas podobni. Jednocześnie często uważamy, że musimy mieć jakiś symbol przynależności do grupy. Tak więc przyjmujemy aspekty lub cechy członków tej grupy, aby ostatecznym celem było zintegrowanie się.

To, co reszta robi, myśli, odrzuca lub celebruje świadomie lub nieświadomie, wpływa na nasze życie. Powiedzenie „Pokaż mi, kim są Twoi przyjaciele, a powiem Ci kim jesteś” naprawdę ma sens. Oznacza to, że inni wiedzą, kim jesteś, dzięki temu, z kim jesteś blisko. Ponadto na ogólny poziom Twojego samopoczucia pozytywnie lub negatywnie wpływają Twoi przyjaciele, rodzina, koledzy ze studiów lub pracy.

Ludzie są jak gąbki. Pochłaniamy energię, która nas otacza. Jeśli nasze otoczenie jest przez większość czasu szczęśliwe, ciesząc się i skupiając na przyjemnych rzeczach w życiu, łatwiej nam będzie czuć się szczęśliwym. To samo wydarzyłoby się w odwrotnej sytuacji: w otoczeniu zrzędliwych i nieszczęśliwych ludzi trudno byłoby nam się uśmiechać.

Z kim przystajesz?

przyjaciele rozmawiają
Niezależnie od tego, czy kontakt jest fizyczny czy wirtualny, najbardziej wpływ na nas mają osoby, z którymi spędzamy najwięcej czasu.

Biorąc powyższe pod uwagę, warto być bardziej ostrożnym przy wyborze osób, z którymi chcesz nawiązać relację. Nie oznacza to, że powinieneś całkowicie zdystansować się od wszystkich osób, których nie podziwiasz lub że powinieneś zostać pustelnikiem. Jednak musisz być świadomy relacji, które budujesz i utrzymujesz. Pamiętaj, że się nimi żywisz.

Zadaj sobie pytanie: czy Twoi przyjaciele Cię wspierają, czy ograniczają? Czy czujesz się wolny, gdy jesteś w ich towarzystwie, czy masz tendencję do tłumienia swoich emocji i myśli? Czy są z Ciebie dumni czy czują wstyd?

Przeanalizuj swój wewnętrzny krąg i oceń, czy ludzie, których masz wokół siebie, ułatwiają Ci osiągnięcie celów. Zawsze możesz wybrać otaczanie się ludźmi, którzy inspirują Cię do bycia lepszą osobą. Musisz tylko zadać sobie pytanie, kogo chcesz zatrzymać, a z kim zakończyć relację. Jakie więzi chcesz pielęgnować? Z jakimi ludźmi chciałbyś teraz przebywać?

Bibliografia

Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.

  • Córdoba, M. (2017). Identidad personal.
  • McClelland, D.C. (1984). Motivos, personalidad y sociedad: artículos seleccionados. Nueva York: Praeger.
  • Sarmiento Mosquera, J. E. (2021). Desarrollo Social en la Adultez. Desarrollo del Escolar, Adolescente y Adulto.