Przemoc związana z płcią - dlaczego jest tak powszechna na całym świecie?

Przemoc związana z płcią - dlaczego jest tak powszechna na całym świecie?
Gema Sánchez Cuevas

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Gema Sánchez Cuevas.

Ostatnia aktualizacja: 10 lipca, 2018

Statystyki opublikowane przez Światową Organizację Zdrowia (WHO), a której tematem jest przemoc związana z płcią są naprawdę alarmujące. Jedna na trzy kobiety na całym świecie doświadczyła różnego rodzaju problemów z tego właśnie powodu. Innymi słowy, przemoc na tle płci dotknęła co najmniej jedną trzecią wszystkich kobiet na całym świecie.

Są one lub były w przyszłości ofiarami aktów przemocy tylko dlatego, że są płci żeńskiej. Światowa Organizacja Zdrowia mówi wręcz już o epidemii, która ma tendencję do stania się pandemią. Dostępne wskaźniki i liczby różnią się w zależności od regionu. Ale jest to zjawisko bardzo powszechnie występujące na całym świecie.

Nawet w krajach takich jak Japonia, która jest uważana za wzór pełnego szacunku zachowania i pokojowej koegzystencji pomiędzy mężczyznami i kobietami. W Japonii odsetek agresji ze względu na płeć sięga 15%, co jest dość znaczącym wskaźnikiem. W Stanach Zjednoczonych taka przemoc dotyka aż 45% kobiet, które zgłosiły, że padły ofiarą jakiegoś ataku ze strony swojego partnera. Według danych ONZ, odsetek tego typu przypadków w Ameryce Łacińskiej dotyczy niewiarygodnej wręcz wartości aż 53% kobiet.

“Nigdy nie będziesz w stanie dotrzeć do czyjegoś serca stosując do tego celu przemoc”.
-Winston Churchill-

Sytuacja jest nieco lepsza w Europie i na terenie Unii Europejskiej. Wskaźnik kobiet, których dotknęła przemoc związana z ich płcią wynosi od 20% do 25%. Zaskakujące jest, że najwięcej skarg na przemoc ze względu na płeć występuje w dwóch krajach skandynawskich: w Finlandii i w Szwecji. A przecież są to kraje kojarzące się raczej z łagodnymi i przyjaźnie usposobionymi mieszkańcami.

Co się dzieje i jakie są tego przyczyny? Dlaczego tak się dzieje, skoro rzekomo nasz system prawny ewoluował w dobrą stronę? Czy kobiety na całym świecie naprawdę w dalszym ciągu muszą być ofiarami nadużyć i przemocy? W jaki sposób możemy zrozumieć to zjawisko, szczególnie, gdy istnieje obecnie bezprecedensowy postęp w umacnianiu pozycji kobiet na różnych stanowiskach?

Przemoc ze względu na płeć i jej wiele twarzy

Głównymi osobami wywołującymi przemoc związaną z płcią są mężczyźni, w szczególności partnerzy w związkach. Zjawisko to polega na agresji, która występuje pomiędzy osobami w związku, często jednostronnej. Taka agresja może rozciągać się od przemocy czysto werbalnej, która ma na celu zminimalizowanie roli i upokorzenie kobiet, poprzez przemoc czynną w postaci bicia, a nawet gwałty i okrutne morderstwa.

Nawet mimo tego, że większość krajów świata zachodniego znacząco zradykalizowała ustawodawstwo dotyczące tego typu zachowań, to jednak kary za tego typu występki i zbrodnie wciąż nie wydają się skuteczne.

Bicie kobiety

Przemoc ze względu na płeć może mieć także zupełnie inne oblicza. Kobiety są o wiele bardziej podatne na wszelkiego rodzaju ataki ze strony obcych osób na ulicach. Przestępcy mają znacznie większe szanse odniesienia “sukcesu”, jeśli zdecydują się napaść lub okraść kobietę. Ponadto są także mężczyźni, którzy w różny sposób wykorzystują obecność kobiet w środkach transportu publicznego.

