Sukces sam budujesz, nie czekasz na niego, ani go nie gonisz

Sukces sam budujesz, nie czekasz na niego, ani go nie gonisz
Sergio De Dios González

Przejrzane i zatwierdzone przez: psycholog Sergio De Dios González.

Ostatnia aktualizacja: 27 grudnia, 2022

Nie ma żadnej magicznej różdżki, która zapewni Ci sukces w Twoim życiu. Wynika to z tego, że sukces zazwyczaj nie puka do Twoich drzwi bez zaproszenia. Jeśli tego chcesz, będziesz musiał go zbudować i ukształtować własnymi rękami i własną pracą.

Ale najpierw musisz zdefiniować to, co tak naprawdę chcesz osiągnąć. Innymi słowy, musisz zdecydować, w którym kierunku chcesz się udać. Po zidentyfikowaniu swoich celów, należy utworzyć dobry fundament do dalszego działania. Wtedy odpowiednia doza wysiłku poparta dobrze ukierunkowaną nadzieją przyciągną do Ciebie sukces. A raczej skierują Cię w jego stronę. To da Ci siłę potrzebną do pokonania pierwszych przeszkód, jakie stoją na Twojej drodze.

Ale nie wszystko będzie usłane różami. Niepowodzenie będzie czaiło się za każdym rogiem. Spróbuje Cię ono przestraszyć i sprawić, że będziesz pytać samego siebie, czy powinieneś dalej iść naprzód, czy lepiej będzie jednak zawrócić z obranej ścieżki.

Będzie to jednak ważny krok na drodze do przyszłego sukcesu. To będzie kolejny pokonany etap w procesie uczenia się. Nie bierz tego jako ostrzeżenia, które ma na celu przekonać Cię do zrezygnowania z tego, co już zacząłeś robić, z tak wielkimi nadziejami na końcowy sukces. Twoje wysiłki zawsze zostaną nagrodzone, jeśli będziesz dążyć do celu z cierpliwością, wytrwałością i inteligencją.

“W moim życiu wielokrotnie odnosiłem porażkę. I dlatego właśnie odniosłem ostatecznie sukces.”
Michael Jordan

Sukces – najtrudniejszy, ale także najważniejszy jest pierwszy krok

Wykonanie pierwszego kroku to zawsze jest trudna decyzja. Oznacza ona puszczenie bezwładnej masy w ruch z początkowej, statycznej pozycji. To coś, jak pisarz, który siedzi z obawą przed przerażającą go pustą kartką papieru. Niemniej jednak, gdy minie już pierwszy strach, gdy przełamie się tę pierwszą paraliżującą barierę, łatwiej będzie Ci iść dalej. Zwłaszcza jeśli trzymasz za rękę za swojego największego sprzymierzeńca: determinację.

Energia

Wiele razy boisz się wykonać pierwszy krok, ponieważ Twój umysł przewiduje cierpienie lub porażkę. Przewidujesz niepowodzenie, która jednak przecież może w ogóle nie nadejść. A jeśli nawet, to może się tak zdarzyć głównie dlatego, że oczekujesz z reguły natychmiastowych rezultatów swojego działania. Wszyscy chcemy, aby nasza droga do sukcesu była jak najkrótsza.

Ale ten sposób myślenia po prostu będzie tylko stanowił dla Ciebie źródło frustracji, ponieważ wszystko nadejdzie we właściwym, swoim czasie.

Im dalej leży Twój cel, tym więcej wysiłku włożysz w jego osiągnięcie. I tym trudniej będzie Ci podjąć właściwą decyzję o zrobieniu pierwszego kroku. Pojawią się po drodze wątpliwości i zmartwienia. A co będzie, jeśli utknę gdzieś w trakcie działania? Czy będę w stanie przezwyciężyć wszystkie przeszkody, które napotkam na swojej drodze? Niepowodzenia są jednak częścią procesu uczenia się. Nie zapominaj o tym.

Stwierdzenie “nie potrafię tego zrobić” nie jest żadną opcją do rozważenia

Twoje życie jest pełne stwierdzeń “nie mogę” lub “nie potrafię”. To tylko dwa słowa, których używasz jednak znacznie częściej, niż powinieneś. Jak powiedzieliśmy na początku tego artykułu, żadna magia jednak nie istnieje. Sukces nie przyjdzie do Ciebie z własnej woli. Musisz mu wyjść naprzeciw i poszukać go na własną rękę. W wielu wypadkach także powalczyć o niego. Nie będzie to jednak możliwe, jeśli będziesz ograniczać sam siebie wmawiając sobie, że nie dasz rady.

