Jak wygląda pierwsza wizyta u psychologa?

Kiedy po raz pierwszy decydujesz się na wizytę u psychologa, możesz mieć wiele pytań. W tym artykule informujemy o tym, co może się wydarzyć podczas Twojej pierwszej wizyty.
Jak wygląda pierwsza wizyta u psychologa?
Angela C. Tobias

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Angela C. Tobias.

Ostatnia aktualizacja: 14 września, 2023

Coraz więcej osób decyduje się na wizytę u psychologa. Może być wiele różnych przyczyn takiego stanu rzeczy. Na przykład trudności w związkach, uczucie niepokoju lub beznadziejności, napady złości dziecka lub smutek, którego nie jesteś w stanie przezwyciężyć. Jest wiele powodów, ale wszystkie mają jeden wspólny element: powodują cierpienie, przez które dana osoba widzi, że dotychczasowe próby poprawy sytuacji nie pomogły. Jak więc wygląda pierwsza wizyta u psychologa?

Z reguły ludzie sami podejmują decyzję o wizycie u psychologa, aby poradzić sobie z pewnymi problemami w życiu, których nie są w stanie rozwiązać samodzielnie. Istnieją jednak pewne przypadki, w których potrzeba ta pochodzi ze źródła zewnętrznego. Na przykład w przypadku niektórych nieletnich, osób uzależnionych lub z powodu określonych procesów prawnych. Nie trzeba dodawać, że społeczeństwo zaczęło akceptować postać psychologa. Dotyczy to nie tylko leczenia niektórych zaburzeń, ale także poszukiwania osobistego rozwoju.

Jeśli właśnie umówiłeś się na pierwszą wizytę u psychologa, to naturalne, że odczuwasz lęk. Jednak możesz być zaskoczony, gdy zorientujesz się, że przeszedłeś najtrudniejszy etap, faktycznie umawiając się na wizytę. Prawdopodobnie zamierzałeś to zrobić od wieków, ale potrzeba było kilku kryzysów, aby w końcu się tam dostać. Kiedy w końcu dotrzesz do poczekalni, prawdopodobnie znajdziesz tam innych nowych pacjentów z dokładnie takimi samymi uczuciami lęku jak Ty.

psycholog z pacjentem

Twoja pierwsza wizyta u psychologa

Po przywitaniu się oboje usiądziecie i zaczniecie pracować razem po raz pierwszy. Psycholog prawdopodobnie zachęci Cię do mówienia o czymkolwiek chcesz, chociaż może Ci pomóc, jeśli będziesz tego potrzebować. Kiedy dzieci przychodzą na wizytę, psycholog zwykle zaczyna od pośrednich gier lub przedmiotów. W Twoim przypadku celem Twojej pierwszej wizyty jest to, aby psycholog dowiedział się, co Cię do niego sprowadziło i w czym potrzebujesz pomocy.

Możesz zacząć łączyć istotne problemy od samego początku. W ten sposób niezbędne dane są uzupełniane sukcesywnie. Alternatywnie można przeprowadzić bardziej ustrukturyzowany wywiad typu pytanie-odpowiedź. Struktura wywiadu będzie zależeć od tego, z czym, według specjalisty, poczujesz się bardziej komfortowo podczas tej pierwszej wizyty.

Bez względu na to, jak trudna może być ta pierwsza wizyta, to właśnie wtedy zaczyna się tworzyć więź między Tobą a psychologiem. Dlatego zaufanie jest podstawowym wymogiem. To ogniwo terapeutyczne jest uważane za jeden z najważniejszych predyktorów, które determinują prawidłowe funkcjonowanie i powodzenie każdej psychoterapii.

Istotne informacje

Są pewne elementy, które są niezbędne podczas pierwszej wizyty u psychologa. W pierwszej kolejności gromadzone są Twoje dane osobowe, takie jak imię i nazwisko, status zatrudnienia, data urodzenia. Później psycholog zwykle zbiera dane, aby wykonać genogram. Jest to szkic dotyczący Twoich relacji rodzinnych. Zwykle sporządza dwa dokumenty, jeden odnoszący się do Twojej dorosłości, a drugi do Twojego dzieciństwa.

Dla psychologa szczególnie ważne jest, aby uzyskać od Ciebie informacje na temat Twoich relacji społecznych, zawodowych i emocjonalnych. Istotne są również codzienne role, które musisz odgrywać w różnych obszarach swojego życia. Specjalista będzie również zbierać odpowiednie informacje medyczne i psychiatryczne. Na przykład Twoja historia, leki i wszelkie istotne choroby fizyczne lub psychiczne.

