Projekt Sny Gai - czy istnieje globalna świadomość?

Twórcą projektu Sny Gai jest Dean Radin, uczony nagradzany w dziedzinie fizyki, który zajmuje się też zjawiskami takimi jak przewidywanie przyszłości. Jego praca inspirowana jest koncepcjami Carla Junga.
Projekt Sny Gai - czy istnieje globalna świadomość?

Ostatnia aktualizacja: 14 sierpnia, 2020

Dean Radin to kontrowersyjny uczony – wśród jego prac i polemik wyróżnia się projekt Sny Gai . Zarówno on jak i jego praca byli ostro krytykowani przez społeczność naukowców.

Jednak trudno uznać go za szarlatana, zwłaszcza, że szuka potwierdzenia swoich tez w doświadczeniach. Radin nie jest jednym z tych guru, którzy publikują bestsellerowe książki, by zarobić miliony na atrakcyjnych tezach bez poparcia.

Wręcz przeciwnie – badacz ten jest inżynierem elektrykiem wykształconym na uniwersytecie Massachusetts Amherst. Co więcej, uz yskał też dyplom inżyniera i zrobił doktorat z psychologii edukacyjnej na Uniwersytecie Illnois. 

Te wszystkie papiery nie są potwierdzeniem jego racji, ale ukazują osobę autentycznie zainteresowaną naukąProjekt Sny Gai to jedna z jego intelektualnych przygód.

“Sen to malutkie drzwi otwierające się na kosmos, którym była dusza przed pojawieniem się świadomości”.

-Carl Jung-

Dean Radin

Dorobek Deana Radina

Od prawie dwudziestu lat, Dean Radin bada zjawiska paranormalne i pozazmysłowe. Prawie wszystkie jego badania łączą dane – to metoda indukcyjna, chętnie stosowana przez naukowców.

Jednym z pierwszych badań cytowanych przez Radina jest ankieta przeprowadzona przez Uniwersytet Illnois wśród osób regularnie medytujących. Pytano je, czy kiedyś doświadczyły przewidywania przyszłości i podobnych zjawisk. 75 % badanych odpowiedziało na pytanie twierdząco.

To i inne badania dały początek książce Zjawiska nadprzyrodzone. Nauka, joga i dowody na istnienie zdolności paranormalnych wydanej w 2013 roku. Z czasem Radin połączył ten typ zjawisk z teorią mechaniki kwantowej i psychologią jungowską. Co więcej, uważa, że ten typ tematów powinien mieć miejsce w świecie akademickim.

Przed projektem Sny Gai

Przed projektem Sny Gai był inny – projekt globalnej świadomości. Ten został rozpoczęty w 1998 roku i, według jego strony internetowej, jego celem było “sprawdzenie czy struktura połączonej świadomości może być mierzalna i znaleźć potwierdzenie naukowe”. 

Podstawą badania było pytanie osób medytujących o ich wizje i doświadczenia przewidywania przyszłości. Następnie porównywano odpowiedzi i szukano cech wspólnych – te pozwalały na opracowanie przepowiedni na temat przyszłych wydarzeń w historii ludzkości. Podobno przewidziano atak terrorystyczny z 11 września i inne podobne wydarzenia.

Koncepcja bazuje na teorii “zbiorowej nieświadomości” Carla JungaZdaniem autorów projektu, obrazy senne nie tylko dostarczają informacji o nieświadomości jednostki, ale także są w stanie antycypować zbiorową rzeczywistość.

Marzenia senne

Zbiorowa nieświadomość i projekt Deana Radina

Projekt Sny Gai to eksperyment, w ramach którego każdy może podzielić się swoimi snami na stronie internetowej. Narzędzia informatyczne porównują treści i szukają cech wspólnych. Dean Radin uważa, że cechy te odpowiadają “zbiorowej nieświadomości” i mogą służyć przewidywaniu przyszłych wydarzeń.

Nie jest jednak łatwo ustalić do jakiego stopnia badanie to bazuje na ideach Junga. Psychoanalityk ten był bowiem dość ekscentryczny – jego badania nad mitologią zachęciły go do sięgania po Tarota i uwzględniania układu planet przy pracy z pacjentami. Dorobek  Junga pełen jest aluzji tego typu.

Projekt Sny Gai może wprawdzie budzić wątpliwości, ale z pewnością bazuje na interesujących założeniach.

Co więcej, udowadnia, że ludzie są podobni – czy to na Sumatrze, czy na Islandii. Pragnienia, lęki i oczekiwania w zglobalizowanym świecie powtarzają się, niezależnie od różnic kulturowych.

To może Cię zainteresować ...
Dlaczego zapominamy niektóre sny?
Piękno umysłu
Przeczytaj na Piękno umysłu
Dlaczego zapominamy niektóre sny?

Dlaczego zapominamy niektóre sny, a inne z kolei pamiętamy nawet ze szczegółami? W tym artykule poznasz odpowiedź na to pytanie.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • McTaggart, L. (2017). El campo. EDITORIAL SIRIO SA.


Treści zawarte na Piękno Umysłu służą wyłącznie celom informacyjnym i edukacyjnym. Nie zastępują one diagnozy, porady ani leczenia u specjalisty. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości najlepiej skonsultować się z zaufanym specjalistą.