Szczęście bierze się ze zmian, wszyscy ich potrzebujemy

Szczęście bierze się ze zmian, wszyscy ich potrzebujemy
Gema Sánchez Cuevas

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Gema Sánchez Cuevas.

Ostatnia aktualizacja: 22 grudnia, 2022

Wszyscy chcemy, aby nadszedł dzień, w którym możemy zamknąć oczy, wziąć głęboki oddech i poczuć, jak szczęście płynie w naszych żyłach. Kto nie lubi uczucia błogości i szczęścia sączącego się ze wszystkich porów naszej skóry?

Problem polega na tym, że szczęścia nie osiąga się z dnia na dzień, ani też nie wkracza ono w nasze życie w magiczny sposób. Bycie szczęśliwym to więcej niż czekanie i dostosowywanie się. Obejmuje podejmowanie decyzji, działanie i budowanie – wykorzystywanie osobistych wartości i motywacji jako fundamentu. Szczęście jest wewnętrznym stanem bytu. Na tym to polega.

“Szczęście nie jest czymś gotowym. Pochodzi z twoich własnych działań. “

Dalai Lama

Pułapka bezczynności

Powszechnie uważasz, że jesteś nieszczęśliwy, ponieważ szczęście nie pojawiło się w twoim życiu i pytanie, kiedy wreszcie będziesz szczęśliwy. Tylko, że szczęście nie zależy od czasu, warunków zewnętrznych ani powodzenia. Zależy od Ciebie i tego, co robisz, aby je osiągnąć.

Według Sonji Lyubomirsky, profesor psychologii i badaczki szczęścia, 50% naszej zdolności do bycia szczęśliwym jest zależne od genów, 10% od czynników zewnętrznych i 40% tego, jak myślimy i postępujemy. Dlatego waga naszych myśli i działań jest 4 razy większa niż rzeczy, których nie możemy kontrolować. Nie mamy więc żadnej wymówki, by nie starać się pracować nad własnym szczęściem.

Szczęście - dziewczyna na łonie natury.

Jeśli nie jesteś zadowolony ze sposobu, w jaki teraz żyjesz, prawdopodobnie nie będziesz również w przyszłości, chyba że zrobisz coś, by to zmienić. Narzekanie nie jest lekarstwem na nieszczęścia lub pomostem prowadzącym do dobrego samopoczucia. To tylko pułapka, która powiedzie cię ku apatii i cierpieniu.

Brak aktywności jest kuszący i jesteśmy do niego przyzwyczajeni, ale to nie przynosi nam żadnego pożytku. Nie ma usprawiedliwienia; jeśli chcesz być szczęśliwy, podejmij działanie. Czy naprawdę myślisz, że siedzenie w miejscu i nie robienie niczego sprawi, że będziesz szczęśliwy w przyszłości? Jeśli robisz to samo, co zawsze i nie przynosi to żadnych rezultatów, to po co tak robić?

Co oznacza dla ciebie szczęście?

Jak widzieliśmy, aby być szczęśliwym, ważnym czynnikiem, który możesz kontrolować, są twoje własne myśli. Najważniejszym czynnikiem decydującym o tym, czy będziesz szczęśliwy czy nie, jest twoja własna koncepcja szczęścia.

Co oznacza szczęście dla ciebie, dla niego, dla niej, dla mnie? To dość powszechne pytanie, ale ludzie często nie zadają go na poważnie. Jeśli nigdy nie zapytasz siebie, to skąd będziesz wiedzieć, czy jesteś szczęśliwy? Nawet jeśli uważasz, że twoja odpowiedź jest błędna, musisz przynajmniej zadać sobie to pytanie.

Czyniąc to, warto mieć na uwadze inne czynniki. Na przykład szczęście nie pojawia się wówczas, gdy kupujesz nowy samochód lub nowy dom. Ma niewiele wspólnego z rzeczami materialnymi, wykraczającymi poza zaspokojenie podstawowych potrzeb. Uczucia, które żywimy wobec przedmiotów, choć przyjemne, są tylko powierzchowne. Nie chodzi o ilość, chodzi o jakość.

Szczęście nie jest uśmiechem, chociaż z pewnością to pomaga. Nie oznacza życia pozbawionego zmartwień, ale posiadanie umiejętności do mierzenia się z rzeczywistością i stworzenia środowiska, które sprawia, że ​​czujesz się dobrze bez powodowania krzywdy lub używania innych ludzi jako instrumentów.

Prawdziwe szczęście to kwestia samopoczucia.

Dziewczyna i jesienne liście.

Jeśli chcesz być szczęśliwy, bądź zdecydowany

Nie wystarczy po prostu chcieć być szczęśliwym, jeśli nic w tym kierunku nie robisz. To najważniejsza część, ponieważ wszystko zależy od twoich myśli, działań, uczuć, decyzji, siły woli, ruchu.

Wybierasz, czy jesteś bohaterem własnego życia, czy widzem obserwującym z boku. Pierwsze podejście przyniesie ci satysfakcję, podczas gdy drugie sprawi, że poczujesz się jak ofiara. To zależy całkowicie od ciebie. Wszystkie twoje decyzje mają wpływ na ścieżkę jaką podążasz.

Jeszcze jedną rzeczą do zapamiętania jest to, że szczęście wymaga odwagi, aby stawić czoła swoim lękom i ochronić się przed niepewnością. Podsumowując, nie będziesz szczęśliwy, jeśli uważasz, że na to nie zasługujesz, więc bardzo ważne jest, abyś uwierzył w siebie. Ponieważ szczęście jest postawą, stanem bycia kultywowanym od wewnątrz poprzez nieustanne zmiany.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.