Prawa karmy - 10 cytatów, które pomogą nam je zrozumieć

Prawa karmy - 10 cytatów, które pomogą nam je zrozumieć

Ostatnia aktualizacja: 16 kwietnia, 2018

Prawa karmy to coś, o czym być może już kiedyś słyszałeś. Ogólnie rzecz biorąc o karmie mówi się, gdy dzieje nam się coś negatywnego a my rozumiemy to jako rodzaj zemsty, jakie życie bądź wszechświat wywiera na nas za nasze czyny. W rzeczywistości jednak nie do końca o to chodzi.

Dlatego właśnie w dzisiejszym artykule chcielibyśmy, abyś poznał kilka cytatów, dzięki którym nieco lepiej zrozumiesz prawa karmy, pojmując głębiej ich sens.

Samo słowo: “karma” pochodzi z sanskryptu i rozumie się je w gruncie rzeczy jako niewidzialną i nieprzeniknioną siłę, która łączy się z każdą czynnością wykonywaną przez danego człowieka. Siła ta rozpoczyna łańcuch wydarzeń będących konsekwencjami. Ogólnie rzecz biorąc przedstawia sobą prawo przyczyny i skutku.

“Problemy czy sukcesy, wszystko to jest wynikiem naszych własnych czynów. Karma. Filozofia akcji, w której nikt nie jest w stanie zapewnić nam spokoju ani szczęścia. Prawa karmy polegają na tym, że sam człowiek jest odpowiedzialny za to, by przez swoje własne czyny przynieść sobie szczęście, sukces, bądź cokolwiek innego

-Maharishi Mahesh Yogi-

Człowiek jest istotą wolną i zawsze ma prawo wyboru co do tego, w jaki sposób postąpić. Od tego wyboru zależy, co się stanie w przyszłości. Nie istnieje szczęście ani pech, są tylko konsekwencje naszych własnych decyzji. Wiele z nich pojawia się jednak dopiero po bardzo długim czasie.

Przyjrzyjmy się niektórym cytatom, aby zrozumieć prawa karmy.

Prawa karmy – cytaty, by je zrozumieć

Zacznijmy od pięknego cytatu, który ujmuje prawa karmy w pigułce. Jest to cytat, którego autorem jest Edwin Hubbel Chapiny. Mówi on:

“Każda czynność w naszym życiu dotyka jakiejś struny, która będzie wibrować przez wieczność”

Co to oznacza? Żadna czynność, nawet ta najmniejsza, nie przechodzi niezauważona. Każda w jakiś sposób odbije się na przyszłości.

Karma

Inną ciekawą kwestię poruszył Eckhart Tolle. Zaprasza nas on do refleksji nad prawdą, która czasem uchodzi naszej uwagi: przeżywamy dokładnie to, co powinno nas spotkać. Objawia się to w naszym codziennym życiu. Oto co powiedział:

“Życie przyniesie Ci doświadczenie, które będzie najbardziej użyteczne dla Twojego rozwoju i kształtowania Twojej świadomości. Skąd masz wiedzieć, jakiego doświadczenia potrzebujesz? To proste: to doświadczenie, które właśnie przechodzisz”

Wielki myśliciel Robert Louis Stevenson porusza z kolei temat, jakim są prawa karmy w naszym codziennym życiu. Jeden z jego cytatów brzmi:

“Nie osądzaj każdego dnia po owocach, jakie zbierasz, lecz po nasionach jakie siejesz”

Ta mądra afirmacja ukazuje jeden z dwóch istotnych aspektów karmy: zbierasz to, co siejesz, dlatego warto już dziś inwestować w lepszą przyszłość.

Karma a relacje z innymi

Więzi jakie mamy z innymi są jednym z najważniejszych tematów, jakie poruszają prawa karmy. Ten cytat na przykład ukazuje, że każdy człowiek pojawia się w naszym życiu z jakiegoś powodu i nie przez przypadek. Mówi on:

“Poznaliśmy się z jakiegoś powodu. Jesteś błogosławieństwem lub jesteś lekcją”

W taki sam sposób, Elbert Hubbard przypomina nam, że nasze więzi z innymi, niezależnie od tego, czy są dobre czy złe, nie są kwestią przypadku. To my sami budujemy te więzi i nadajemy im formę, jaką mają. Jak głosi cytat:

“Budzimy w innych to samo nastawienie do nas, jakie my mamy do nich”.

Krąg ludzi

Uzupełnia to cytat wypowiedziany przez Wayne’a Dryer’a. Mówi on:

“Sposób, w jaki ludzie Cię traktują to ich karma; Twoją karmą jest to, w jaki sposób traktujesz ich ty”

Dlatego właśnie warto skupić się na tym, jak traktujemy innych, a nie na odpowiedzi, jaką od nich otrzymujemy.

Inną piękną frazą, która pomaga nam zrozumieć prawo karmy jest cytat autorstwa mistrza buddyjskiego znanego jako Ma Jaya Sati Bhagavati. Mówi on:

“Gdy sadzisz nasiona miłości, Ty sam kwitniesz”

Prawa karmy a świadomość i sumienie

Jest to cytat autorstwa Vera Nazarian, doskonale ujmujący, czym tak naprawdę jest karma:

“Karma nie jest nienaruszalnym silnikiem systemu karcenia pochodzącego od wszechświata. Jest to raczej naturalna kolej rzeczy, efektów i konsekwencji”

Cytat ten wyjawia nam, że nie ma czegoś takiego jak kara pochodząca z niebios, która nieuchronnie na nas przyjdzie za złe czyny. Są to po prostu mechanizmy, które dają początek łańcuchowi wydarzeń o negatywnym lub pozytywnym skutku.

Podobną ideę wyraża w swoim cytacie Deepak Chopra:

“Gdy prawa karmy są rozumiane we właściwy sposób, są jedynie mechanizmem, poprzez który ujawnia się nasze sumienie”

To sam człowiek często zajmuje się generowaniem aktów karania samego siebie. Jeżeli działamy w niewłaściwy sposób, nie można oczekiwać, że pozytywnie wpłynie to na nasze życie. Zło przynosi zło, tak jak dobro niesie za sobą dobro.

Medytacja pod drzewem

Prawa karmy obejmują też nieustanne powtarzanie się. Wynika to z faktu, że życie przynosi nam wciąż te same trudności i stwarza wciąż te same trudne okoliczności, abyśmy je sobie w końcu uświadomili. Bardzo jasno wyraża to cytat, którego autorem jest Ben Okri:

“Prawo jest proste. Każde doświadczenie powtarza się powodując u Ciebie cierpienie aż do czasu, gdy po raz pierwszy doświadczysz go we właściwy sposób i kompletnie”

Kultura orientu zawsze wychodzi nam naprzeciw z cennymi lekcjami i wielkimi naukami. Prawa karmy nie są tu wyjątkiem. Kryje się w nich wielka mądrość, od nas zależy, czy z niej skorzystamy.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.