Najlepsze filmy do wpajania dzieciom wartości

Kino może być realną pomocą w edukacji najmniejszych domowników. Zebraliśmy listę pięciu najlepszych filmów, które uczą ich szacunku, uczciwości i odpowiedzialności.
Najlepsze filmy do wpajania dzieciom wartości
Gema Sánchez Cuevas

Przejrzane i zatwierdzone przez: psycholog Gema Sánchez Cuevas.

Ostatnia aktualizacja: 23 sierpnia, 2023

Edukacja wczesnoszkolna opiera się w dużej mierze na zabawie. Rzeczywiście, pracujemy nad edukacją i wychowaniem naszych maluchów za pomocą gier, opowieści itp. Z tego powodu filmy z wartościami są niezwykle ważne na tym wczesnym etapie życia naszych dzieci.

Istotne jest, aby dzieci od najmłodszych lat rozumiały i przyswajały sobie między innymi wartość przyjaźni, współczucia, uczciwości, wytrwałości, odpowiedzialności i lojalności.

Najlepsze filmy do wpajania dzieciom wartości

Świat kina ma do zaoferowania praktycznie wszystko. Chociaż wiele filmów skupia się na zwykłej rozrywce, inne, oprócz zajęcia naszych dzieci, przekazują one również ciekawe wartości. Mogą być przydatne dla nas jako rodziców i wychowawców, pomagając im zrozumieć i zaakceptować te ważne zasady.

Jeśli więc chcesz spędzić czas ze swoimi maluchami na zajęciach, które spodobają się wszystkim, skorzystaj z tych filmów. Nie ma znaczenia, czy zdecydujesz się oglądać je w domu, czy w kinie, z pewnością okażą się przydatne.

Król Lew

Wszyscy możemy teraz cieszyć się dwiema wersjami Króla Lwa, oryginałem z lat 90. Pierwsza jest w tradycyjnej animowanej formie, druga natomiast również jest animowana, ale sprawia wrażenie, jakby została nakręcona w prawdziwym życiu.

Jakich wartości dzieci nauczą się z tego filmu? Sednem tej historii jest odpowiedzialność. Historia opowiada o przygodach małego lwa, Simby, który urodził się, by zostać królem.

Po drodze widzimy, jak mały lew, stając się dorosłym, uczy się innych ciekawych wartości, takich jak szacunek dla innych, przyjaźń i lojalność.

„Bycie odważnym nie oznacza szukania kłopotów. Oznacza to, że jesteś wystarczająco dojrzały, aby zrozumieć swoje lęki i je przezwyciężyć”.

-Mufasa, Król Lew

https://www.youtube.com/watch?v=7TavVZMewpY

Shrek

Czy jesteś zaskoczony, że znalazłeś ten film na naszej liście? Nie powinieneś, ponieważ za śmiechem i dziwactwami słynnego zielonego ogra kryją się interesujące wartości, które wzbogacają sagę.

Wśród wielu wartości przedstawionych w filmie, takich jak przyjaźń, wyróżnia się uczciwość. Dzieci widzą postaci, które są wierne zasadom, w które wierzą, choć podążanie tą drogą często wiąże się również z zapłatą.

Pinokio

Najlepiej obejrzeć tę historię w wersji Disneya, ponieważ oryginał jest bardziej okrutny. Hollywoodzka fabryka uczyniła go delikatniejszym i zaszczepiła w nim wartość uczciwości.

Miło jest widzieć, jak drewniany bohater wraz ze swoimi sprzymierzeńcami, Błękitną Wróżką i Jiminy Cricket, odkrywają, że kłamstwa i nieuczciwość przynoszą negatywne konsekwencje, zarówno dla niech, jak i dla jego otoczenia.

Możemy wykorzystać ten film, aby pokazać dzieciom, że uczciwość jest wartościowa, nawet jeśli na krótką metę nie zawsze tak się wydaje.

ParaNorman

Ten film był nominowany do Oscara, mimo że nie był szczególnie znany. Wartość, która jest w nim najbardziej widoczna, to tolerancja.

Film opowiada historię Normana, chłopca, który rozmawia ze zmarłymi. Fabuła jest pretekstem do bliższego poznania głównego bohatera, chłopca, który ze względu na swoje szczególne zdolności czuje się wyrzutkiem. W miarę rozwoju historii ludzie wokół niego dowiadują się, że ocenianie ludzi jest nie do przyjęcia i rozumieją potrzebę bycia bardziej tolerancyjnym.

Historia zabawek

Możesz wybrać dowolny z czterech filmów Toy Story, słynnego dzieła Disney Pixar. Wybraliśmy jednak pierwszy, który jest ciekawszy pod względem wartości.

Jeśli nie znasz tej historii, opowiada ona o przygodach grupy zabawek, z których każda była kiedyś ulubieńcem Andy’ego, ich właściciela. Razem tworzą grupę, w której wszyscy się wspierają.

Jakie wartości leżą u podstaw tego filmu animowanego? W rzeczywistości jest ich kilka, z których najważniejsza to lojalność. Poza przyjaźnią widzimy, że zabawki są wobec siebie lojalne i szanują się nawzajem za to, kim są.

Przy każdym z tych pięciu filmów możesz miło spędzić czas z rodziną bez wychodzenia z domu, ciesząc się jednocześnie magią kina.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.