Przestań marnować energię na negatywne nawyki psychiczne

Nawyki psychiczne warunkują poziom energii, motywację i nastrój. Dowiedz się, które z nich mogą prowadzić do emocjonalnego wyczerpania.
Przestań marnować energię na negatywne nawyki psychiczne
Elena Sanz

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Elena Sanz.

Ostatnia aktualizacja: 27 grudnia, 2022

Wiesz, że Twoja energia jest ograniczona i jeśli zużyjesz jej zbyt dużo, poczujesz się wyczerpany. Jednak na poziomie psychologicznym nie zawsze jesteś świadomy tej dynamiki. Niemniej jednak, Twoje mentalne i emocjonalne zasoby nie są nieskończone i każdego dnia musisz wybierać, gdzie je skierować i w co je zainwestować. Jeśli dokonasz złego wyboru, poczujesz się smutny, wyczerpany i apatyczny. W tym artykule opiszemy niektóre negatywne nawyki psychiczne, które marnują Twoją energię.

Być może nawet nie zdawałeś sobie sprawy, że uczucia pożądania i motywacji, którymi powinieneś się cieszyć, zniknęły. To dlatego, że przywykłeś do życia na autopilocie. Dlatego już nie dziwi Cię, że jeden dzień jest taki sam jak inny. Jest to monotonna rutyna, która kończy się ogromnym pragnieniem zasypiania i odłączania zarówno ciała, jak i umysłu. Jeśli tak się dzieje, być może będziesz musiał zidentyfikować swoją zmarnowaną energię i położyć temu kres.

Negatywne nawyki psychiczne, które marnują energię

Nawyki psychiczne to myśli, do których często uciekasz. Są to miejsca psychologiczne, które są dla Ciebie wygodne i znajome i którym poświęcasz dużą część swojego czasu. Niemniej jednak nie zawsze dają dobre wyniki.

Jak każdy nawyk, są to automatyczne tendencje. Nie wybierasz ich celowo, ale one utrwalają się one dzień po dniu. Oto niektóre z najczęstszych.

Martwiący się mężczyzna.

Zamartwianie się

Martwienie się jest nieuniknione, ale jest to również bezużyteczny i męczący nawyk. Możesz pomyśleć, że martwiąc się, uda Ci się rozwiązać problem lub zmniejszyć jego nasilenie. Jednak w rzeczywistości jedyne, co osiągasz, to wyczerpanie i generowanie uczucia wielkiego emocjonalnego dyskomfortu. Problemy lub niekorzystne sytuacje istnieją po to, abyś mógł sobie z nimi poradzić i, jeśli to możliwe, działać. Niekończące się trzymanie ich w swoim umyśle jest niezwykle szkodliwe.

Ciągłe przepraszanie

Zastanowienie się nad wyrządzonymi szkodami i szczere przeprosiny są zawsze pozytywnym posunięciem. Niemniej jednak nigdy nie powinieneś odczuwać potrzeby tłumaczenia się innym, przeprosin za to, kim jesteś lub za to, że nie możesz dać z siebie więcej. Ta tendencja, która oznacza wielki brak poczucia własnej wartości, wyczerpuje Twoją energię i pozostawia Cię bezbronnym.

Pamiętaj, że nie masz obowiązku zadowalać kogokolwiek ani dostosowywać się do tego, czego oczekują od Ciebie inni. Jeśli nie masz ochoty iść na jakąś kolację, nie wymyślaj wymówek, tylko sam podejmij decyzję. Jeśli ktoś złości się na Ciebie za wyznaczanie granic, za to, że nie zawsze jesteś dostępny, za to, że nie jesteś tym, czego ktoś chce, nie czuj potrzeby przeprosin. Twoim celem jest pogodzenie się z własnymi działaniami i decyzjami. Jeśli wiesz, że dobrze sobie poradziłeś, próba sprawienia, by inni to zrozumieli, po prostu marnuje Twoją energię.

Opieranie się zmianom

Akceptacja zmiany to dla nas jedno z najtrudniejszych zadań. To dlatego, że jako człowiek szukasz i wolisz to, co przewidywalne, znane i stabilne. Jednak życie nieustannie płynie i nie ma sposobu, aby je zatrzymać. Jeśli spróbujesz trzymać się świata, jaki znasz, niestrudzenie walcząc o utrzymanie tego, co nie do utrzymania, skończysz tylko na zranieniu samego siebie.

