Popraw wydajność w pracy dzięki 3 prostym sposobom!

Popraw wydajność w pracy dzięki 3 prostym sposobom!
Julia Marquez Arrico

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Julia Marquez Arrico.

Ostatnia aktualizacja: 23 lutego, 2023

Bycie konsekwentnym oraz osiąganie celów – jeśli weźmiemy pod uwagę czas, który na to spędzamy – oznacza, że nasza wydajność często spada, a utrzymanie jej na właściwym poziomie jest trudnym zadaniem.

Chociaż nie wydaje się to być najważniejszą rzeczą, która przychodzi nam na myśl, to psychologowie spędzają lata nad badaniem oraz próbą poprawy tej praktycznej cechy jaką jest ludzka wydajność. Poddawani są mu sportowcy, studenci, kontrolerzy lotów oraz przedstawiciele wielu innych profesji.

Jednym ze sposobów na osiągnięcie lepszej wydajności, który można zastosować w większości przypadków, jest wzmocnienie motywacji, organizacja informacji lub wizualizacja zadań. Spośród wielu form, dzięki którym Twoja wydajność może się znacznie poprawić, wyróżniliśmy trzy proste sposoby z perspektywy psychologicznej. Dobrą rzeczą jest to, że możesz zastosować je sam i nie ryzykujesz żadnych skutków ubocznych.

Lepsza wydajność – zarządzaj czasem oraz jasno określ swoje priorytety

Dobra organizacja jest niezbędna jeśli chcemy utrzymać naszą wydajność na maksymalnym poziomie, czy to w związku z pracą, ze studiami czy jakimkolwiek innym zadaniem. Dobra organizacja jest fundamentem dla stabilnych priorytetów. To skuteczny sposób na ich ustalenie w zależności od okoliczności.

Dwa z najważniejszych parametrów, które determinują kolejność, o której mówimy to waga oraz pilność każdego zadania. Steven Covey spędził wiele lat jako ekspert w zarządzaniu dużymi firmami tworząc następującą metodę, która pomaga nam zdecydować co robić w każdym momencie.

Zastosuj tą metodę, aby umieszczać zaległe zadania w kalendarzu, a Twoja wydajność poprawi się. Pozwoli Ci to na wykonywanie zadań przed ostatecznymi terminami. Pomoże Ci też w zdecydowaniu, kiedy najlepiej przekazać dane zadanie komuś innemu lub usunąć je z listy “zaległych rzeczy do zrobienia”.

“Podejmowanie osobistych zobowiązań jest piękną rzeczą, ponieważ daje nam to kompletną kontrolę nad naszym przeznaczeniem.”

-Heather Schuck-

wydajność

Bądź realistyczny co do planowani i organizacji

Jednym z głównym błędów, jaki popełniają ludzie, którzy chcą zwiększyć swoją wydajność, jest niezdolność do oszacowania jak dużo czasu zajmie spełnienie danego zadania czy osiągnięcie celu. Doprowadza ich to do ogromnej frustracji.

Zawsze czują, że wcale tego czasu nie skracają. Dodatkowo, brak produktywności, o który się podejrzewają, często sprawia, że szybciej się poddają lub łatwiej się dekoncentrują. Kończy się to błędnym kołem, które stopniowo doprowadza do zaniżonej pewności siebie.

Jak możesz uniknąć wpadnięcia w tą pułapkę? Najlepszą rzeczą jaką możesz zrobić podczas planowania skomplikowanego zadania jest podzielenie go kilka prostszych części. Dzięki temu szacowanie czasu będzie bardziej realistyczne. Jeśli jednak jesteś całkowicie zdezorientowany, ta analiza pomoże Ci zapamiętać narzędzia, których potrzebujesz zanim zabierzesz się do pracy.

Następnym dobrym pomysłem, aby być bardziej realistycznym jeśli chodzi o Twój grafik jest podzielenie dnia na dwie części, rano i popołudnie. Albo nawet wczesne i późne rano. Nie możesz też zapomnieć o przerwach oraz drobnych “nagrodach”. Twoje momenty “wypoczynku” są równie ważne jak momenty koncentracji, jeśli naprawdę pragniesz osiągnąć dobrą wydajność oraz nie stracić motywacji.

Dokąd chcesz dotrzeć robiąc to, co robisz?

Próba poprawienia swojej wydajności, pozostanie zmotywowanym oraz bycie zdyscyplinowanym nie wiedząc dlaczego tak naprawdę robisz to, co robisz, jest po prostu niemożliwa. Zajęcia lub zadania bez “ostatecznego” motywu są najtrudniejsze w wykonaniu na dłuższą metę. Są wykonywane bez “dbałości o szczegóły”, a Twoja wydajność spada, ponieważ głęboko w środku nie jesteś tym wszystkim zainteresowany. Dlatego warto mieć zdjęcia w miejscu, w którym pracujesz. Albo na biurku, albo na tapecie monitora, takie, które będzie przypominać Ci o przyczynach stojących za Twoimi wysiłkami.

Kobieta przy komputerze

Jeśli Twoja praca nie sprawia Ci przyjemności, powinieneś spoglądać na swoje fotografie. To właśnie ta praca pozwala Ci wyżywić swoją rodzinę. Pozwala Ci na ruszanie w podróże, które tak bardzo lubisz. Dzięki niej możesz chodzić na koncerty, czy jechać na weekendową wycieczkę z ukochaną osobą. Czasami praca lub niektóre zadania nie przynoszą nam satysfakcji, jednak pozwalają nam osiągnąć wyższe cele. Zatem warto mieć przy sobie rzeczy, które nam o tym przypominają.

Stosuj te 3 proste metody w praktyce przez tydzień. Będziesz czuć więcej energii to tego, by lepiej zarządzać czasem i zobaczysz jak poprawi się Twoja wydajność. Łatwo wdrożyć je w życie, czego z pewnością nie pożałujesz!

“Szczęście jest pretekstem nieudaczników.”

-Pablo Neruda-


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.