Imma Puig dysponuje dyplomem z psychologii klinicznej i jest wykładowcą na kierunku Human Resources w Wyższej Szkole Biznesu IESE. Jednak prawdziwym powodem jej międzynarodowej sławy jest to, że od 15 lat pod jej pieczą znajdują się zarówno pieniądze, jak i ego graczy legendarnego już klubu Barcelona FC.
Imma Puig ma zawsze coś ciekawego do powiedzenia na ten temat. Pomimo tego, że zawodnicy regularnie otrzymują naprawdę sowitą wypłatę, twierdzi ona, że przechodzą oni przez te same emocjonalne wzloty i upadki, co my. Inaczej mówiąc, są oni dowodem na to, że pieniądze i szczęście nie zawsze idą w parze.
W czasie swojej pracy z między innymi takimi zawodnikami, jak Adres Iniesta, Lionel Messi i Luis Suarez Imma Puig nieustannie obracała się w kręgu ludzi, którzy zarabiają w ciągu roku (a być może nawet miesiąca) takie kwoty, jakich reszta nas śmiertelników nie zdobędzie przez całe swoje życie. Zdała ona sobie jednak sprawę z tego, że stan naszego konta bankowego nie pomaga wcale w zarządzaniu naszymi emocjami.
A często bywa wręcz przeciwnie – gruby portfel powoduje znacznie większą podatność na różnego rodzaju negatywne wpływy z zewnątrz. Aby zobaczyć, jak wiele dzieje się z ludźmi w ich związkach i relacjach z innymi osobami, musisz lepiej ich poznać. A także same te związki. Praca taka przypomina nieco wspinaczkę na stromą górę. Istnieją tutaj dwie ścieżki: długa, ale prosta i krótsza, lecz o wiele trudniejsza.
Pieniądze to nie wszystko
Zazdrość, zawiść, gniew i smutek dotykają zarówno ludzi bogatych, jak i biednych. Musimy zrozumieć zatem wszystkie osobiste relacje. Poznać w pełni metody kontroli nad emocjami i ich rozwoju, jeśli chcemy to wszystko zrozumieć.
“Chciałbym, aby każdy mógł stać się bogaty i sławny. Dzięki temu mógłby mieć dosłownie wszystko, o czym tylko marzy. A wszystko tylko po to, aby mógł zdać sobie sprawę z tego, że to nie jest odpowiedź na wszystkie problemy.”
-Jim Carrey-
Pieniądze i szczęście rzadko kiedy się wzajemnie wspierają i uzupełniają
Żyjemy w społeczeństwie, w którym jest prawdopodobnie zbyt wielu ludzi, którzy twierdzą, że zawsze robią coś “niesamowitego”. Uwielbiamy rzutować na innych w pełni sztuczny obraz nas samych. Ten wizerunek wymyka się wszelkiej logice emocjonalnej.
Jest praktycznie niemożliwe, abyśmy odnosili same niezwykłe sukcesy zarówno w kwestii pieniędzy, jak i urody, wyglądu, zdrowia i miłości. A wszystko w tym samym czasie. Fałszywe szczęście jest czymś najsmutniejszym ze wszystkiego. Natomiast ten rzekomo nierozerwalny związek jaki łączy pieniądze ze szczęściem jest często zwykłym mitem.
Wiele osób idzie na terapię do psychologa, ponieważ nadal odczuwa smutek, mimo że z pozoru wszystko w ich życiu idzie zupełnie dobrze. Czują one pustkę w swoim życiu i po prostu nie wiedzą, dlaczego i z czego ona wynika. Wielu z tych ludzi nie zdaje sobie sprawy, że smutek jest częścią naszego życia. Smutek przetrwał całe wieki, wręcz tysiąclecia ewolucji, ponieważ ma naprawdę ważną pracę do wykonania.
