Jak zwiększyć swoją pewność siebie?

Kiedy nie ufasz sobie, sabotujesz się. Uniemożliwia to osiągnięcie sukcesu, na który zasługujesz. Dlatego jeśli chcesz wiedzieć, jak zwiększyć pewność siebie, czytaj dalej.
Jak zwiększyć swoją pewność siebie?
Elena Sanz

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Elena Sanz.

Ostatnia aktualizacja: 27 grudnia, 2022

Na świecie są miliony ludzi z ogromnym potencjałem zarówno szczęścia, jak i sukcesu. Jednak oni też nie osiągają wszystkiego. Bez wątpienia znasz lub znałeś kogoś, kto pomimo bycia inteligentnym, miłym i cnotliwym sabotował własne możliwości ze strachu. Jest tak, ponieważ brak wiary w siebie uniemożliwia im życie, jakiego pragną i do którego mają wszystko, czego potrzebują. Potrzebna im jest odpowiedź na pytanie: jak zwiększyć swoją pewność siebie?

Jak powiedział Henry Ford: „Obojętnie, czy myślisz, że możesz coś zrobić lub że nie możesz czegoś zrobić – masz rację”. Innymi słowy, przekonania, które masz na swój temat, mogą sprawić, że utoniesz lub popłyniesz. Z tego powodu ważne jest, aby uświadomić sobie samo-sabotaż i pracować nad swoją samooceną. W ten sposób możesz przestać być swoim największym krytykiem i stać się największym fanem.

niepewny siebie człowiek

Jak zwiększyć swoją pewność siebie

Dość męczące staje się słuchanie tych oklepanych fraz, które zachęcają do kochania i akceptowania siebie oraz do walki o swoje marzenia i wiary w siebie, ale bez mówienia Ci, jak to zrobić. Właściwie, jak zamierzasz zacząć kochać siebie po tym, jak spędziłeś lata nienawidząc swoje wady? Jak to zrobić, jeśli w głębi swojego wnętrza nie czujesz, że jesteś wartościową osobą?

Nie ma magicznego zaklęcia, które mogłoby w jednej chwili zwiększyć Twoją pewność siebie. Jedyną osobą, która ma klucz do otwarcia tych drzwi, jesteś Ty. Co więcej, aby to osiągnąć, musisz wygenerować kilka zmian. Jednak z motywacją i wytrwałością możesz zwiększyć swoją pewność siebie i zobaczyć, jak radykalnie zmieni to Twoje życie. Oto kilka wskazówek.

Zmień swój wewnętrzny dialog

Poprzez swoje myśli wysyłasz wiadomości do siebie. Oskarżasz się, gratulujesz i oceniasz swoje czyny. Ten wewnętrzny dialog jest często automatyczny i nie zdajesz sobie sprawy z ilości negatywnej komunikacji, jaką wysyłasz do siebie w ciągu dnia.

Jeśli chcesz zwiększyć swoją pewność siebie, musisz zmienić sposób, w jaki mówisz do siebie. Zacznij być pobłażliwy, wyrozumiały i kochaj siebie. Porozmawiaj ze sobą o tym, co robisz dobrze i skup się na swoich błędach jako szansach na rozwój. Jeśli ciągle się bijesz i karzesz mentalnie, nie możesz w siebie wierzyć.

Uśmiechnięta kobieta patrząca na swoje odbicie w lustrze

Pomyśl o dziecku, którego rodzice nieustannie wytykają jego wady i przypisują mu negatywną etykietę. Maluch dorośnie czując się niepewnym i bezwartościowy. I wręcz przeciwnie, jeśli rodzice wzmocnią jego sukcesy i wesprą oraz pokierują w niepowodzeniach, dziecko poczuje się bezpieczne i kochane. Dzieje się tak z również z Twoimi myślami.

Stwórz listę afirmacji i powtarzaj je sobie przed lustrem każdego dnia. Uchwyć w nich to, co chcesz osiągnąć, używając pierwszej osoby i czasu teraźniejszego. Na przykład „Jestem osobą pewną siebie. Ufam swoim umiejętnościom i żyję bez strachu”. Mózg wierzy w to, co mu powiesz. Dlatego codzienne powtarzanie tych zdań pomoże wzmocnić Twój nowy sposób myślenia o sobie.

Zachowuj się tak, jakby to, czego chcesz, było rzeczywistością

Jednym z najskuteczniejszych narzędzi do wprowadzania zmian jest rozpoczęcie zachowywania się tak, jakby to, czego chcesz, było już rzeczywistością. Dlatego powinieneś zacząć zachowywać się tak, jak osoba o wysokiej samoocenie. Na przykład:

  • Idź prosto i patrz prosto przed siebie idąc ulicą.
  • Przyjmuj wyzwania i realizuj je tak, jakbyś w pełni ufał swoim umiejętnościom. Ponieważ jeśli nadal będziesz tkwić w poczuciu niepewności, nigdy nie dasz sobie szansy na rozwinięcie swojego potencjału. Zamiast tego, próbując nowych wyzwań, odkryjesz, że jesteś o wiele bardziej zdolny, niż myślałeś, a Twoja pewność siebie wzrośnie.
  • Zacznij ustalać granice, nawet jeśli się boisz. Na przykład możesz się obawiać, że inni Cię odrzucą, jeśli odmówisz ich prośbom lub wyrazisz swoją opinię. Zrób to. Powiedz sobie, że nie ma znaczenia, czy się zdenerwują. Masz prawo dbać o siebie.
Pewny siebie przedsiębiorczy mężczyzna

Budowanie pewności siebie

Wreszcie bądź wytrwały w swoich działaniach. Pamiętaj, że każda zmiana wymaga czasu i będziesz potrzebował okresu adaptacji, aż te działania pojawią się w Tobie naturalnie. Wytyczasz swoją ścieżkę, krocząc nią i budujesz swoją pewność siebie, praktykując ją. Mów do siebie w pozytywny i konstruktywny sposób, daj sobie niezbędne możliwości rozwoju swojego potencjału i zawsze stawiaj siebie na szczycie listy priorytetów.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Lakhani, K. R. (2018). La tolerancia al fracaso es la clave del desarrollo. Integración & comercio, (44), 136-139.
  • Pillaca Tinco, H. (2016). Expresión corporal y autoestima.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.