Emocjonalna przemoc - 10 rodzajów osób, które ja okazują

Emocjonalna przemoc - 10 rodzajów osób, które ja okazują

Ostatnia aktualizacja: 24 czerwca, 2018

W 2002 roku Lundy Bancroft napisał jedną z najbardziej głębokich i przemyślanych książek na temat tego, czym jest emocjonalna przemoc i jacy są ludzie, którzy ją stosują. Jego praca była poparta dowodami klinicznymi i badaniami. W książce określa różne typy osób, które charakteryzuje emocjonalna przemoc.

Teoria Lundy Bancrofta jest szczegółowym opisem tego, co kryje się za każdym rodzajem emocjonalnie agresywnego zachowania. Bancroft określa specyfikę zachowania, gdy agresorzy źle traktują swoje ofiary, przedstawiając informacje o tym, co według niego jest podstawą do zachowań stanowiących nadużycie, tak jakby był to wewnętrzny dialog różnych typów osób z przemocą emocjonalną.

Uwaga redakcyjna: dla wygody używamy zaimków określających płeć; zdajemy sobie sprawę, że sprawcami i ofiarami są zarówno kobiety, jak i mężczyźni.

Emocjonalna przemoc. Żądać bez dawania

Emocjonalny oprawca wierzy, że jego partnerka jest po to, aby go zadowolić. Jej rolą jest dbanie o jego potrzeby. Nie wolno jej jednak żądać od niego niczego w zamian. Powinna po prostu być zadowolona z tego, co oferuje. Prześladowca czuje, jakby coś takiego jak wyrzuty zupełnie go nie dotyczyły, ponieważ uważa się za sympatycznego i wspaniałomyślnego. Tego rodzaju emocjonalna przemoc jest szczególnie niebezpieczna.

Większość rozmów kręci się wokół jego potrzeb i jej obowiązków. Denerwuje się, jeśli kobieta żąda od niego czegokolwiek, nawet jeśli to jest jego obowiązkiem. Jeśli czuje się nieszczęśliwy, obwinia ją. Może wydawać się mniej kontrolujący niż inne typy agresywne emocjonalnie, jeśli jego potrzeby zostaną zaspokojone.

Kłócąca się para.

Mężczyzna idealny

Uważa się za osobę godną podziwu. Jest dumny ze swoich zdolności, inteligencji i osiągnięć. Mężczyzna idealny zawsze dokładnie wie, co robić, łącznie z tym, co jest najlepsze dla jego partnerki. W związku z tym nie musi słuchać ani brać pod uwagę jej opinii. Jest to szczególnie prawdziwe, gdy jej opinia różni się od jego własnej.

Pan idealny uważa, że ​​wszelkie nieporozumienia są odzwierciedleniem nieudolności partnerki. Używa tego jako sposobu na znęcanie się nad nią, choć jego sposób wyrażania się jest pełen szacunku. Wierzy on, że jeśli kobieta po prostu zaakceptuje, iż to on ma rację, związek będzie działał lepiej. Powodem jest to, że naprawdę uważa, że zna się na wszystkim lepiej od niej.

Kiedy mówi o niej, robi to w protekcjonalny sposób. Jeśli kobieta nie ma poczucia, że ​​jest jej zwierzchnikiem, wyśmieje ją, będzie obrażał i dyskredytował jej pomysły. To czyni ją bardziej podatną na kontrolowanie. Można powiedzieć, że oprawca specjalizuje się w jej słabościach i nie ma problemu z mówieniem o nich przed innymi ludźmi.

Ekspert w doprowadzaniu kobiety do szaleństwa

Ten typ agresora jest przekonany, że jego partnerka jest przyczyną wszystkich problemów w związku. Działa w oparciu o te wierzenia. Tego typu osoby stosujące emocjonalną przemoc są zdolne do nadużyć, nawet bez zmiany tonu głosu. Jest sarkastyczny i poniżający, mówiąc: “Zwariowałaś. Z niczego robisz wielką sprawę”. Używa swojej rzekomo spokojnej postawy, by usprawiedliwić każdy rodzaj okrucieństwa.

