Uczucie niepokoju w oczekiwaniu na ważne wiadomości

Niewiele rzeczy powoduje tyle niepokoju, co konieczność oczekiwania na wynik, telefon lub jakąś ważną informację. Jeśli utożsamiasz się z tego rodzaju uczuciami, w tym artykule przedstawiamy sześć prostych wskazówek, które pomogą Ci sobie z nimi poradzić.
Uczucie niepokoju w oczekiwaniu na ważne wiadomości

Ostatnia aktualizacja: 04 kwietnia, 2022

Oczekiwanie na wyniki badania lekarskiego. Czekanie, aby dowiedzieć się, czy zdałeś naprawdę ważny egzamin. Wyczekiwanie na wiadomość, czy dostałeś określoną pracę. Częstym zjawiskiem w takich sytuacjach jest uczucie niepokoju. Zdarza się to nam wszystkim w takim czy innym czasie.

Twój umysł nie przestaje pracować, a jednocześnie Twoje emocje często obracają się przeciwko Tobie. Chociaż są chwile, kiedy możesz czuć się optymistą i mieć nadzieję, chwilę później Twoje myśli stają się katastroficzne i zaczynasz przewidywać najgorsze. Co więcej, ten rodzaj lęku związany z wymuszonym oczekiwaniem koreluje z wieloma somatyzacjami.

Bóle brzucha, zaburzenia jelitowe, bóle pleców, problemy z zasypianiem… To jak tortura, od której nie da się uciec. Co więcej, ta psychofizyczna rzeczywistość dotyka zarówno dzieci, jak i dorosłych. Co możesz z tym zrobić?

Kluczem do radzenia sobie z lękiem związanym z czekaniem jest skupienie się na tych aspektach, które są pod Twoją kontrolą. Pomocne mogą być również techniki relaksacyjne i medytacja.

cierpiący człowiek czuje niepokój

Uczucie niepokoju w oczekiwaniu na ważne wiadomości

Jest coś niespokojnego w każdym rodzaju czekania. Na przykład, czasami po świetnej randce z kimś, kogo polubisz, następnego dnia z niepokojem czekasz na wiadomość z zaproszeniem na drugą randkę. Potem może przytrafić Ci się niespokojne oczekiwanie na wyniki badań lub testów lekarskich. Z drugiej strony są pary oczekujące na poczęcie dziecka i osoby czekające na wyrok sądu.

Można powiedzieć, że samo życie oznacza uczenie się czekania, a egzystencja to jedna wielka poczekalnia. Dlatego dość wcześnie uczysz się tego, że nie możesz kontrolować swojego przeznaczenia i że niepewność będzie Twoim wiecznym towarzyszem podróży.

Niektórzy ludzie lepiej niż inni radzą sobie z niepokojem oczekiwania na ważne wiadomości. Jeśli jesteś jednym z tych, którzy mają z tym problem, oto kilka wskazówek, które mogą Ci pomóc.

1. Skoncentruj się na tym, co możesz kontrolować

Są chwile, kiedy frustracja Cię zżera. To dlatego, że to, czego nie możesz kontrolować, jest tym, na co czekasz. Aby poradzić sobie w tej stresującej sytuacji, musisz zwracać uwagę na to, co możesz kontrolować. Takich rzeczy są dziesiątki, a myślenie o nich pomoże Ci zapanować nad Twoim samopoczuciem.

Zaczynając od swojej rzeczywistości i konkretnego problemu, spokojnie przeanalizuj, z jakimi elementami możesz sobie poradzić. Na przykład możesz kontrolować swoje emocje. Dlatego możesz zacząć właśnie od tego.

2. Zaufaj sobie: uwierz, że bez względu na wynik będziesz w stanie się z nim zmierzyć

Kiedy nie możesz się doczekać ważnych wiadomości, musisz pobudzić swoją pewność siebie. Nie możesz kontrolować swojego przeznaczenia. Co więcej, jak dobrze wiesz, zwykłe pragnienie, aby coś się wydarzyło, nie ma większego sensu.

