Dean Radin to kontrowersyjny uczony – wśród jego prac i polemik wyróżnia się projekt Sny Gai. Zarówno on jak i jego praca byli ostro krytykowani przez społeczność naukowców.
Jednak trudno uznać go za szarlatana, zwłaszcza, że szuka potwierdzenia swoich tez w doświadczeniach. Radin nie jest jednym z tych guru, którzy publikują bestsellerowe książki, by zarobić miliony na atrakcyjnych tezach bez poparcia.
Wręcz przeciwnie – badacz ten jest inżynierem elektrykiem wykształconym na uniwersytecie Massachusetts Amherst. Co więcej, uzyskał też dyplom inżyniera i zrobił doktorat z psychologii edukacyjnej na Uniwersytecie Illnois.
Te wszystkie papiery nie są potwierdzeniem jego racji, ale ukazują osobę autentycznie zainteresowaną nauką. Projekt Sny Gai to jedna z jego intelektualnych przygód.
“Sen to malutkie drzwi otwierające się na kosmos, którym była dusza przed pojawieniem się świadomości”.
-Carl Jung-
Dorobek Deana Radina
Od prawie dwudziestu lat, Dean Radin bada zjawiska paranormalne i pozazmysłowe. Prawie wszystkie jego badania łączą dane – to metoda indukcyjna, chętnie stosowana przez naukowców.
Jednym z pierwszych badań cytowanych przez Radina jest ankieta przeprowadzona przez Uniwersytet Illnois wśród osób regularnie medytujących. Pytano je, czy kiedyś doświadczyły przewidywania przyszłości i podobnych zjawisk. 75 % badanych odpowiedziało na pytanie twierdząco.
To i inne badania dały początek książce Zjawiska nadprzyrodzone. Nauka, joga i dowody na istnienie zdolności paranormalnych wydanej w 2013 roku. Z czasem Radin połączył ten typ zjawisk z teorią mechaniki kwantowej i psychologią jungowską. Co więcej, uważa, że ten typ tematów powinien mieć miejsce w świecie akademickim.
Przed projektem Sny Gai
Przed projektem Sny Gai był inny – projekt globalnej świadomości. Ten został rozpoczęty w 1998 roku i, według jego strony internetowej, jego celem było “sprawdzenie czy struktura połączonej świadomości może być mierzalna i znaleźć potwierdzenie naukowe”.
Podstawą badania było pytanie osób medytujących o ich wizje i doświadczenia przewidywania przyszłości. Następnie porównywano odpowiedzi i szukano cech wspólnych – te pozwalały na opracowanie przepowiedni na temat przyszłych wydarzeń w historii ludzkości. Podobno przewidziano atak terrorystyczny z 11 września i inne podobne wydarzenia.
Koncepcja bazuje na teorii “zbiorowej nieświadomości” Carla Junga. Zdaniem autorów projektu, obrazy senne nie tylko dostarczają informacji o nieświadomości jednostki, ale także są w stanie antycypować zbiorową rzeczywistość.
Zbiorowa nieświadomość i projekt Deana Radina
Projekt Sny Gai to eksperyment, w ramach którego każdy może podzielić się swoimi snami na stronie internetowej. Narzędzia informatyczne porównują treści i szukają cech wspólnych. Dean Radin uważa, że cechy te odpowiadają “zbiorowej nieświadomości” i mogą służyć przewidywaniu przyszłych wydarzeń.
Nie jest jednak łatwo ustalić do jakiego stopnia badanie to bazuje na ideach Junga. Psychoanalityk ten był bowiem dość ekscentryczny – jego badania nad mitologią zachęciły go do sięgania po Tarota i uwzględniania układu planet przy pracy z pacjentami. Dorobek Junga pełen jest aluzji tego typu.
Projekt Sny Gai może wprawdzie budzić wątpliwości, ale z pewnością bazuje na interesujących założeniach.
Co więcej, udowadnia, że ludzie są podobni – czy to na Sumatrze, czy na Islandii. Pragnienia, lęki i oczekiwania w zglobalizowanym świecie powtarzają się, niezależnie od różnic kulturowych.
Bibliografia
Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.
McTaggart, L. (2017). El campo. EDITORIAL SIRIO SA.