Są ludzie, którzy pracują tylko po to, by wzmocnić swoje ego. Pytanie brzmi: co tak naprawdę osiągają? Praca w celu wzmocnienia ego, zamiast poczucia spełnienia, może prowadzić do nieudolności. Co więcej, szkodzi zarówno zdrowiu psychicznemu, jak i środowisku pracy.
Gdyby niektórzy profesjonaliści nie mieli takiej obsesji na punkcie swojego ego, być może dzisiaj bylibyśmy lepiej odżywieni, lepiej poinformowani i mieli lepsze zdrowie psychiczne.
Praca w celu wzmocnienia ego
Elizabeth Holmes mogła być dobrym przedsiębiorcą, ale jej nadmierne ego spowodowało, że poświęciła zbyt wiele energii, by pokazywać swoje osiągnięcia innym. W ten sposób stała się jednocześnie multimilionerką i oszustką.
Była założycielką Theranos, firmy biotechnologicznej zajmującej się badaniem krwi. Obecnie została skazana za oszustwo i może spędzić do 20 lat w więzieniu. Jednak zanim jej strumień kłamstw wyszedł na jaw, Holmes była szanowaną bizneswoman, która regularnie pojawiała się na listach wpływowych osób.
Była wymagająca wobec swoich pracowników, uwielbiała Steve’a Jobsa, a jej jedynym celem było zostać miliarderką i zbudowanie imperium. John Carreyrou, na końcu swojej książki o firmie Theranos, postawił pytanie, czy Elisabeth można uznać za socjopatkę.
Można powiedzieć, że Holmes był pracoholiczką, chociaż w jej przypadku to nie jej domniemana praca ją napędzała, ale jej ego. Tego typu ludzie nie dbają o to, czy tworzą wadliwą organizację, źle traktują klienta, czy są chłodni i nieczuli wobec pacjenta w trakcie terapii.
Zbędne karmienie ego tworzy profesjonalistów tego typu. Są pracownikami, którym bardziej zależy na byciu uprawomocnionym w świecie niż na tworzeniu czegoś głębokiego lub użytecznego. Próżność to jedyna rzecz, za którą dążą. Co więcej, po drodze wprowadzają wiele osób w zakłopotanie i oszukują innych.
Nieudolność próżności
Ci, którzy zostali złapani w szpony swojego ego i pogoni za coraz większym prestiżem, tracą kontrolę. Praca w celu wzmocnienia ego czyni ich podatnymi na manipulacje, zawęża pole widzenia i psuje ich zachowanie. To często powoduje, że działają wbrew własnym wartościom.
Stają się ofiarami własnej potrzeby bycia postrzeganym jako osoby „duże” lub „ważne”. Co więcej, w końcu podejmują decyzje, które mogą być szkodliwe dla nich, ich pracy i osób wokół nich.
Korupcja
Rozdęte ego psuje również nasze zachowanie. Ludzie, którzy wierzą, że są jedynym architektem swojego sukcesu, są bardziej niegrzeczni, bardziej samolubni i chętniej przeszkadzają innym. Jest to szczególnie prawdziwe, gdy spotykają się z niepowodzeniami i krytyką.
W konsekwencji rozdęte ego uniemożliwia im uczenie się na własnych błędach. Budują mur obronny, który utrudnia im docenienie bogatych lekcji, jakie mogą wyciągnąć z porażki. W efekcie ich ego eliminuje pokorę niezbędną do uczenia się i doskonalenia w pracy.
Ego zawsze szuka informacji potwierdzających to, w co chce wierzyć. Zasadniczo, duże ego oznacza silne nastawienie na potwierdzenie. Z tego powodu ludzie tracą perspektywę i kończą w bańce przywództwa, w której widzą i słyszą tylko to, czego chcą.
W rezultacie tracą kontakt z ludźmi, którymi kierują, kulturą, której są częścią, a ostatecznie z własnymi klientami i interesariuszami. Ich ego sprawia, że są mniej wydajni, ponieważ tracą naturalność, której potrzebują, pokorę do uczenia się i życzliwość w kontaktach z innymi.
Co zrobić, jeśli masz rozdęte ego?
Ważne jest uwolnienie się od nadmiernie powiększonego ego. Wymaga to jednak również refleksji i odwagi. Oto kilka wskazówek, jak być lepszym szefem lub współpracownikiem:
- Rozważ korzyści i przywileje, które oferuje Twoja praca. Niektóre z nich pozwalają na efektywną pracę. Jednak inne są po prostu korzyściami promującymi Twój status i władzę, a ostatecznie także Twoje ego. Musisz starać się zachować tylko te atrybuty, które pomagają Ci wykonywać lepszą pracę, a nie te, które tylko podkreślają Twoje znaczenie nad innymi. Dzięki temu będziesz bardziej wydajny, a także zaoszczędzisz energię.
- Jeśli interesuje Cię tylko karmienie osobistych ego innych, jako sposób wspinania się po szczeblach kariery, nigdy nie wniesiesz niczego autentycznego, ani na poziomie osobistym, ani biznesowym.
- Zatrudnij inteligentnych ludzi, którzy są przeszkoleni do przyjmowania innych opinii bez poczucia osobistego ataku. Tego typu ludzie nie karmią fałszywych ego, ale pobudzają pragnienie prawdziwej nauki.
- Pokora i wdzięczność są kamieniami węgielnymi bezinteresowności. Poświęć chwilę na koniec każdego dnia, aby zastanowić się nad ludźmi, którzy byli jego częścią, pomagali Ci w pracach domowych lub dotarli gdzieś na czas. Pomoże Ci to rozwinąć naturalne poczucie pokory i wdzięczności.
Klucz do sukcesu
Sukces, wyższa pensja, lepsze biuro, dobry humor — tego rodzaju rzeczy często sprawiają, że czujesz, że znalazłeś odpowiedź na bycie liderem. Tak jednak nie jest. Przywództwo dotyczy ludzi, a ludzie zmieniają się każdego dnia.
Jeśli wierzysz, że znalazłeś uniwersalny klucz do przewodzenia ludziom, w rzeczywistości go zgubiłeś. Jeśli pozwolisz swojemu ego decydować o tym, co widzisz, słyszysz i w co wierzysz, pozwolisz, aby przeszłe sukcesy zaszkodziły Twojemu przyszłemu sukcesowi. Twoje ego może być wrogiem Twojej wydajności w pracy, niezależnie od tego, czy inni to zauważą.
Bibliografia
Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.
- Simón, V. M. (2001). El ego, la conciencia y las emociones: un modelo interactivo. Psicothema, 205-213.
- Uribe Botero, A. (2005). Reconocimiento y humildad: lo que media en la inclusión del otro.