Wiadomo również, że istnieje rodzaj dyskryminacji wobec kobiet, która jest stosowana w sferze zawodowej. W wielu firmach kobiety zarabiają mniej niż mężczyźni, nawet jeśli mają taką samą pozycję w hierarchii przedsiębiorstwa.

Ponadto większa część osób ubogich, wśród najbiedniejszej populacji, składa się głównie z kobiet. Co więcej, kobiety prawie zawsze są odpowiedzialne za wychowanie dzieci i opiekę nad niepełnosprawnymi lub starszymi rodzicami lub krewnymi. Dlatego też, przynajmniej w części przypadków, ich dochody są zauważalnie niższe niż dochody większości mężczyzn.

Czy feminizm zaczyna także stosować podejście typu macho?

Chociaż ruch wyzwolenia kobiet liczy sobie już sporo ponad pięćdziesiąt lat, wciąż jest na świecie wielu mężczyzn, którzy nie chcą zaakceptować nowej rzeczywistości. Większość mężczyzn nie marszczy brwi, gdy kobiety zamierzają podjąć studia lub rozpocząć pracę zarobkową. Ale ich nastawienie staje się inne w obliczu innych oznak kobiecej niezależności. Z tego też powodu przemoc uwarunkowana płcią z reguły występuje w związkach partnerskich.

Macho

Wygląda na to, że wielu mężczyzn ma problem ze zrozumieniem tego, że kobiety nie są jedynie narzędziem seksualnym. Postrzegają oni kobietę jedynie jako ciało, którego jedynym zastosowaniem jest zadowolenie ich własnych pragnień i żądz. I patrzą oni wtedy na “swoją własną kobietę” w ten właśnie specyficzny sposób. Traktują ją jako własność, którą nabyli “zgodnie z prawem”.

Używają siły, gdy kobiety usiłują skorzystać z przysługujących im możliwości. Mężczyźni starają się wyegzekwować swoje roszczenia wykorzystując do tego celu przemoc. Mężczyźni zamieniają ją w mechanizm pozwalający uzyskać kontrolę nad kobietą i wymusić jej poddanie się.

Dlaczego niektóre kobiety zezwalają na stosowanie wobec nich przemocy ze względu na płeć?

Co dzieje się z kobietami, które jeszcze w XXI wieku tolerują takie sytuacje? Wiele z tych kobiet dorastało w domach, w których przemoc ze względu na płeć była normą, a nie wyjątkiem. Nauczyły się one tego na przykładzie zaprezentowanym im przez poświęcające się dla nich matki.

Te kobiety nauczyły się być ofiarami i nigdy nie znajdą swojej drogi, na końcu której jest inne zachowanie i nastawienie do rzeczywistości. Powszechne jest również to, że takie kobiety nigdy też nie osiągnęły finansowej niezależności. Nieświadomie kobiety te wierzą, że mężczyźni naprawdę mają prawo łamać ich wolę i wymuszać różnego rodzaju zachowania.

Przemoc w pracy

Do tego wszystkiego możemy dodać, że system prawny jest surowy, ale często stosowany jest wraz z uprzedzeniami lub ze sporą elastycznością. W wielu krajach przemoc domowa jest postrzegana jako drobny problem kryminalny o niewielkim znaczeniu. Sprawcy przemocy ze względu na płeć nie są ani prześladowani, ani ścigani z taką samą surowością, jaką stosuje się w celu karania innych przestępstw.

W rodzinach i społeczeństwie występuje spora tolerancyjność, a opinia publiczna i władze również pobłażają takim zachowaniom. Nie wiedzą o tym, że duża część przemocy i terroryzmu może zostać w dużym stopniu wykorzeniona.

Kluczem do sukcesu byłoby wygranie walkę z zagrożeniem, jakim jest przemoc ze względu na płeć.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.