Twoje słowa mają wielką moc. Jeśli powiesz “mogę” lub “potrafię”, to tak właśnie się stanie. Jeśli powiesz “nie mogę” lub “nie dam rady”, prawdopodobnie rzeczywiście nie będziesz w stanie tego czegoś zrobić.

Czytanie książek

Czasami negatywne rzeczy, które wypowiadasz, wynikają bezpośrednio z Twojego otoczenia. Wywodzą się także od ludzi znajdujących się wokół Ciebie, którzy nie wierzą w Ciebie, nieustannie nazywając Twoje cele niedorzecznymi. Wszystko to sprawia, że możesz zacząć mieć wątpliwości, czy rzeczywiście jesteś w stanie osiągnąć to, czego pragniesz. Ale jeśli będziesz chcieć, zdołasz to zrobić. I wiele więcej.

Jest tutaj tylko jedno rozwiązanie dla tego problemu. Zmień ten głuchy głos podpowiadający Ci w głowie, że nie dasz rady na słowa ludzi, które nie przeszkadzają Ci na drodze do sukcesu. Albo może nawet będą Cię wspierać i zachęcać. Odwróć się plecami do wszystkich którzy w Ciebie wątpią i uśmiechnij do tych, którzy wierzą w Ciebie. Wiesz lepiej niż ktokolwiek inny, co jesteś w stanie sam zrobić i osiągnąć. Nikt nie ma prawa sprawić, że zaczniesz wątpić w swoje umiejętności.

Określ sobie cele, które faktycznie jesteś w stanie osiągnąć

Najlepszym sposobem radzenia sobie z porażką, której tak się obawiasz, jest wyznaczanie celów, które będziesz w stanie osiągnąć. Nie muszą być one jakieś szczególnie imponujące. Najważniejsze w tym wszystkim jest to, żeby wyznaczać sobie kolejne etapy w postaci celów krótkoterminowych, a nie celować od razu w odległą mrzonkę majaczącą gdzieś tam na horyzoncie. W ten sposób będziesz w stanie stąpać twardo po ziemi, co jest istotną częścią każdego dążenia sukcesu.

Czy to oznacza, że Twoje marzenia muszą zostać w jakiś sposób ograniczone? Nie, nic z tych rzeczy. Takie nastawienie oznacza po prostu, że musisz być realistą. Wynika to z tego, że czasami Twoje nadzieje i cele mogą płatać figle w Twoim umyśle. Twoje oczekiwania w związku z tym gwałtownie rosną i tracisz perspektywę rzeczywistości.

Cierpliwość - kobieta i balet

Zastosowanie sposobu, w jaki dzieci wykonują pierwsze kroki, z mocnym i pewnym podparciem oraz sporą dozą cierpliwości i determinacji przygotuje Cię na potrzeby rozwiązania każdego problemu, który się pojawi na Twojej drodze.

Kiedy najmniej się tego spodziewasz, zaczniesz dostrzegać to, co utworzyłeś w swoim umyśle, a co nagle stało się namacalną rzeczywistością. Rzadko będzie dokładnie tak, jak to sobie wyobraziłeś, ponieważ podróż do wymarzonego celu z pewnością wiele po drodze zmieni, ale zazwyczaj są to zmiany na lepsze.

“Może jeszcze nie osiągnąłem swojego celu, ale jestem go bliżej niż byłem jeszcze wczoraj.”
-Autor anonimowy-

Nie stój tak długo, czekając na swój sukces. Będzie jeszcze gorzej, jeśli zaczniesz pędzić w jego stronę jak szalony. Aby Twoje cele zostały osiągnięte tak, abyś mógł sobie zapisać sukces na koncie, będziesz musiał cierpliwie budować drogę do nich każdego dnia. Z ufnością w to, co robisz i bez utraty odpowiedniej perspektywy.

Przede wszystkim, jeśli Twój sukces jest tego wart, oddaj mu wszystko, co tylko masz. Owszem, czeka Cię spore wyzwanie, aby w ogóle zacząć realizację drogi do celu. Ale jest jeszcze większym wyzwaniem, aby pozostać na dobrej drodze, pomimo licznych problemów i trudności, które staną Ci na drodze. Pamiętaj, że to wszystko jest częścią tego procesu.

Zatem na co jeszcze czekasz? Zacznij budować swój własny sukces już dziś!


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.