Podejmowanie decyzji w związku to codzienność w praktycznie każdej relacji. Niektóre decyzje mogą być ważniejsze niż inne, ale wszystkie generują sytuacje, w których konieczne są negocjacje. Chociaż prawdopodobnie bardzo dobrze dogadujesz się ze swoim partnerem, z reguły to normalne, że nie zgadzacie się we wszystkim. Dlatego często przy podejmowaniu decyzji występują między Wami różnice. Ponadto wspólne podejmowanie decyzji obejmuje coś więcej niż tylko stawianie się za lub przeciw czemuś. To właściwie test solidności i harmonii Waszego związku.
W poniższym artykule postaramy się zidentyfikować zmienne, które wpływają na podejmowanie decyzji w związku oraz problemy, które mogą się pojawić. Skoncentrujemy się na najważniejszych i najczęstszych decyzjach, w których może dojść do konfliktu.
- W przypadku kryzysu w związku lub gdy jesteście razem przez jakiś czas i Wasze uczucia nie są takie same, mogą pojawić się wątpliwości, czy pozostać razem, czy rozstać się.
- Kwestia zamieszkania razem.
- Spędzanie czasu ze swoją rodziną. Na przykład weekend w domu teściów, Boże Narodzenie, Wielkanoc.
- Ślub.
- Posiadanie dzieci.
- Edukacja Waszych dzieci.
- Zmiana pracy, związek na odległość lub przeprowadzka.
- Niewierność lub spór dotyczący innych elementów Waszego związku. Na przykład, czy mieć otwarty związek, czy rozpocząć poliamorię.
- Czas dla siebie, który macie.
Podejmowanie decyzji w związku – co na to wpływa?
Na podejmowanie decyzji wpływ będą miały następujące czynniki:
Pewność siebie
Wizerunek, jaki masz na swój temat i poczucie, że Twoja opinia jest słuszna, odgrywają ważną rolę w procesie podejmowania decyzji w Waszym związku. Na przykład, jeśli jesteś osobą pewną siebie, będziesz mieć wystarczające wsparcie, aby obronić to, w co wierzysz i wpłynąć na ostateczną decyzję.
Jeśli jesteś pewna siebie, będziesz odgrywać aktywną rolę w podejmowaniu Waszych wspólnych decyzji. Jeśli jednak czujesz się niepewnie, znajdziesz się w cieniu swojego partnera i tego, co mówi lub o czym decyduje.
Podobnie pewność siebie pomaga Ci nie milczeć z obawy przed odrzuceniem. W związku z tym, gdy macie do czynienia z delikatnymi kwestiami, wzniesienie się ponad swoje lęki jest kluczem do tego, aby mieć wpływ na podejmowane decyzje.
Z drugiej strony, jeśli jesteś niepewna, poświęcisz swoją zdolność wywierania wpływu na rzecz ułagodzenia spraw. Dzieje się tak, ponieważ masz tendencję do mówienia tego, co inni chcą usłyszeć lub tego, co pozwala uniknąć konfliktu.
Stanowisko Twojego partnera
Kiedy musicie podjąć decyzję jako para, jednym z kluczowych aspektów jest rola, jaką Twój partner odgrywa w Twoich planach na przyszłość. Wasz proces decyzyjny jako pary opiera się bardziej na przyszłości niż na teraźniejszości.
Potencjał, który widzisz w swoim partnerze, odgrywa naprawdę ważną rolę. Na przykład, czy postrzegacie siebie jako para, która mieszka razem, bierze ślub i ma dzieci? Podejmowanie decyzji w związku opiera się bardziej na oczekiwaniach w Twoim umyśle niż na Waszej obecnej wspólnej rzeczywistości.
W swojej teorii miłości Robert Sternberg zasugerował, że aby miłość była pełna i dojrzała, konieczne są trzy elementy. Jednym z tych elementów jest zaangażowanie. Niemniej jednak nie odnosi się to do zaangażowania na poziomie prawnym, wierności lub relacji, ale do zaangażowania w przyszłość związku.
Dlatego, aby podejmowanie decyzji było udanym procesem, musi istnieć zobowiązanie. Aby osiągnąć wspólne cele, musicie pracować jako zespół.
Podejmowanie decyzji w związku opiera się bardziej na oczekiwaniach w Twoim umyśle niż na Waszej obecnej rzeczywistości z partnerem.
Twoje umiejętności komunikacyjne i zdolność Twojego partnera do zrozumienia Cię
Dobre umiejętności komunikacyjne są niezbędne do dzielenia się swoimi obawami, wątpliwościami, nadziejami i pragnieniami. Dlatego werbalizowanie wszystkiego, co przychodzi Ci do głowy i co wnosi coś do procesu refleksji przed podjęciem decyzji, będzie miało konstruktywny potencjał.