Zmiana musi nastąpić i prędzej czy później nastąpi – czy tego chcesz, czy nie. Czy nie byłoby zatem lepiej otworzyć się na tę nową rzeczywistość, odpuścić i skupić się na możliwościach, które Cię czekają? Jest to z pewnością najlepszy sposób, jeśli nie chcesz marnować więcej swojej energii.

Próba zmiany innych

Ludzie wokół Ciebie mają ogromny wpływ na Twoje samopoczucie. W konsekwencji cieszenie się zdrowymi i harmonijnymi relacjami z pozytywnymi i podobnie myślącymi ludźmi napełnia Cię radością i entuzjazmem, poprawia samoocenę, a nawet chroni Twoje zdrowie. Szkodliwe relacje powoli Cię niszczą.

Masz prawo i możliwość wybrania konkretnych relacji, zakończenia tych, które już nie mają sensu i rozpoczęcia nowych w dowolnym momencie. To, czego nie możesz zrobić, to zmieniać ludzi. Jeśli spróbujesz to zrobić, będziesz się poruszać pod prąd. Co więcej, nie zawsze odniesiesz sukces.

Oczywiście jednostka może się zmienić, ale zrobi to wtedy, kiedy będzie miała na to ochotę, a nie wtedy, gdy Ty tego potrzebujesz. Zrobi to w oparciu o własne przekonania i za pomocą własnych środków. Twoje naleganie i wysiłek, aby wykonać tę pracę za nich, nie będą owocne i doprowadzą jedynie do frustracji i zużycia.

Krytykowanie siebie w duchu

Ten ostatni negatywny nawyk umysłowy jest jednym z najbardziej szkodliwych i wyczerpujących.

Wyobraź sobie, że ktoś nieustannie Cię ściga i ocenia każdy Twój krok i działanie. Ta osoba w każdym możliwym momencie podkreśla Twoje porażki i błędy oraz pokazuje, co możesz zrobić lepiej. Nazywa Cię nieudolnym, przeciętnym, bezwartościowym i nieadekwatnym człowiekiem. Czy nie byłoby to okropne?

Istnieje duże prawdopodobieństwo, że żyjesz z tym samym rodzajem nieskończonego krytycznego głosu w swojej głowie. Przyzwyczaiłeś się do tego tak bardzo, że już nawet nie kwestionujesz jego obecności. Dlatego jeśli często czujesz się zmęczony, apatyczny i pozbawiony motywacji, zacznij od obserwacji tego, jak mówisz do siebie i co o sobie myślisz. Te wiadomości napędzają Twój nastrój i mogą albo popychać Cię do przodu, albo hamować Twój rozwój.

Martwiąca się kobieta, negatywny nawyk psychiczny.

Zmiana negatywnych nawyków psychicznych, które marnują Twoją energię

Czy rozpoznałeś siebie w którymkolwiek z powyższych przykładów? Jeśli tak, musisz wiedzieć, że każdego dnia marnujesz energię, którą możesz inwestować we własne samopoczucie, aby uczynić swój umysł przyjemnym i pozytywnym schronieniem oraz motorem, który napędza Cię do działania.

Teraz, kiedy już wiesz, jak rozpoznać te szkodliwe i negatywne nawyki psychiczne, które wysysają Twoją energię, możesz zacząć je zmieniać. Jednak na początku nie będzie łatwo. Przez cały czas będziesz musiał zwracać baczną uwagę na swój wewnętrzny dialog. Będziesz musiał umieć powstrzymać niektóre myśli i zastąpić je innymi rodzajami słów i myśli, kiedy odkryjesz, że wracasz do starych negatywnych nawyków. W efekcie musisz oduczyć się sposobu, w jaki nauczyłeś się myśleć i generować nowe, bardziej pozytywne i funkcjonalne ścieżki mentalne. Na szczęście jedyne czego potrzebujesz to czas i wytrwałość.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Froján Parga, M. X., & Calero Elvira, A. (2011). Guía para el uso de la reestructuración cognitiva como un procedimiento de moldeamiento. Psicología conductual.
  • Kaufman, G., & Raphael, L. (1984). Relating to the self: Changing inner dialogue. Psychological Reports54(1), 239-250.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.