Z drugiej strony są jednak ludzie, którzy nie mają doskonałego życia według czyichś ogólnych standardów. Nie mają też zbyt wiele na swoich kontach bankowych. Jednak nie odczuwają pustki w życiu, o której mówią inni, o wiele z pozoru bogatsi i szczęśliwsi.
Sukces, ale nie za wszelką cenę
Nie ma nikogo na ziemi, bez względu na to, ile ma pieniędzy, kto zawsze może być w pełni szczęśliwy i całkowicie wolny od choćby najdrobniejszych problemów. Często jest zupełnie odwrotnie. Im więcej masz pieniędzy, z tym większą liczbą problemów się one wiążą. Łatwo zgadnąć dlaczego.
W tym sensie być może prawdziwym sukcesem jest osiągnięcie tego, czego naprawdę pragniesz w życiu. Wtedy możesz zacząć odczuwać szczęście w pragnieniu tego, co chcesz osiągnąć. Znowu dostrzegamy w tym momencie, że związek tworzony przez pieniądze i szczęście jest naprawdę bardzo wątły i podatny na zerwanie.
Szczęście znajduje się gdzieś pomiędzy czymś zbyt małym, a zbyt wielkim. Gdzieś pomiędzy niedostatkiem a dostatkiem. Uczucia nie rozumieją książeczek czekowych i liczby zer na koncie bankowym.
Uczucia nie są powiązane z saldem Twojego konta bankowego
Nie popełnij jednak zbyt oczywistego błędu i nie wmawiaj sobie, że pieniądze są niepotrzebne do życia w ogóle. Posiadanie odrobiny środków finansowych w banku może z pewnością pomóc w codziennej egzystencji. Ale prawda jest taka, że przeważająca większość ludzi wolałaby mieć każdego dnia satysfakcjonującą miłość w miejsce pieniędzy. Choć nie zawsze są tego w pełni świadomi.
Oczywiście o ile wszystkie ich podstawowe potrzeby zostaną zaspokojone. Pieniądze i szczęście? W wielu przypadkach bardziej przypomina to zależność w postaci “pieniądze lub szczęście”.
Są ludzie, którzy zawsze wydają się żyć samym na szczycie i znajdować tę właściwą falę w danym momencie. Podziwiamy tych ludzi odnoszących same sukcesy. Jednak przechodzą oni przez te same trudne sytuacje, jak inni. Może być to na przykład utrata bliskiej osoby. Wtedy ci bogaci ludzie znajdują się w tym samym położeniu, co ci, którzy nie radzą sobie tak dobrze w życiu. Ludzie sukcesu mogą być również smutni, samotni, zniechęceni, a nawet przygnębieni.
Piękni, sławni i bogaci… ale czy szczęśliwi?
Nie możemy powiązać naszych uczuć z naszym saldem na koncie w banku. Tak samo, jak nie możemy połączyć pieniędzy i szczęścia. Wystarczy tylko obserwować ludzi, którzy zgromadzili wielkie fortuny, aby przekonać się, że pieniądze nie chronią nikogo przed problemami psychologicznymi lub związanymi z relacjami uczuciowymi. W rzeczywistości liczba bogatych celebrytów z ogromnymi problemami osobistymi jest bardzo wysoka.
Łatwiej jest dostrzec, że prawdziwość idei głoszącej, że sława i pieniądze przynoszą nam szczęście, jest bardzo wątpliwa. Szczególnie gdy patrzymy na to, ilu znanych celebrytów cierpi na depresję lub inne zaburzenia psychologiczne. Pod tym względem posiadanie pełnego konta bankowego, o którym wielu z nas w skrytości marzy, nie oznacza, że będziemy mieli dzięki temu pełną emocjonalną równowagę.
W wielu przypadkach będziemy mieli do czynienia z nawet całkowitym tego przeciwieństwem. Czeka nas całkowita emocjonalna niestabilność. Jak widać, nasze uczucia nie są powiązane z naszymi kontami bankowymi.
Pomysł, że pieniądze, sława i władza przynoszą szczęście, niestety jest bardzo daleki od prawdy.