Nie musisz mówić wszystkiego, co myślisz, ale musisz myśleć i czuć wszystko, co mówisz. W przeciwnym razie ustąpisz miejsca ambiwalentnej i niejasnej komunikacji, w której będzie zbyt wiele miejsca na interpretację. Bez wątpienia byłoby to niebezpieczne dla Waszego wspólnego życia.
Co więcej, Twój partner musi być w stanie zrozumieć, co chcesz mu przekazać. Oznacza to, że oprócz zrozumienia tego, co mówisz, muszą wiedzieć, dlaczego jest to dla Ciebie ważne. W tym sensie ważną rolę odgrywa również komunikacja niewerbalna.
Nie można się nie komunikować, a w kontekście podejmowania decyzji w związku konieczne jest, aby to, co mówisz, było zgodne z pozostałymi elementami, które wyrażasz. Jest tak, ponieważ wszelkie niespójności mogą generować nieporozumienia. Na przykład bycie szczęśliwym z planowania ślubu, połączone z nieustannym myśleniem, że małżeństwo prowadzi tylko do niepowodzenia.
Nie można się nie komunikować, a podejmując decyzje w związku, musisz upewnić się, że to, co mówisz, jest zgodne z tym, co reprezentujesz.
Zalecenia dotyczące podejmowania decyzji w związku
Ważne jest, aby w każdym procesie podejmowania decyzji w związku brane były pod uwagę następujące aspekty:
- Poświęć trochę czasu na podjęcie decyzji. Chociaż nie ma konkretnych środków dla każdej sytuacji, ważne jest, abyście oboje unikali podejmowania pochopnych decyzji. Zwłaszcza jeśli chodzi o ważne kwestie.
- Pamiętaj, że oboje jesteście różnymi ludźmi i możecie mieć różne perspektywy. Nie musisz się na wszystko zgadzać. Najważniejszą rzeczą jest, abyś wiedziała, jak rozpoznać tę rzeczywistość i osiągnąć porozumienia, które przyniosą korzyści Wam obojgu.
- Unikaj zakładania, w co wierzy lub co myśli Twój partner. Nigdy nie bierz swoich opinii za pewnik ani nie podejmuj decyzji bez ich przedyskutowania. To, że znasz kogoś dobrze, nie oznacza, że będziesz wiedziała, czego będzie chciał w danym momencie. Zawsze lepiej się z nimi konsultować i wspólnie decydować.
- Szanujcie się nawzajem. Unikaj krytykowania i oceniania partnera. Tylko dlatego, że myśli inaczej, nie daje Ci prawa do dewaluacji jego perspektywy.
- Oceń całą sytuację przed podjęciem decyzji. Oznacza to rozważenie wszystkich możliwych wyników, zapoznanie się z tematem, konsultacje z ekspertami i tym podobne.
- Nie daj się ponieść fałszywym oczekiwaniom. Pamiętaj, że niektóre decyzje będą łatwiejsze do podjęcia niż inne. Fakt, że jedna decyzja była łatwa do podjęcia, nie oznacza, że zawsze tak będzie. Nieuchronnie niektóre decyzje będą trudniejsze niż inne. To zupełnie normalne.
- Poziom zaangażowania obu partnerów musi być równy. Jeśli jedna osoba potraktuje ten proces poważniej niż druga, możliwy będzie przyszły konflikt. Jeśli coś jest ważne dla Twojego partnera, najlepiej, abyś zawsze nadawała temu znaczenie, na jakie zasługuje.
Wspólny proces
Wreszcie, podejmowanie decyzji w związku musi być procesem wspólnym. W tym zakresie badania przeprowadzili Kamp Dush i Taylor (2010) na Uniwersytecie Ohio (USA). Zasugerowali, że wspólne podejmowanie decyzji jest predyktorem dłuższych i bardziej satysfakcjonujących relacji.
Wreszcie, ważne jest również, aby podjąć wysiłek ograniczenia zewnętrznych wpływów, które mogą wpłynąć na podejmowanie decyzji jako para. Dlatego musisz priorytetowo traktować to, co czujesz Ty i Twój partner, pozostawiając motywację uszczęśliwiania innych na drugim miejscu.
Bibliografia
Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.
- Kamp Dush, C. M. y Taylor, M. G. (2011).Trajectories of Marital Conflict Across the Life Course. Predictors and Interactions With Marital Happiness Trajectories. Journals of Family Issues, 33: 3. https://doi.org/10.1177/0192513X11409684
- Queen, T. R., Berg, C. A., & Lowrance, W. (2015). A Framework for Decision Making in Couples across Adulthood. En Thomas M. Hess, JoNell Strough, Corinna E. Löckenhoff, (Eds.) Aging and Decision Making. Academic Press.