Relaks i jego znaczenie w zwiększaniu produktywności

Relaks i jego znaczenie w zwiększaniu produktywności

Ostatnia aktualizacja: 06 kwietnia, 2017

Dla wielu z nas relaks i produktywność to terminy całkowicie przeciwne. Okazuje się, że nic bardzie mylnego. Relaks jest bowiem niezbędny, aby “zresetować” nasz umysł. To z kolei pomoże nam przygotować się na pełną produktywności, satysfakcjonującą i efektywną pracę.

Zmęczenie i stres zwykle kumulują się w przeciągu tygodnia. Dlatego to takie ważne, by odpowiednio odpocząć i znaleźć czas na relaks. Ten sam mechanizm zachodzi w ciągu każdego dnia. Dlatego od czasu do czasu należy zatrzymać się na moment i zrelaksować się. Pozwoli nam to znacznie efektywniej pracować.

“Momenty odpoczynku to najlepsze ze wszystkich naszych osiągnięć.”

-Sokrates-

Relaks i czas wolny – znaczenie utrzymywanie równowagi

Pewne badania dowodzą, że osoby silnie zestresowane potrzebują znacznie więcej czasu wolnego i odpoczynku, żeby odzyskać równowagę. Dodatkowa porcja relaksu jest niezbędna, aby podnieść się z upadku i odzyskać dobre samopoczucie, z którego ograbia nas stres.

Ten zdrowy rodzaj kompensacji pomaga nam zredukować napięcie i zwiększyć produktywność w wykonywanych zadaniach. Sprzyja to również utrzymaniu równowagi osobistej.

Delektować się czasem wolnym to doskonały sposób by przynieść sobie ulgę w stresie i być bardziej produktywnym.

Okazuje się jednak, że największy problem w używaniu czasu wolnego w walce ze stresem polega na tym, iż nie mamy go wiele. Ilość naszego czasu wolnego jest bardzo ograniczona. Większość z nas z trudem znajduje go choć trochę – i musi starannie planować go w kalendarzu. Bywa, że nie mamy nawet czasu jeść.

Wielu ludzi błędnie sądzi, że zwiększenie czasu poświęcanego na relaks w momencie, gdy jesteśmy bardzo zajęci, tylko obniża nasz poziom produktywności. Odprężanie się postrzegają jako stratę czasu i jego złe wykorzystanie. Wierzą, że – gdy jest dużo do zrobienia – odpoczywanie tylko zwiększa poziom stresu.

Czas wolny jest jednak niezbędny, by utrzymać równowagę, przynieść sobie ulgę w napięciach i przygotować się na kolejne wyzwania. Odpoczynek jest nieodzowny, by ponownie “naładować baterie” i zwiększyć produktywność.

“Mrówka jest mądra, ale nie na tyle, by zrobić sobie wakacje.”

-Clarence Day-

Drewniana ławka w parku

Czy naprawdę jesteś świadomy Twoich potrzeb?

Jeżeli chcesz prawdziwie delektować się swoim czasem wolnym, cenić go i odpowiednio planować czas na relaks, musisz znać swoje cele i mieć starannie sprecyzowane plany. Dlaczego? Jeżeli wiesz, czego chcesz i w jaki sposób zamierzasz to osiągnąć, będziesz bardziej zorganizowany i efektywny.

Jeżeli dobrze zaplanujesz czas wolny i będziesz pamiętać o korzyściach, jakie niesie ze sobą relaks, skutecznie odprężysz zmęczony umysł i poprawisz sobie nastrój. Nikt nie zna Twoich potrzeb lepiej, niż Ty – dlatego zawsze je uwzględniaj.

“W życiu chodzi o coś więcej, niż tylko na nie zarobić. Dlatego nie pracuj więcej, niż żyjesz.”

-Mokokoma Mokhonoana-

Poszukaj zajęć, które w krótkim czasie pomogą Ci się odprężyć

Jedną z przeszkód w odnoszeniu korzyści z czasu wolnego jest fakt, że większość z nas ma kalendarz przepełniony wręcz rozmaitymi zadaniami i zajęciami. Dlatego doskonałym pomysłem jest poszukać form rozrywki, które odpowiadają Ci i nie wymagają dużo czasu.

Dzięki temu w krótkim czasie uzyskamy bardzo pozytywne rezultaty. Może to być cokolwiek: słuchanie muzyki, ulubiony program rozrywkowy, lektura, spacer, jogging czy chociażby filiżanka kawy poza miejscem pracy. Możliwości jest mnóstwo – wszystko zależy od Twojego gustu i inwencji.

“Śmiech to natychmiastowe wakacje.”

-Milton Berle-

Kobieta z psem na spacerze

Motywuj się w pozytywny sposób

Dla wielu osób zatrzymać się na chwilę i odpocząć to jedno z największych osiągnięć. Wynika to z faktu, że aby znaleźć czas na relaks, muszą pokonać błędne poglądy, które narastały w nich od lat. Pamiętaj jednak, że odpoczynek pomoże Ci być bardziej efektywnym.

Gdy już wypełnisz wszystkie obowiązki, będziesz się czuć znacznie lepiej i nie będzie Ci doskwierać skrajne zmęczenie. Przyczyni się to do podniesienia poziomu Twojej motywacji i satysfakcji z tego, co robisz.

Jeżeli należysz do osób, którym ciężko jest wypoczywać, skup się i świadomie motywuj się w tym, co pozytywne. Odpoczynek pozwoli Ci uniknąć uczucia przemęczenia, dzięki czemu będziesz jeszcze lepiej wykonywać swoje zadania. Rozjaśni się Twój umysł, odnajdziesz bardziej kreatywne i skuteczne rozwiązania napotykanych problemów.

Relaks uodparnia nas na stres

Im niższy jest poziom odczuwanego przez nas stresu, tym mniej czasu wolnego będziemy potrzebować, by się zrelaksować. Nabranie nawyku robienia sobie krótkich przerw pomoże nam uniknąć kumulowania się stresu. Będziemy również skuteczniej kontrolować nasze reakcje w obliczu napięć.

Oto kilka przykładów odprężających czynności:

  • Regularne wykonywanie ćwiczeń (o ile to możliwe, nawet codziennie)
  • Medytacja
  • Pielęgnowanie wdzięczności jako pożywki dla pozytywnego myślenia

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.