Hinduizm - 6 rzeczy, które lepiej zachować w tajemnicy

Hinduizm - 6 rzeczy, które lepiej zachować w tajemnicy
Valeria Sabater

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Valeria Sabater.

Ostatnia aktualizacja: 10 grudnia, 2021

Hinduizm pokazuje nam sposób w jaki powinniśmy mierzyć się z życiem i poczucie odpowiedzialności, gdzie czasami milczenie jest naszym najlepszym sprzymierzeńcem. Istnieją rzeczy, które lepiej zachować w tajemnicy. Nasze cele, intencje i osiągnięcia, które należą do sfery prywatnej, do tej osobistej przestrzeni wyznaczonej przez nasz osobisty rezerwat.

Coś, o czym często wspomina hinduizm, jest bezpośrednie zaproszenie do przemyślenia naszego istnienia, do refleksji nad nim poprzez inny, znacznie szerszy pryzmat. Celem tej religii, zwłaszcza w Indiach i Nepalu, jest prowadzenie człowieka po ścieżce wyzwolenia.

Tam gdzie nasze myśli, emocje, działania i słowa prowadzą nas do spokoju, do stanu świadomości, w którym wszystko żyje ze sobą w harmonii.

Tak więc, w obrębie wszystkich tych nurtów duchowych, bardzo łatwo jest znaleźć szereg porad, aby znaleźć wewnętrzną równowagę, dobre samopoczucie i spokój. Hinduizm zbiera esencję kilku różnych doktryn, w których z kolei mówi się nam, czego nie powinniśmy robić, czego najlepiej unikać lub co ograniczać.

Nie możemy zapominać, że w tym nurcie filozoficznym każde działanie ma swój skutek, swoje konsekwencje. Dobry Hindus, na przykład, jest osobą, która wie, jakie ma obowiązki, jaka jest jego odpowiedzialność.

Wie on co to “Dharma“, w której wszelki materialny postęp ma swoją duchową transcendencję, i więź, która pozwoli na prawdziwe szczęście w tym i w następnym wcieleniu. Dlatego warto wiedzieć, co lepiej utrzymywać w tajemnicy, zwiększając poczuciu odpowiedzialności za siebie i innych.

dharma chakra

1. Hinduizm: nie rozsiewaj plotek ani nie przekazuj dalej negatywnych opinii o innych

Jeśli ktoś przychodzi do nas z plotką, z obraźliwym komentarzem lub krytyką na temat innych, najlepiej spuścić zasłonę. Bądźmy murem, która odbija cała negatywność i obrazę. Warto tutaj raz jeszcze przypomnieć sobie potrójny filtr Sokratesa. Jeśli informacja, która nas dociera, nie jest ani dobra, ani użyteczna, ani prawdziwa, nie należy brać jej pod uwagę ani przekazywać dalej.

 “Zanim zaczniesz kogoś osądzać, najpierw przejdź 3 dni w jego butach”.

-Przysłowie hinduskie-

2. Co zachować w sekrecie: twoje plany

Jeśli masz jakieś konkretne marzenie, cel, osobisty projekt, bądź ostrożny. Nie opowiadaj o nim innym, stąpaj twardo po ziemi i uważaj, lepiej się nie śpiesz. Niech te plany dojrzeją i staną się rzeczywistością.

Często gdy opowiadamy o naszych marzeniach lub celach ludzie, którzy nie podzielają naszego zapału i mogą poddawać nas w wątpliwość lub krytykować. Bądź ostrożny i nie wahaj się zachować dla siebie tych osobistych wyzwyań, które któregoś dniach chcesz osiągnąć.

3. Twoje emocjonalne osiągnięcia, chwile, kiedy byłeś dla siebie bohaterem

Tylko ty wiesz, ile wygrałeś wewnętrznych bitew. Ile przeszkód musiałeś pokonać które przewyższałeś, aby udowodnić sobie, że możesz, że zasłużyłeś na nagrodę. Czasami na naszej życiowej drodze natrafiamy na wiele niezrozumiałych przeszkód (rozczarowanie, kłamstwa, opuszczenie, frustracja…). To dzięki nim staliśmy się twardsi, to one nas wyrzeźbiły, odcisnęły na nas swoje piętno, ale wydobyło też to, co w nas najlepsze.

Te zwycięstwa, najbardziej intymne, często należą do naszej prywatnej strefy. Ponieważ czasami, gdy mówimy o nich głośno, tracą przejrzystość, nie są zrozumiałe lub są interpretowane w mylny sposób. Na przykład biorąc nas za osoby aroganckie.

smutna kobieta na polu

4. Prywatność twojej rodziny

Jeśli istnieją jakieś aspekty, które powinniśmy zachować w tajemnicy, to zdecydowanie te dotyczące naszego ogniska domowego, rodziny, partnera. Ta intymna strefa należy wyłącznie do nas. Są to sytuacje i więzi, o których nie powinno mówić się głośno, nie powinniśmy o nich mówić poza naszym najbliższym otczeniem

Tylko wtedy, gdy wymaga tego sytuacja lub jeśli ostatecznym celem jest otrzymanie pomocy w poprawie relacji, możemy omówić pewne kwestie z osobą trzecią. Bądźmy jednak ostrożni i dobrze wybierzmy z kim chcemy się podzielić naszą prywatnością.

5. Twoje dobre uczynki

Innym aspektem naszego życia, które najlepiej jest zachować w tajemnicy, są nasze dobre, szlachetne uczynki. Dobroć nie potrzebuje widzów, dobre uczynki nie muszą być wywieszane na plakatach czy neonach. Nie stają się mniej prawdziwe, gdy nikt nie jest ich świadkiem.

Prawdziwa dobroć jest tym, czego nie widać, co ćwiczymy codziennie małymi gestami, które zebrane razem dają wielkie czyny i często w zupełnym anonimacie.

6. Twoje braki

Są ludzie, którzy mają obsesję na punkcie tego, czego im brakuje i czego nie mają. Nie są w stanie dostrzec, jak bogaci są naprawdę, jeśli wezmą pod uwagę naprawdę wartościowe aspekty.

Unikaj tego, ponieważ inną rzeczą, którą najlepiej utrzymywać w tajemnicy, jest to czego nie masz. Jeśli nie masz najnowszego smartphona zachowaj to dla siebie, być może masz przed sobą kogoś, kogo na niego nie stać. Jeśli nie masz partnera, jeśli nie masz domu twoich marzeń, jeśli w tym roku nie możesz pozwolić sobie na wakacje, nie narzekaj, nie mów o tym tak, jakby te braki były powodem absolutnego nieszczęścia.

Czasami żałujemy, że nie mamy rzeczy, które tak naprawde nie są istotne.

“Rzeczy materialne nie są w stanie dać człowiekowi pełni szczęścia”.

-Przysłowie hinduskie-

drzewo gif

Podsumowując, jak mogliśmy zaobserwować, hinduizm dostarcza nam rad, o których wszyscy w pewnym momencie myśleliśmy. W rzeczywistości chodzi tylko o stosowanie tej wzbogacającej sztuki, która coraz rzadziej się spotyka: roztropność, rozsądek i szacunek innych.

Dlatego nie zapominajmy, że jak pokazuje nam ta inspirująca religia, każde działanie ma swoje konsekwencje. Więc poświęćmy więcej czasu na refleksję, byśmy mogli zrozumieć, że czasami cisza jest najlepszym miejscem, by zachować nasze sekrety, sny i myśli.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.