The Dropout: historia Elizabeth Holmes, kobiety stojącej za skandalem Theranosa

The Dropout opowiada o powstaniu i upadku imperium Elizabeth Holmes. Opowiada historię amerykańskiego społeczeństwa i tego, jak myśl, że „jeśli chcesz, możesz to mieć”, może powodować tak wiele problemów.
The Dropout: historia Elizabeth Holmes, kobiety stojącej za skandalem Theranosa
Cristina Roda Rivera

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Cristina Roda Rivera.

Ostatnia aktualizacja: 27 grudnia, 2022

The Dropout to ośmioodcinkowy miniserial wyreżyserowany przez Elizabeth Meriwether. Jest oparty na podkaście prowadzonym przez Rebeccę Jarvis i został wyprodukowany przez ABC News. Fabuła skupia się na wzlotach i upadkach Elizabeth Holmes, założycielki firmy Theranos.

Komediowe akcenty zmieszane z dramatem sprawiają, że akcja serialu The Dropout jest szybka, dowcipna i istotna. Serial ten zadaje ważne pytanie: w jaki sposób dziewczyna, która zdecydowała się rzucić studia, zdołała wszystkich oszukać?

Serial jest krytyką naukowej nadprodukcji w dziedzinie innowacji, gdzie często porzuca się zasady samej nauki. Ulubioną frazą Holmes jest „Rób coś albo nie rób. Nie ma czegoś takiego jak próby”. Jednak to dzięki wielokrotnym próbom nauka stała się tym, czym jest. To dzięki swoim porażkom i błędom ostatecznie uzyskuje się rozwiązania.

The Dropout: marzenie o byciu sławnym i zmienianiu świata

Elizabeth Holmes spełniła swoje życiowe marzenie. Marzyła o zostaniu sławną rewolucyjną miliarderką, jak Steve Jobs. Co więcej, osiągnęła to. Jednak druga część jej historii pokazuje, że dokonała tego za pomocą wadliwego produktu, co szybko zatuszowała będąc u szczytu sławy.

Entuzjaści technologii poznali kolejnego „wizjonera”, który zamierzał wykorzystać technologię do poprawy zdrowia milionów ludzi na całym świecie. Ponadto była to kobieta, która weszła na terytoria tradycyjnie zdominowane przez mężczyzn.

The Dropout odnosi się do idei, że niekoniecznie chodzi o to, co masz, ale jak to sprzedajesz. Sugeruje to, że wielu „potomków” Doliny Krzemowej było przytłoczonych liczbą geniuszy, którzy zmienili świat, takich jak Steve Jobs i Elon Musk. Myśleli, że ich przeznaczeniem jest osiągnięcie tej samej chwały.

To pokazało problem, że wielu studentów porzuciło ideę uprawiania nauki, technologii i biomedycyny jako powołania. Pewnie dlatego, że oznaczałoby to przyjęcie skromnych stanowisk i skupienie się na wartościowych produktach, niezbędnych dla świata.

Kiedy osiągnięcie sukcesu jest ważniejsze od nauki

Od pierwszego odcinka wszystkie banalne zwroty na temat idei i marzeń, typu „jeśli chcesz, możesz wszystko” łączą się w problematyczny sposób w postaci Elizabeth Holmes. Zanim dziewczyna poszła na studia, jej ojciec został wyrzucony z firmy, w której pracował, za możliwe oszustwo.

„Takie rzeczy się dzieją, gdy chcesz coś zmienić. Najpierw wszyscy myślą, że zwariowałeś. Potem walczą z Tobą. A potem, nagle, zmieniasz świat”.

-Elizabeth Holmes-

Elizabeth odczuwa desperację ze strony swojej rodziny: chcą oni mieć pewność, że dziewczyna dobrze sobie radzi. W końcu jej ojciec był prostym robotnikiem, choć dobrze zarabiał.

Od pierwszego odcinka widzimy, jak jej obsesja bycia milionerką i stworzenia nowego produktu osiąga absurdalny poziom. Co więcej, rodzice zamiast wpajać jej wartości nauki, pracy czy skromności, zachęcali ją do marzeń o bogactwie i sławie.

Elizabeth Holmes: rewolucjonista w dziedzinie oszustw technicznych

Elizabeth Holmes urodziła się 3 lutego 1984 roku w Waszyngtonie. Jej matka, Noel, była członkinią komitetu Kongresu. Jej ojciec, Christian Holmes, pracował dla Enronu, zanim przeniósł się do agencji rządowych, takich jak USAID.

