Umiejętności komunikacyjne - dlaczego warto je rozwijać?

W społeczeństwie jesteśmy od siebie zależni w niezliczonych aspektach. Dlatego tak ważne są wysokie umiejętności komunikacyjne.
Umiejętności komunikacyjne - dlaczego warto je rozwijać?

Ostatnia aktualizacja: 22 marca, 2022

Umiejętności komunikacyjne są niezwykle istotne. Pomyśl, ile razy mówisz coś, a inni odbierają to inaczej, niż zakładałeś? Ile twoich osobistych konfliktów jest generowanych przez nieporozumienia? Żyjesz w społeczeństwie, w którym polegasz na innych ludziach na niezliczone sposoby. Dlatego ważne jest, aby stale szkolić nasze umiejętności komunikacyjne.

Niezależnie od tego, czy chcesz prosperować, czy po prostu poprawić swoje życie towarzyskie, powinieneś spróbować poprawić swoje umiejętności komunikacyjne. Aby to zrobić, musisz przestrzegać pewnych wskazówek.

„Aby skutecznie się komunikować, musimy zdać sobie sprawę, że wszyscy różnimy się sposobem postrzegania świata i używać tego zrozumienia jako przewodnika w naszej komunikacji z innymi”.

Tony Robbins-

Jak szkolić umiejętności komunikacyjne

1. Bądź zwięzły, nie powtarzalny

Kiedy przekazujesz wiadomość ze zbyt wieloma powtarzanymi wyjaśnieniami, twój rozmówca może czuć się lekceważony, jakbyś myślał, że nie jest w stanie zrozumieć. Jednak całkiem możliwe jest poruszenie ważnego pomysłu lub problemu w prosty sposób, bez tylu wyjaśnień i powtórzeń.

Co więcej, jeśli jesteś wyjątkowo powtarzalny, uwaga twojego rozmówcy spadnie i przestanie cię słuchać, nawet jeśli przekazujesz ważne informacje. Dlatego ważne jest, aby mówić wyraźnie, zwięźle i nie powtarzać.

Mężczyzna rozmawia z koleżankami. Umiejętności komunikacyjne

2. Staraj się być konkretny i przejdź do sedna

Nauka dobrego komunikowania się obejmuje wyrażanie siebie konkretnie i bezpośrednio. Odłóż na bok wszelkie niejasności i uogólnienia i mów dokładnie to, czego chcesz. Jeśli wyrazisz się bezpośrednio, efekt będzie znacznie lepszy.

„Największym pojedynczym problemem w komunikacji jest złudzenie, że to miało miejsce”.

-George Bernard Shaw-

Zbytnie myślenie o tej sprawie może również powodować zamieszanie. Może się okazać, że zapytasz swojego rozmówcę, czy rzeczywiście cię usłyszał. Mogą protestować, że powiedziałeś im tak wiele różnych rzeczy, że nie wiedzą, co masz na myśli. W tym momencie możesz czuć się zły, ponieważ nie czujesz się tak, jakby cię słuchali. Niemniej jednak, równie dobrze może to być Twój sposób komunikowania się, który zawodzi.

3. Nie wracaj

Jedyne, co wynika z poruszania problemów z przeszłości i pielęgnowania starych urazów, to ból i kłopoty.

Z drugiej strony, przeszłość może być użyteczna w pokazywaniu ci drogi naprzód, o ile jesteś gotów rozważyć ją w pozytywny sposób i próbujesz się z niej uczyć. Wielokrotne wracanie do tego, co się wydarzyło, bez zamiaru wyciągania z tego wniosków, nigdy nie przynosi dobrych rezultatów.

4. Znajdź odpowiedni czas i przestrzeń do komunikacji

Zawsze są pewne kwestie, o których nie można mówić w obecności innych. Dlatego, gdy musisz przekazać komuś coś trudnego, najlepiej zrobić to na osobności.

Wręcz przeciwnie, jeśli zamierzasz komuś pogratulować lub pochwalić, wskazane jest, aby zrobić to publicznie, gdzie inni również mogą usłyszeć. Nie trzeba przesadzać z pochlebstwem, ale jeśli zrobisz to w naturalny sposób, osoba poczuje się wysoko ceniona.

przyjaciele rozmawiają

5. Rozwiązuj problemy osobno, jeden po drugim

Nie zaleca się omawiania razem kilku tematów, które nie mają ze sobą nic wspólnego.

Zrozumiałe jest, że czasami chcesz wykorzystać tę chwilę i wyświetlić długą listę nierozstrzygniętych problemów. Jednak najprawdopodobniej spowoduje to tylko złość i dyskomfort u twojego rozmówcy.

6. Monitoruj cichą komunikację

To, co zostało powiedziane werbalnie, to nie wszystko. Twoje gesty, ton i głośność głosu, a także twarze, które robisz, muszą być zgodne z tym, co mówisz. W przeciwnym razie wiadomość zostanie utracona. W rzeczywistości to, jak coś mówisz, jest równie ważne jak to, co mówisz.

„Najważniejszą rzeczą w komunikacji jest słuchanie tego, co się nie mówi”.

-Piotr Drucker-

Jak stwierdza Elisabeth Corrales (2011), musimy być ostrożni z przesłaniem niewerbalnym, ponieważ „Wiele razy ta wiadomość jest silniejsza niż werbalna, ponieważ może nawet zdradzać kłamstwo”.

W tym samym duchu McEntee (1996) twierdzi, że „poprzez gesty, mimikę i napięcie ciała lub relaksację przekazuje się pewne informacje na temat relacji między dwoma postaciami”.

7. Nie bądź dogmatyczny

Kiedy mówisz takie rzeczy jak „Zawsze jesteś taki sam”, stosujesz etykiety, które nie są prawdziwe. Rzeczywiście, jeśli wyrażasz się w ten sposób, prawdopodobnie jesteś niesprawiedliwy i niezbyt szczery. Jeśli Twoim celem jest rozwiązanie konfliktu, spróbuj użyć bardziej względnych terminów, takich jak „czasami” lub „często”, co sprawi, że Twój rozmówca poczuje się lepiej.

Kiedy musisz dać konstruktywną krytykę, odnieś się do zachowania, a nie osoby. W końcu przez większość czasu to zachowanie, a nie osoba cię denerwuje. Niezbędne jest zrozumienie różnicy, a także wyjaśnienie jej.

mężczyźni się kłócą

Podsumowując, nauka dobrego komunikowania się jest sztuką i warto podjąć w tym wysiłek. Będzie to oznaczać, że odniesiesz sukces w swoich związkach, co pozwoli ci trzymać się z dala od nieporozumień i konfliktów.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Corrales-Navarro, E. (2011). El lenguaje no verbal: un proceso cognitivo superior indispensable para el ser humano. Revista comunicación20(1), 46-51.
  • McEntee, E. (1996). Comunicación oral para el liderazgo en el mundo moderno. E. M. Entee, COMUNICACIÓN ORAL PARA EL LIDERAZGO EN EL MUNDO MODERNO, 132-182.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.