Dlaczego odczuwasz lęk przed zmianą?

Dlaczego odczuwasz lęk przed zmianą?

Ostatnia aktualizacja: 15 sierpnia, 2021

Lęk przed zmianą to coś całkowicie naturalnego. Ale dlaczego się pojawia? I czy kryją się za nim inne lęki? Czytając dzisiejszy artykuł poznasz sześć powodów, które mogą się kryć za takim lękiem przed zmianą.

Przez całe swoje życie będziesz podejmować wiele decyzji. Poprowadzą Cię na różne ścieżki. Za takimi decyzjami, które nie są zawsze łatwe do podjęcia, kryje się zmiana. Następnie pojawia się lęk. Ale dlaczego odczuwasz lęk przed zmianą? Co takiego dzieje się w Twoim wnętrzu, że przeraża Cię i paraliżuje?

Czytając dzisiejszy artykuł poznasz sześć ewentualnych przyczyn.

Dlaczego odczuwasz lęk przed zmianą?

Za Twoim lękiem przed zmianą mogą kryć się inne, głębsze lęki. Może to być lęk przed nie byciem w stanie stawienia czoła nowym okolicznościom lub brakiem zasobów, aby znowu być szczęśliwym. Możesz również czuć inne emocje, na przykład smutek z powodu poczucia straty lub niepewność.

Jeśli chcesz zrozumieć ewentualną przyczynę swoich lęków, to istnieje sześć możliwych wyjaśnień.

Przestraszona kobieta - lęk przed zmianą

Nie wiesz jak radzić sobie z nowymi lub innymi sytuacjami

Brak wiedzy odnośnie radzenia sobie z nową sytuacją to jeden z możliwych powodów, który może się kryć za odczuwaniem lęku przed zmianą. Wszystko dlatego, że to, czego nie rozumiesz, często budzi w Tobie lęk.

Wraz ze zmianą pojawia się nowa rzeczywistość. Jeśli czujesz, że nie masz odpowiednich zasobów, aby sobie z nią poradzić, możesz odczuwać lęk. Często dzieje się tak z powodu braku wiary we własne umiejętności.

Zmiana oznacza stratę

Za zmianą często kryje się strata. Twoja nowa rzeczywistość pojawia się, ponieważ stara nie sprawdziła się lub nie była tym, czego pragnąłeś.

Wiąże się to z koniecznością stawienia czoła stracie. Może być to na przykład strata ukochanej osoby, partnera, pracy, czy domu. Taka strata sprawia, że zaczynasz odczuwać żałobę. Ten proces pozwala Ci zaakceptować stratę i zintegrować ją do swojej nowej rzeczywistości.

Lęk przed pomyłką

Lęk przed pomyłką to kolejny powód, który może sprawiać, że boisz się zmiany. Zmiana oznacza nowy etap, reorganizację swoich okoliczności lub dostosowanie się do nich.

Dlatego też możesz obawiać się, że decyzje, które będziesz musiał podjąć, mogą nie być “właściwe”. Z drugiej strony zmiana często pojawia się z powodu decyzji, które podjąłeś. W takim przypadku Twój lęk może wiązać się z niepokojem dotyczącym tego, że decyzje te nie były idealne.

Lęk przed rezygnacją

Podjęcie decyzji o wprowadzeniu zmian w swoim życiu często wiąże się z wyrzeczeniem się innych dróg, które mógłbyś wybrać. Co oczywiste, nie jest to zawsze łatwe.

Opór przed rezygnacją lub uczucie, że mogłeś zrobić coś inaczej, może tłumaczyć Twój lęk przed zmianą. To naturalne. Co więcej, być może jesteś jedną z mniej elastycznych osób, które nie radzą sobie ze zmianą.

“Jeśli chcesz, aby nic się nie zmieniło, wszystko będzie musiało się zmienić.”

-Giuseppi Tomasi di Lampedusa-

Strach przed krytyką lub odrzuceniem

Możesz obawiać się krytyki z powodu decyzji, które podjąłeś. Z drugiej strony możesz również bać się, że zostaniesz odrzucony na nowej ścieżce, którą zdecydowałeś się kroczyć i że najbliższe Ci osoby nie będą Cię wspierać.

Za lękiem przed zmianą często kryje się lęk przed odrzuceniem. Jednak musisz wybrać czego pragniesz w życiu od swoich własnych decyzji, ponieważ każda z nich gdzieś prowadzi. Z kolei lęk nie prowadzi nigdzie.

Brak kontroli

Wraz ze zmianą często doświadczasz utraty kontroli. Pojawia się nowa rzeczywistość i możesz czuć, że utraciłeś kontrolę nad sytuacją.

Ogólnie rzecz biorąc, ludzie lubią czuć, że panują nad własnym przeznaczeniem, chociaż często takie przekonanie jest złudne. Zapewne lubisz czuć, że masz kontrolę. Właśnie dlatego wrażenie, że niektóre rzeczy nie są już zależne od Ciebie, może Cię zmartwić.

Zmartwiony mężczyzna

Jak radzić sobie z lękiem przed zmianą

Nie ma magicznego lekarstwa na lęk. Poza tym każda sytuacja jest wyjątkowa. Jednak niektóre sposoby mogą okazać się pomocne, gdy stawiasz czoła zmianie i odczuwasz lęk:

  • Przygotuj się mentalnie na nową sytuację. Daj sobie czas, aby to sobie wyobrazić.
  • Zastanów się nad tym, czego potrzebujesz, zarówno pod względem emocjonalnym, jak i materialnym.
  • Ufaj swoim osobistym zasobom i strategiom radzenia sobie.
  • Jeśli coś straciłeś, daj sobie czas na żałobę.
  • Poczuj lęk. Nie bój się go. Porozmawiaj z nim i postaraj się znaleźć w nim znaczenie.
  • Skoncentruj się na swojej nowej rzeczywistości.

W Twoim życiu zawsze będą pojawiały się wyzwania. Właśnie dlatego musisz mieć świadomość lęku, który może odczuwać, i dać mu przestrzeń. Co więcej, lęk przed zmianą jest całkowicie normalny. Oczywiście czasami może mocno Tobą wstrząsnąć. Jednak zawsze powinieneś starać się znajdować znaczenie w nowej rzeczywistości, której stawiasz czoła.

“Zmiana, której najbardziej się obawiamy, może nieść nasze wybawienie.”

-Barbara Kingsolver-


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Kübler-Ross, E., & Kessler, D. (2016). Sobre el duelo y el dolor. Luciérnaga.
  • Öhman, A. (2000). “El miedo y la ansiedad: evolutiva, cognitiva y perspectivas clínicas”. En Lewis, Michael; Haviland-Jones, Jeannette M. Manual de emociones . Nueva York: The Guilford Press. pp. 573-93.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.