Kojący ludzie - 7 charakteryzujących ich cech

Kojący ludzie - 7 charakteryzujących ich cech
Fátima Servián Franco

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Fátima Servián Franco.

Ostatnia aktualizacja: 27 grudnia, 2022

Kojący ludzie są radośni i motywujący. Zarażają nas swoim nastawieniem i już po krótkim czasie przy ich boku zaczynamy czuć się dobrze, jak gdyby ich pozytywna energia była zaraźliwa. Wyjaśnieniem tego zjawiska jest działalność neuronów lustrzanych. To właśnie one umożliwiają nam okazywanie empatii, odgrywając emocje innych i sprawiając, że zwracamy na nie uwagę.

Na nasz nastrój – i co za tym idzie na nasze zdrowie – mają wpływ nie tylko nasze emocje, ale też emocje ludzi, z którymi wchodzimy w związki i nawiązujemy więzi. Dlaczego? Otóż korzystamy z energii tych, którzy nas otaczają.

Znawcy tacy jak John Mattone zapweniają, że to niezwykle ważne, by starannie dobierać nasze najbliższe otoczenie i otaczać się osobami, które dają nam z siebie coś pozytywnego. Dzięki nim bowiem możemy się rozwijać. Stąd też potrzeba, aby w naszym życiu pojawili się kojący ludzie.  Jak jednak ich rozpoznać? Opowiemy Ci o tym w dzisiejszym artykule.

Skoro nastawienie jest zaraźliwe, czy warto zarazić się Twoim?

Otaczający nas ludzie wpływają na naszą higienę umysłu

Czy czujesz się lepiej, gdy znajdujesz się w gronie swoich przyjaciół? Dzieje się tak, ponieważ dobre i zdrowe przyjaźnie dodają jakości naszemu życiu. Dzięki nim łatwiej jest też zadbać o higienę umysłu.

Badacze z Uniwersytetu Brigmam’a Young’a w USA po przebadaniu 300 000 osób przez siedem lat, doszli do wniosku, że nasze osobiste relacje z innymi działają jak nasza bariera ochronna, aktywując nasz układ odpornościowy. Dzięki temu zmniejsza się ryzyko zapadnięcia na poważne choroby zarówno psychiczne jak i fizyczne.

Przyjaciele z parasolką

Osoby o szerokim kręgu przyjaciół zmniejszają ryzyko poważnych chorób i śmierci aż o 22%. Wnioski te wyciągnięto na podstawie badań przeprowadzonych na przestrzeni ponad dziesięciu lat na 500 osobach. Wyniki opublikowano w czasopiśmie Journal of Epidemiology and Community Health.

W innym badaniu przeprowadzonym na Uniwersytecie Kalifornijskim rezultaty były jeszcze bardziej uderzające. Zakończono je w 2006 roku i uczestniczyło w nim ponad 3000 kobiet chorych na raka piersi. Badania te dowiodły, że kobiety, które nie miały bliskich przyjaciół były aż czterokrotnie bardziej narażone na śmierć z powodu swojej choroby niż te, które miały grono dziesięciu lub więcej przyjaciół.

Nie ulega najmniejszej wątpliwości, że znajdowanie się w gronie dobrych przyjaciół zmienia funkcjonowanie naszego mózgu, zwłaszcza tak zwany ośrodek nagrody.

Czym są kojący ludzie? Niczym innym jak miłością.

Kojący ludzie i ich siedem cech charakterystycznych

Kojący ludzie charakteryzują się kilkoma pięknymi cechami:

  • Są to ludzie, którzy obserwują, ale nie osądzają. Nie wykorzystują technik manipulacji, po prosu patrzą na innych takimi, jakimi oni są, bez konieczności zmieniania ich. Kojący ludzie szanują też Twoją przeszłość i historię.
  • To, co myślą, czują robią i mówią, jest ze sobą w zgodzie. Są to ludzie oddani, którzy kształtują samoświadomość i swoje sumienie poprzez czyny, a nie iluzje.
  • Są to ludzie, którzy chcą Cię poznać. Nie wtrącają się jednak. Szanują Twoją przestrzeń i Twoje chwile samotności. Są niezwykle rozważni.
  • Są to ludzie uważni i przyjaźni. Wyróżniają się na tle innych swoim człowieczeństwem.
  • Wykazują pozytywne nastawienie. Kojący ludzie postrzegają życie z punktu widzenie życzliwości i dobroci. Ich towarzystwo jest istnym skarbem i zawsze masz ochotę na więcej.
  • Roztaczają wokół siebie atmosferę bezpieczeństwa. Oczywiście, nikt nie może nas uchronić przed przykrymi chwilami w naszym życiu. Jest jednak jasne, że jeśli mamy zdrowe i bezpieczne środowisko, stres pojawi się tylko i wyłącznie tam, gdzie jest konieczny.
  • Zarażają pozytywnymi emocjami. Efekt przekazywania swoich emocji drugim jest bardziej niż oczywisty, nie można zaprzeczyć jego istnieniu. Gdy towarzyszy Ci osoba będąca pesymistą, dzień za dniem, tydzień za tygodniem, bardzo prawdopodobne, że z czasem Ty też wciągniesz się w jego sposób myślenia. Z drugiej jednak strony, jeśli otaczają Cię ludzie nastawieni optymistycznie, doświadczysz dobrego samopoczucia znacznie łatwiej. Wszystko to dzieje się dzięki neuronom lustrzanym.
Kobieta śpi na sercu

Tak czy inaczej, w pewien niezwykły i im tylko znany sposób, kojący ludzie wypełniają ten świat światłem i wspierają innych swoją siłą. Są bezcenni. Są lekcją tego, że należy dbać o tych, których kochamy.

“Tak jak świeci światło tej małej świecy, tak też jeden szlachetny czyn w tym bezdusznym świecie roztacza wokół siebie swoje światło”

-William Shakespeare-


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.