Jego taktyka może być trudna do zidentyfikowania. Często pozostaje niezauważona dla przypadkowego obserwatora. Łatwo też zaprzeczyć podczas kłótni ze swoja partnerką. Może nawet sprawić, by dzieci myślały, że ich matka wybucha złością bez powodu. Ale to wszystko są wykalkulowane, bezbłędne manewry.

Wojskowa musztra

Ten typ osoby musi kontrolować wszystkie ruchy partnerki. Wierzy, że wie dokładnie, jak powinna ona wykonywać rozmaite czynności. Uważa, że ​​nie zasługuje na nikogo ani nic w swoim życiu poza nim. Emocjonalna przemoc jest często bierna, ale wywołująca silne napięcie.

Sierżant podczas musztry patrzy na nią i ogranicza ją, by nie mogła być niezależna ani rozwijać własnych zdolności ani pomnażać zasobów. Doprowadza kontrolowanie do skrajności. Jest także bardzo zazdrosny. A to prowadzi go do oskarżania jej o oszustwo. Eskaluje sytuację, oczerniając wszystkie kobiety.

Te typy osób stosujących emocjonalną przemoc często w końcu fizycznie wykorzystują swoich partnerów. Skutek tego wykorzystania jest podobny do gwałtu. Szokuje ofiary i utrudnia im wyjście z sytuacji.

Zazdrosny mężczyzna.

Wrażliwy człowiek

Taki typ uważa, że ​​jest przeciwny seksizmowi. Jako taki nie wierzy, że może być sprawcą przemocy. Ten wrażliwy facet uważa, że ​​kobiety powinny być mu wdzięczne, ponieważ nie jest taki jak inni. Uwielbia mówić o uczuciach i zachowuje się jakby stał po stronie kobiet. W rezultacie łatwo mu myśleć, że jeśli partnerka czuje się wykorzystywana, jest to jej wina.

Kontroluje ją, ponieważ wie o jej problemach z dzieciństwa. Wierzy, że potrafi analizować jej reakcje psychiczne i emocjonalne oraz sposób myślenia. Co więcej, nic nie jest ważniejsze niż to, co on czuje. Domaga się od partnerki opieki, ale nie sądzi, że jej uczucia są ważne.

Łatwo go zranić i bardzo trudno jest naprawić szkodę. Niemniej jednak, jeśli jego partnerka stwierdzi, że jej uczucia zostały zranione, nalega, aby po prostu się z tym pogodziła i to szybko.

Playboy

Kobiety istnieją na ziemi, aby zaspokajać seksualnie mężczyzn, a zwłaszcza jego. Jednocześnie uważa, że kobiety, które pragną seksu, są “łatwe”, a kobiety, które tego nie chcą są “pruderyjne”.

Czuje się przystojny, seksowny i nie do odparcia. Playboy uważa, że ​​nie ma sensu opierać się pokusie, ponieważ czasami kobiety go uwodzą i nic nie może na to poradzić.

Nie traktuje poważnie swoich relacji, ponieważ nie chce żadnych ograniczeń wolności. Jego niewierność jest chroniczna i często jest okrutny i nieostrożny w stosunku do partnerki. Jeśli ona odkryje, że ją zdradza i doprowadza do konfrontacji, wykorzystanie może przerodzić się w fizyczną agresję.

Kobiety nigdy z nim nie walczą. Zamiast tego walczą między sobą. To dlatego, że wie jak sprawić, by poczuły się wyjątkowo. To one są zazdrosne i nie mogą zaakceptować, że związek się skończył. W rzeczywistości mogą nawet myśleć, że inne kobiety go wykorzystują.

Rambo

Rambo uważa, że ​​ucieczka przed przemocą lub okazanie strachu czy wstydu jest równoznaczne z homoseksualizmem lub kobiecością. Dla niego zarówno geje, jak i kobiety należą do gorszej kategorii. W związku z tym siła i przemoc są lepsze.