Na koniec zbierze informacje o ważnych wydarzeniach w Twoim życiu. Tych, które w jakiś sposób znacząco wpłynęły na Twój proces życiowy. Na przykład śmierć bliskiej Ci osoby lub przeprowadzka. Na koniec prawdopodobnie zapyta, czy chcesz dodać coś jeszcze, co mogłoby być istotne.

Inne formy ewaluacji

Poprzednie sekcje mogą zająć większość Twojej wizyty u psychologa. Lekarze mogą jednak korzystać z innych metod eksploracji, aby pomóc wyjaśnić hipotezę diagnostyczną, a także ustalić cele terapeutyczne. Te dwa aspekty wskażą, dokąd zmierza ścieżka psychoterapii i kiedy, po osiągnięciu celów, może się zakończyć.

Metody oceny będą zależeć od kryteriów, orientacji lub sposobu pracy indywidualnego psychologa. Niektóre z najczęstszych to kwestionariusze. Zwykle składają się z pytań dotyczących pewnych aspektów, które już omówiłeś podczas wywiadu. Zazwyczaj zawierają one zestaw pytań dotyczących aspektów psychologicznych i społecznych. Odpowiesz na nie za pomocą alternatywy odpowiedzi, która najlepiej pasuje do Twojej osobistej sytuacji.

Z drugiej strony mogą stosować bardziej aktywne techniki, takie jak koło ratunkowe czy rzeźbienie. Te techniki oceny pozwalają zwizualizować swoją życiową podróż z uprzywilejowanym spojrzeniem na teraźniejszość i przyszłość, tworząc w ten sposób połączenia między tymi momentami w czasie. Te formy pracy są często wykorzystywane w terapiach zorientowanych humanistycznie. Są przydatne, ponieważ pomagają przezwyciężyć początkową defensywę.

Szczególnie ważne jest, abyś pod koniec rozmowy mógł jasno odpowiedzieć na pytania: co się z Tobą dzieje, kiedy to się zaczęło i dlaczego?

Umowa terapeutyczna

Kontrakt terapeutyczny nadaje strukturę psychoterapii. Jak wspomnieliśmy wcześniej, kluczowym czynnikiem w procesie terapeutycznym jest więź i relacja zaufania między psychologiem a pacjentem. Ta relacja jest jednocześnie podparta kontraktem terapeutycznym. Jest skonfigurowany zgodnie z regułami, których należy przestrzegać podczas procesu.

Umowa zazwyczaj zawiera szczegółowe informacje, takie jak częstotliwość i czas trwania wizyt, opłaty, co się stanie, jeśli opuścisz wizytę bez powiadomienia, format konsultacji (twarzą w twarz lub online) i tym podobne.

Ponadto psycholog musi wspomnieć o dwóch podstawowych aspektach. Po pierwsze, poufność sesji. Oznacza to, że zgadzasz się nie mówić na zewnątrz o niczym, co dzieje się podczas procesu terapeutycznego. Po drugie, główne cele terapii i kilka drobniejszych szczegółów dotyczących sposobu pracy psychologa.

Umowa terapeutyczna określa granice, które pozwalają psychoterapii działać. Może być zawarta w formie pisemnej lub ustnej. Chociaż wydaje się to być zdrowym rozsądkiem, konieczne jest szczegółowe wyjaśnienie na wypadek sytuacji, w których zasady zostaną poddane próbie. To w takich momentach kontrakt terapeutyczny zawarty na pierwszej wizycie pomoże Ci wrócić do ustalonych marginesów. Dzięki temu zapewnione zostanie prawidłowe funkcjonowanie terapii.

psycholog z pacjentem

Zacznij tę drogę

Po tej pierwszej sesji kontaktu i dopełnieniu pewnych istotnych formalności rozpoczniesz drogę do ustalonych celów. Innymi słowy, kiedy opuszczasz wizytę, już wiesz, dokąd się wybierasz i kto jest przy Tobie. Właściwie teraz wszystko, co musisz zrobić, to zacząć chodzić na spotkania.

Należy jednak pamiętać, że nie zawsze będzie to prosta czy łatwa droga. Będą chwile, kiedy nawet nie pójdziesz do przodu. Często będziesz musiał zrobić krok do tyłu lub zatrzymać się i złapać oddech. Po drodze napotkasz również przeszkody w postaci ran, o których być może nawet nie wiedziałeś. Zobaczysz także swoją jasną i ciemną stronę.

Kiedy opuszczasz swoje spotkania, czasami czujesz nadzieję, a czasami czujesz się zraniony lub zmęczony. Niemniej jednak możesz być pewien, że jeśli będziesz kontynuować poza pierwszą wizytą u psychologa, będziesz towarzyszyć i zaopiekować się Tobą po drodze.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.