Coś, co zawsze pomaga w takiej sytuacji, to myślenie, że bez względu na wynik, będziesz w stanie stawić mu czoła i poradzić sobie z nim. Niezależnie od tego czy będzie on pozytywny, czy nie.

Niezależnie od tego, na co czekasz, najważniejszą rzeczą jest wiara, że możesz stawić czoła temu, co stanie na Twojej drodze.

3. Bycie pozytywnym zawsze pomaga (ale nie bądź zbyt naiwny)

Nie brakuje ludzi, którzy powiedzą, że należy „przygotować się na najgorsze”. Jednak jedyne, co osiąga to podejście, to zintensyfikowanie dyskomfortu.

Dr Kyla Rankin i dr Kate Sweeny, profesorki psychologii na Uniwersytecie Kalifornijskim, którzy specjalizują się w lęku związanym z oczekiwaniem, przeprowadziły badanie na ten temat. Potwierdziły, że utrzymanie pozytywnego podejścia do wyników jest bardziej skuteczne w dbaniu o dobrostan psychiczny. Wydaje się zatem, że umiarkowany i realistyczny optymizm znacznie zmniejsza niepokój i stres.

4. Wykonuj proste zadania

Kiedy odczuwasz niepokój w oczekiwaniu na ważne wiadomości, zwykle działasz na autopilocie. Nie jesteś skoncentrowany. Twój umysł jest gdzie indziej. Co więcej, brakuje Ci chęci i energii. Tak więc prostą strategią redukcji tego stanu psychicznego jest wykonywanie prostych, motywujących zadań, które pozwalają zmniejszyć stres.

O ile to możliwe, powinieneś pozwolić sobie na chwile wolnego czasu i rzeczy takie jak czytanie, spacery lub oglądanie filmu.

5. Porozmawiaj z kimś o tym, co się z Tobą dzieje

Wszyscy wielokrotnie doświadczaliśmy niepokoju oczekiwania. Uczucie niepokoju to rodzaj „powszechnego cierpienia”. Jednym ze sposobów radzenia sobie z tym jest spędzanie czasu ze swoimi bliskimi.

Porozmawiaj z przyjaciółmi lub rodziną o tym, jak się czujesz i jakie pomysły przychodzą Ci do głowy. W ten sposób możesz dać upust swoim emocjom i trochę się zrelatywizować, skupiając uwagę na innych rzeczach.

lęk przed oczekiwaniem

6. Zaakceptuj swoje uczucia i myśli: tłumienie ich tylko potęguje niepokój

Dążenie do tego, aby nie cierpieć, jest bezużyteczną strategią. Tłumienie emocji i wypieranie negatywnych myśli również nie działa. Aby radzić sobie z lękiem, we wszystkich jego formach, musisz zostawić miejsce na pojawienie się każdego odczucia, pomysłu i emocji oraz zaakceptowanie, zrozumienie i zracjonalizowanie ich. W tym celu często przydatne jest prowadzenie dziennika i zapisywanie wszystkiego, co czujesz.

Praktyki takie jak relaksacja, techniki oddechowe i uważność są również ważnymi i interesującymi zasobami. Ostatecznie chodzi o znalezienie strategii, która najbardziej Ci odpowiada. Uczucie niepokoju w końcu minie i otrzymasz to, na co czekałeś. Bez wątpienia uczenie się na tego rodzaju doświadczeniach pozwoli Ci skuteczniej radzić sobie z nieuniknionymi niepokojami w przyszłości.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Rankin, Kyla & Sweeny, Kate. (2021). Preparing Silver Linings for a Cloudy Day: The Consequences of Preemptive Benefit Finding. Personality and Social Psychology Bulletin. 014616722110378. 10.1177/01461672211037863.
  • Knapp, Sarah & Wilson, Melissa & Sweeny, Kate. (2021). The role of two emotion regulation tendencies across two waiting periods. Motivation and Emotion. 45. 1-10. 10.1007/s11031-021-09869-3.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.