Uważa, że kobiety istnieją po to, aby służyć mężczyznom i być przez nich chronione. Ma przesadny pogląd na to, co to znaczy być mężczyzną. Na przykład mógłby uwierzyć, że “bicie kobiety nie jest męskie, chyba że na to zasługuje.” To dlatego, że wierzy, iż kobiety są własnością, jak trofeum.

Ten typ człowieka jest agresywny wobec wszystkich. Ma bardzo mało cierpliwości dla słabości, wrażliwości lub niezdecydowania. Ponadto czuje się dobrze, gdy zastrasza innych. Istnieje ryzyko kryminalnej przeszłości (przemoc, zastraszanie, kradzieże, wykroczenia drogowe…) Niektórzy z nich to psychopaci lub socjopaci.

Ofiara

Ofiara ma poczucie, że życie było dla niego trudne i niesprawiedliwe. Kobiety, z którymi był, tylko go skrzywdziły, tak samo jak wszyscy inni. W związku z tym nie ponosi odpowiedzialności za swoje czyny. Wszelkie błędy, które popełnia w życiu, są bezpośrednią lub pośrednią konsekwencją złego traktowania, którego doświadczył.

Buduje relacje, przekonując swoją partnerkę, że ​​to właśnie ona jest tą, która go w końcu uszczęśliwi. Jeśli kobieta to podważa lub oskarża go o wykorzystywanie, ma gotowe uzasadnienie.

Ofiara oskarży ją o stanie po stronie tych, którzy byli wobec niego okrutni. Uważa, że ​​kobiety, które narzekają na wykorzystywanie występują przeciwko mężczyznom. Nie tylko to, wierzy także, że mężczyźni są ofiarami kobiet.

Smutny mężczyzna patrzy przez okno.

Terrorysta

Ten typ myśli, że wszystkie kobiety są złe. Uważa, że ​​jedynym sposobem, aby zachęcić je do właściwego zachowania, jest terroryzowanie ich. Generalnie nie wierzy, że kobiety mogą podejmować niezależne decyzje. Emocjonalna przemoc przybiera tu często formę kontrolowania.

Kobieta nie ma prawa go opuścić ani rzucić mu wyzwania. To dlatego, że wierzy, że jej życie należy do niego. Terroryzuje ją, aby wzmocnić sytuację. Terrorysta sprawia, że ​​jego partnerka odczuwa strach po to, aby mógł ją “uratować”. Dołoży wszelkich starań, by przestraszyć swoją ofiarę. Może nawet angażować w to dzieci.

Ten typ mężczyzn to sadyści. Lubią powodować ból i są okrutni. Możliwe, że ktoś wykorzystał ich, gdy byli dziećmi a oni przyswoili sobie te same poznawcze i emocjonalne wzorce zachowań.

Psychiczny lub uzależniony przypadek

Wszystko, co robi, jest wynikiem problemów psychicznych lub uzależnienia. W związku z tym, jeśli jego partnerka mówi o wykorzystywaniu, oznacza, że jest niewdzięczna. Jest nieliczącą się z innymi osobą, która nie rozumie jego problemów. Emocjonalna przemoc w tym przypadku jest trudna do opanowania.

Jeśli rzuci mu wyzwanie, może wrócić do nałogu i to jego partnerka będzie za to odpowiedzialna. Może szukać leczenia z powodu swojej choroby. Jednak lekarstwo nie oznacza zakończenia przemocy. Ten typ nie wykazuje konsekwencji w przyjmowaniu leków. Ryzyko przemocy jest wysokie, ponieważ nie czuje się odpowiedzialny za ich przyjmowanie.

Bibliografia

Navarro Góngora, J. (2015). Violencia en las relaciones Íntimas. Una perspekiva clínica. Barcelona: Ed. Herder. (112-122)


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.