Kiedy miała 7 lat, Holmes próbowała wynaleźć własny wehikuł czasu, wypełniając cały notatnik szczegółowymi rysunkami technicznymi. W wieku dziewięciu lat powiedziała swoim krewnym, że gdy dorośnie, chce zostać miliarderką. Jej krewni przyznali, że powiedziała to z „najwyższą powagą i determinacją”.

„Wybitny” uczeń

To właśnie w szkole średniej Holmes rozwinęła swoją etykę pracy, często ucząc się do późna. Szybko została studentką, a nawet założyła własną firmę, sprzedając kompilatory C++, rodzaj oprogramowania, które tłumaczyło kod komputerowy do chińskich szkół.

Holmes zaczęła brać lekcje mandaryńskiego i w połowie szkoły średniej przekonała Uniwersytet Stanforda, by przyjął ją na letni program, którego kulminacją była wycieczka do Pekinu. Tam poznała swojego byłego kochanka i współzałożyciela Theranosa, Sunny Balwani, miliardera znacznie od niej starszego.

Radykalny zwrot w życiu Elizabeth Holmes

Holmes rozpoczęła studia na Wydziale Inżynierii Chemicznej Uniwersytetu Stanforda. Już wtedy bardziej pragnęła być milionerką niż poświęcić się nauce. To był początek oszustwa i koniec jej całkiem inspirującego marzenia posiadania fortuny bez względu na koszty.

Chęć zmiany świata to godny podziwu pomysł u młodych ludzi. Entuzjazm do tworzenia czegoś, co poprawia jakość życia ludzi za pomocą technologii, jest niezwykle cenny. Jednak pragnienie bycia milionerem nie powinno być dla nich tak ważne.

Jeśli ludzie będą ciężko pracować, wyniki przyjdą później. Aby zmienić lub ulepszyć świat, pasja wobec danej idei musi być większa niż ego. Elizabeth Holmes popełniła błąd, wciskając akcelerator w wieku 19 lat i opuszczając uniwersytet na drugim roku studiów, jak inni „rewolucjoniści”.

kobieta uśmiechnięta

Koniec firmy, która nigdy tak naprawdę nie istniała

W 2014 roku firma Theranos zajmująca się badaniem krwi i jej założycielka Elizabeth Holmes byli na szczycie świata. Jej rewolucyjny pomysł, aby za pomocą jednej kropli krwi wykrywać niezliczone choroby, zadziwił świat.

Holmes była najmłodszą na świecie miliarderką, która sama doszła do swojej fortuny. Theranos był jednym z jednorożców w Dolinie Krzemowej, wycenianym na około 9 miliardów dolarów. Jednak wkrótce wszystko zaczęło się rozpadać.

Ujawniono niedociągnięcia i nieścisłości technologii Theranos, a także rolę, jaką Holmes odegrała w ukrywaniu tych informacji. Holmes została usunięta ze stanowiska dyrektora CEO i oskarżona o „masowe oszustwo”.

Firma została zmuszona do zamknięcia laboratoriów i centrów testowych, niszcząc je jak domki z kart. Niemniej jednak, czekając na proces, Holmes podobno znalazła czas na zaręczyny i poślubienie dziedzica imperium hotelowego o imieniu Billy Evans.

Holmes została skazana za oszustwo w sądzie federalnym. W styczniu 2022 roku przysięgli uznali ją winną spisku związanego z oszustwami finansowymi dla inwestorów. Została również uznana za winną trzech poważnych oszustw związanych z przelewami w związku z programem mającym na celu oszukanie inwestorów.

Uniewinniono ją w czterech innych zarzutach i nie wydano jednomyślnego werdyktu w pozostałych trzech zarzutach przeciwko niej. Może grozić jej 40 lat więzienia. Jednak Holmes, przez wielu uważany za socjopatkę, nadal publikuje inspirujące wiadomości w mediach społecznościowych i prowadzi luksusowe życie. Jest oszustką, hańbą, szczególnie dla wszystkich kobiet naukowców, które marzą o prawdziwym zmienianiu świata.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Vals, E. (2017). Después de theranos. Nature Biotechnology , 35 (1), 11-16.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.